Αναπαραγωγή Μπορείτε να ξεχωρίσετε το φύλο των κοκατίλ μου;

christianou katerina

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2021
Μηνύματα
10
Πόλη
Μυτιλήνη
Μπορείτε να ξεχωρίσετε το φύλο τους; Είναι η πρώτη φορά που έχω μωρα και δεν μπορώ να καταλάβω . Είναι δυο μηνών
3D59B060-5A73-4A54-833C-A6FDC2CA6F2B.webp7B39BB37-423D-41BE-AAEC-F914AB5D4CD7.webpBA0C7D53-63CE-4B9E-ABC9-97D7A4D58E42.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@christianou katerina
Είναι μικρα ακόμα για να καταλάβουμε το φύλο τους. Θα σου πω όμως για να το έχεις υπόψη σου.
Τα κοκατιλ αρχέγονης μετάλλαξης έχουν σεξουαλικο διμορφισμο. Αυτά δεν έχουν καθώς είναι pied και περλε από ότι διακρίνω.
Τα αρσενικά κοκατιλ βγάζουν μελωδικούς ήχους και σφυρίζουν ενώ τα θηλυκά βγάζουν μόνο τόνους ήχους και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις τραγουδάνε μελωδικά σαν τα αρσενικά.
Άλλος τρόπος είναι να κοίταξουμε την ουρά τους. Τα θηλυκά κοκατιλ έχουν ριγες ή βούλες στο κάτω μέρος της ουράς τους ενώ τα αρσενικά δεν έχουν τίποτα.
Ο μόνος τρόπος που κατά 99% επιτυχής είναι ένα test DNA ή μια ενδοσκοπικη εξετάση.
Είναι κουκλάκια να τα χαίρεσαι!
 
Τα δύο πρώτα μου φαίνονται αρκετά μικρότερα και όλα μου φαίνονται πολύ ταλαιπωρημένα. Οι γονείς τους είναι δικά σας πουλιά; Τρώνε μόνα τους; Κάτι πάει λάθος.
Και όντως το φύλο τους δεν ξεχωρίζει οπτικά όπως είπε και η @Ledagcc
 
Back
Top