Γενικά Μπορεί ένας παπαγάλος να επιβιώσει μόνος του;

nasosKE_30

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
778
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Αν για παράδειγμα ένα πουλί φύγει με κομμένα φτερά πως θα μπορέσει να επιβιώσει και δεν θα βρεθεί στο στόμα μιας γάτας; (για μένα καλύτερα να μην τον βρώ ποτέ αρκεί να ξέρω οτι θα μπορεί να επιβιώσει έστω και μόνος του)

μα ρε γρηγόρη οποιοδηποτε πουλι και να φυγει και ειδικα για παπαγαλοειδη που λεμε τωρα,υπαρχει καμια περιπτωση να επιβιώσει μονο του;
δεν νομιζω και οχι λογο καποιας γατας αλλα κυριως λογο τροφής! Τι θα φαει ενας παπαγάλος εξω και δε λεω στην εξοχή αλλα εδω στην Αθήνα. Τιποτα.
αρα δεν ειναι καλυτερα να μην φυγει απο το σπιτι;

και ουτε ειναι θεμα υπευθυνοτητας το κοψιμο των φτερών. Δηλ ο υπευθυνος δεν τα κοβει ενο καποιος που δεν τα προσεχει πολυ τα κοβει;δε νομιζω μιας και μεσα στο σπιτι υπαρχουν αρκετες ζημιες που μπορει να κανει αλλα και κινδυνοι.

εγω προσωπικά όταν πεταγε δεν τον αφηνα στο σταντ οταν εφευγα απο το σπιτι αλλα τον εβαζα στο κλουβι, ενω οταν τα εκοψα τον αφηνα συνεχεια στο σταντ και ημουνα ησιχος οτι εκει θα τον βρώ και οταν γυρισω. Αυτος τι λες να του αρεσει επρισσοτερο μεσα στο κλουβι η εξω;τωρα αμα καποιο πουλι δεν ειναι ατακτο και δεν παει εδω και εκει τοτε ναι αμα δεν υπαρχει λογος να μην τα κοψει καποιος γιατι ο χαρακτηρας και η συμπεριφορα του καθε πουλιου ειναι τελειως διαφορετικά.
 
Πώς θα επιβιώσει; Δες πάρκο Αντώνης Τρίτσης, δες το ποστ ενός μέλους που βρήκε cockatoo και ήθελε να τον πιάσει 😉
 
Κομένα είχα μόνο στον κοκάτου, (το μοναδικό πουλί που έκοψα φτερά) κάτι που πλέον δεν συμβαίνει 😉 Όσον αφορά την δική μου θέση είμαι κατά στο κόψιμο των φτερών. Η απόκτηση ενός πτηνού συνεπάγεται με μεγάλες ευθύνες. Μέσα σε αυτές τις ευθύνες είναι και η συνεχής επίβλεψη του πτηνού όταν αυτό είναι εκτός κλουβιού. Δεν λέω άνθρωποι είμαστε μπορεί κάποια στιγμή να ξεχαστούμε, αλλά ας έχουμε πάρει τα μέτρα ασφαλείας που αρμόζουν. Κανένας απο τους παπαγάλους μου δεν είναι μέσα κλεισμένος σε κλουβί (εκτός τον μικρό που για λόγους ηλικίας δεν μένει ελεύθερος χωρίς να είμαι παρών), κάτι που γίνεται και όταν πηγαίνω για δουλειά. Αντικείμενα στο χώρο υπάρχουν όμως όχι μη ασφαλή, παράθυρα ανοιχτά ή κλειστά (ανάλογα την εποχή) αλλά πάντα κουρτίνες τραβηγμένες. Ποτέ δεν είδα παπαγάλο να κάνει ατασταλίες και ελπίζω πως δεν θα δω. Θα σταθώ στο μύνημα της Σοφίας που έχει και σκύλακια και με προβλημάτισε, αν το πουλί πέσει κάτω στα σκυλιά με τα ήδη κομένα φτερά που έχει πώς θα ξεφύγει; Αν όμως δεν είχε κομμένα φτερά το πέταγμα δεν θα μπορούσε να τον σώσει; Αν για παράδειγμα ένα πουλί φύγει με κομμένα φτερά πως θα μπορέσει να επιβιώσει και δεν θα βρεθεί στο στόμα μιας γάτας; (για μένα καλύτερα να μην τον βρώ ποτέ αρκεί να ξέρω οτι θα μπορεί να επιβιώσει έστω και μόνος του) Θέλω να καταλήξω οτι το κόψιμο για μένα δεν είναι μόνο ο ακρωτηριασμός αλλά και η κατάλληξη προς ένα δυσάρεστο γεγονός.
Γρηγόρη μου, απο τη στιγμή που ο παπαγάλος ζεί σε ξεχωριστό δωμάτιο απο τα σκυλάκια, το θέμα μου εμένα είναι να μ η φτάσει εκείνος στο χώρο τους, γιατί και φτερά να έχει, κάπου θα βρεί πετώντας αν τον κυνηγήσουν έτσι πανικόβλητο που θα είναι...Αλλωστε, εγώ γιατί να το περάσω αυτό?στη δική μου περίπτωση, πιστεύω θα ήταν ανόητο ένα πουλάκι που έχει κομμένα φτερά απο τον απογαλακτισμό τουκαι ως γνωστόν, αν δεν γνωρίζεις κάτι δεν σου λείπει, να το υποβάλλω σε "κίνδυνο"...ή σε πανικό και να χτυπήσει...🙄...
 
Πώς θα επιβιώσει; Δες πάρκο Αντώνης Τρίτσης, δες το ποστ ενός μέλους που βρήκε cockatoo και ήθελε να τον πιάσει 😉

ας μην παιρνουμε την "περιτπωση" και την κανουμε "κανονα"!

οι ringnek που υπαρχουν στο παρκο δεν ειναι απο ανθρωπους που δραπετευσαν απο κλουβια, ειναι απο πουλια που εχουν γεννηθει εδω στην ελλαδα εκει εξω και εχουν προσαρμοστει. Αν δραπετευσει κανενας παπαγαλος που ολη του τη ζωη ηταν κλεισμενος σε κλουβι και ετρωγε σπορια, δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να επιβιωσει!

οσο για την αλλη περιτπωση με τον κοκατουα το πιο πιθανον ειναι να δραπετευσε εκεινες τις μερες απο καποιο κλουβι και οχι οτι ζει ετσι ελευθερο απο πολυ καιρο.
και ΑΝ ειναι και κακατουα, δεν το ξερουμε!
γιατι και καποιος αλλος ελεγε κακατουα ενα περιστερι! Χωρις να θελω να τον θιξω τωρα τον συγκεκριμενο!
απλα για να ειμαστε πιο προσεκτικοι το λεω και οτι επειδη ειδαμε ακουσαμε διαβασαμε μια περιπτωση δε σημαινει οτι ειναι και ο κανονας.
εχουμε φυγει βεβαια απο το θεμα οπωτε ας ξαναγυρισουμε στο υπερ η κατα!
 
ας μην παιρνουμε την "περιτπωση" και την κανουμε "κανονα"!

οι ringnek που υπαρχουν στο παρκο δεν ειναι απο ανθρωπους που δραπετευσαν απο κλουβια, ειναι απο πουλια που εχουν γεννηθει εδω στην ελλαδα εκει εξω και εχουν προσαρμοστει. Αν δραπετευσει κανενας παπαγαλος που ολη του τη ζωη ηταν κλεισμενος σε κλουβι και ετρωγε σπορια, δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να επιβιωσει!

οσο για την αλλη περιτπωση με τον κοκατουα το πιο πιθανον ειναι να δραπετευσε εκεινες τις μερες απο καποιο κλουβι και οχι οτι ζει ετσι ελευθερο απο πολυ καιρο.
και ΑΝ ειναι και κακατουα, δεν το ξερουμε!
γιατι και καποιος αλλος ελεγε κακατουα ενα περιστερι! Χωρις να θελω να τον θιξω τωρα τον συγκεκριμενο!
απλα για να ειμαστε πιο προσεκτικοι το λεω και οτι επειδη ειδαμε ακουσαμε διαβασαμε μια περιπτωση δε σημαινει οτι ειναι και ο κανονας.
εχουμε φυγει βεβαια απο το θεμα οπωτε ας ξαναγυρισουμε στο υπερ η κατα!

http://www.ornithologiki.gr/page_cn.php?tID=1011&aID=321
Νομίζω εδώ λεει καθαρά πως δημιουργήθηκαν τα σμήνη και πως εξαπλώθηκαν.
 
εχουμε φυγει βεβαια απο το θεμα οπωτε ας ξαναγυρισουμε στο υπερ η κατα
Επειδή από ότι είδα από το θέμα αυτό μπορούμε να ξεκινήσουμε και αλλού να καταλήξουμε, μηπώς να άνηγε ένα ξεχωριστό post;
 
Από τη στιγμή που τους έχουμε στα κλουβιά, τους εκτρέφουμε για να τους έχουμε σπίτι για την ευχαρίστηση μας, ΗΔΗ επεμβαίνουμε στη φύση.. Εμένα ο Σενεγάλης μου είναι απίστευτα φοβητσιάρης σε σημείο που δεν μπορώ να προβλέψω.. Πήγα να του δώσω ένα κομματάκι χαρτάκι για να παίξει και από το φόβο του πέταξε δεξιά και αριστερά σε σημείο που έπρεπε να τον ηρεμήσω και πέρασαν μερικά λεπτά.. Σκέψου ότι το έκανε αυτό με κομμένα φτερά.. Αν τα είχε θεωρώ ότι θα είχε χτυπήσει άσχημα σε τοίχο (δεν είναι από εμένα θέμα να πάρω προφύλαξη για αυτό)! Το κοκατίλ μου έχει μάθει να είναι σχεδόν όλες τις ώρες έξω από το κλουβί.. Όταν είναι μέσα χαλάει τον κόσμο.. Το μόνο που θέλει είναι να είναι έξω και πάνω στο κλουβί της! Αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό εάν έχει τα φτερά της..
Αυτό πήγαινε στο άλλο post, συγγνώμη..
 
Ήθελα να πω, ότι δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να επιβιώσει από θέμα κάποιας ασθένειας, μόλυνσης ή κάποιου ατυχήματος τελοσπάντων.. Απλά μπορεί εμείς και πάλι να είμαστε πιο ήσυχοι με την ιδεά ότι ζει κάπου ελεύθερο και ωραίο.. Από την άλλη μου κάθεται κάπως, να υπάρχουν παπαγάλοι ελεύθεροι κάπου που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έπρεπε να είναι από οικολογικής άποψης δηλαδή.. Υπάρχουν περιπτώσεις που μακροπρόθεσμα κάποια είδη αν αυξηθούν οι πληθυσμοί τους σε ένα περιβάλλον που δεν ανήκουν φυσικά, μπορεί να είναι καταστροφικοί για τα ήδη υπάρχοντα είδη, οπότε δεν γνωρίζω από θέμα οικολογίας τί γίνεται μετά.. Είναι ένα πιθανό σενάριο που έχει συμβεί σε άλλες περπτώσεις που έχουν εισαχθεί διαφορετικά από τη σχετική περιοχή είδη..
 
Εγω πιστευω οτι ενα πουλι μεγαλωμενο μεσα σε κλουβι εχει ολες τις πιθανοτητες εναντιον του για να επιβιωσει μονο του στη φυση. Σαφως και υπηρχαν και υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα δεν ειναι αυτος ο κανονας, πιστευω.

Οπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ ειχα παρακολουθησει ενα ντοκυματερ (National Geographic) στο οποιο επιστημονες που προσπαθουνε με προγραμματα να σωσουνε καποια απειλουμενα με εξαφανιση ειδη πουλιων λεγανε οτι τα πουλια ειναι τα απο πιο δυσκολα ζωα να επανενταχθουν στο φυσικο περιβαλλον. Και μιλαμε για πουλια τα οποια μεγαλωνανε σε κλουβια στο μεγεθος μονοκατοικιας οχι μεσα σε διαμερισματα. Εξηγουσε οτι αυτο οφειλεται στο οτι ενα νεαρο πουλι μαθαινει τις διατροφικες συνηθειες ακολουθωντας τους γονεις του. Ετσι μαθαινει παρακολουθωντας τους τι πρεπει να τρωει, τι να αποφευγει, ποιοι ειναι οι εχθροι του, ποια καλεσματα σημαινουν κινδυνους οπως και το να "διαβαζει" τα σημαδια που υπαρχουν στο περιβαλλον του. Ολα αυτα περα απο καποια ενστικτα μαθαινονται, δεν κληρονομουνται. Ελεγε ακομη οτι τα πουλια που μεγαλωνανε αυτοι δεν ειχανε δει ποτε τον ανθρωπο ενω τα ταιζε ανθρωπινο χερι με γαντι που προσομοιωνε τη φυσικη τους μητερα δηλαδη με ενα πλαστικο κεφαλι πουλιου του ειδους τους. Καθως μεγαλωναν η εκπαιδευση επανενταξης περιειχε πολλα σταδια και επαιρνε αρκετο καιρο.

Ποσο μαλλον για πουλια που στην περιπτωση μας βρισκονται χιλιαδες χιλιομετρα μακρια απο το φυσικο τους περιβαλλον. Αυτα που διεφυγαν και καταφεραν και επιβιωσαν επιτυχως εχουν πλεον απογονους οι οποιοι εχουν προσαρμοστει και ακομη προσαρμοζονται στα δικα μας δεδομενα.
 
παιδια εγω πιστευω οτι μπορει. Οι συνομιληκοι μου θα θυμουνται οτι την δεκαετια του 80 στην γλυφαδα βλεπαμε συχνα παπαγαλόυς (λογω αεροδρομιου ). εγω εχω δει σε Αθήνα σενεγαλης και ρικνεκ και στο Αγκιστρι εχω δει ζευγαρι ρικνεκ. μπορει καποιοι να πουν οτι μπορουν και επιβιωνουν μονο οι ρικνεκ αλλα και για αυτη την αποψη εχω την δικη μου θεωρια. Οποιος θελει παπαγαλο και δεν μπορει να διαθεσει πολλα χρηματα δεν θα παρει μπατζι η κοκατιλ αλλα ρικνεκ που φερνει πιο πολυ σε παπαγαλο (για τον αδαη). αφου δωσει λιγα χρηματα-σχετικα με αλλα ειδη-διαπιστωνει οτι το πουλι φωναζει παρα πολυ και αντι να το δωσει σε καποιον αλλο που θα του φερθει καλυτερα το αφηνει ελευθερο. Ξερω δυο τετοιες περιπτωσεις, πιστεψτε με. Ο ενας μακακας ειναι ο κουμπαρος μου.
εγω ειμαι απολυτος, αρκετα ειδη παπαγαλων μπορουν να επιβιωσουν.
 
Σχετικά με αυτο που λέει ο φίλος μου Δημήτρης θα συμφωνήσω.
Κι εγω έχω γνωστούς που έχουν αφήσει ελέυθερα πουλιά, επειδή τα βαρέθηκαν ή δεν είχαν χώρο! (Ότι κι αν ακουσαν απο μενα πηγε στραφι γιατι το εμαθα εκ των υστέρων) Ένα παπαγαλάκι γύρισε μετά απο 1 μήνα και έδινε φιλάκια στα φιλαρακια του στην κλούβα.
Αυτά τα είδη που υπάρχουν παντως στην Ελλάδα είναι σίγουρα από τέτοιους ανθρώπους που διακατέχονται απο τον γνωστο "ωχαδερφισμό"-"δεν βαριέσαι μωρέ, θα επιζήσει κι αυτό όπως τα σπουργίτια"!
Μην ξεχνάμε και τους παπαγάλους του Telegraph Hill. Κι εγώ πιστευω πως ανάλογα με την τυχη του πουλιου αρκετα είδη θα καταφερναν να επιβιωσουν (και κυριως οταν δεν ειναι πολύ εξαρτημένα απο έναν άνθρωπο).
 
Δεν πιστεύετε ότι παρόλα αυτά μειώνονται οι πιαθανότητες επιβίωσης του... Επειδή έχουμε δει παπαγάλους στη φύση για εμένα δεν σημαίνει ότι επιβιώνουν και μια χαρά όλα ωραία.. Υπάρχουν και πάλι κύνδινοι.. Ένα δέντρο που μπορεί να είναι τοξινό για αυτά; Ένα φυτό, καρπό από κάποιο δέντρο που δεν κάνει να φάνε; Μια αρρώστια, μόλυνση που από εκεί που τους αποστειρώνουμε και καθαρίζουμε επιμελώς το κλουβί τους, θα βρεθούν εκτεθειμένοι έτσι; Ένα τέτοιο πουλί είναι σχεδόν απόλυτα εξαρτημένο από τον άνθρωπο Μύριαμ..
 
Δεν πιστεύετε ότι παρόλα αυτά μειώνονται οι πιαθανότητες επιβίωσης του... Επειδή έχουμε δει παπαγάλους στη φύση για εμένα δεν σημαίνει ότι επιβιώνουν και μια χαρά όλα ωραία.. Υπάρχουν και πάλι κύνδινοι.. Ένα δέντρο που μπορεί να είναι τοξινό για αυτά; Ένα φυτό, καρπό από κάποιο δέντρο που δεν κάνει να φάνε; Μια αρρώστια, μόλυνση που από εκεί που τους αποστειρώνουμε και καθαρίζουμε επιμελώς το κλουβί τους, θα βρεθούν εκτεθειμένοι έτσι; Ένα τέτοιο πουλί είναι σχεδόν απόλυτα εξαρτημένο από τον άνθρωπο Μύριαμ..

Έφη μου,
εμείς που λέμε ότι υπάρχουν και περιπτώσεις επιβίωσης, σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι θα ελευθερώναμε με την θέλησή μας έναν παπαγάλο στον ελλαδικό χώρο, πόσο μάλλον στις πόλεις. Απλώς εγω προσωπικά πιστευω ότι ναι, οι ισχυροί/δυνατοί, υγιείς μπορεί και να επιβίωναν.


Κι επειδή υπάρχουν και τοξικά φυτά και γάτες και χίλιοι κίνδυνοι αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι παπαγάλοι δεν μπορούν να επιβιώσουν! Τα γεγονότα το διαψεύδουν αυτό. Δες τους Quaker της Νέας Υόρκης που ψάχνουν για τροφή στα παρκα σαν τα περιστέρια για παράδειγμα.
Όλη αυτή η κουβέντα είναι λίγο υποκειμενική, καθώς υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την τύχη ενός πουλιού. Ξέρεις πόσα πουλιά και ζώα πεθαίνουν σε κλουβιά; Από αμέλεια, βαρεμάρα, απροσεξία κλπ.? Μην νομιζεις οτι όλος ο κόσμος αποστειρωνει και φροντιζει με την ιδια επιμελεια τα πουλια όπως κάνεις εσύ ή εμεις εδω μέσα. Ζωντανα παραδείγματα υπάρχουν ακόμα και σε pet shop.
Τίποτα δεν είναι απόλυτο και κάθε περίπτωση έχει πάντα δύο όψεις. 🙂
 
Παιδια εγω μενω στο μεσολογγι και υπαρχουν αρκετοι ελευθερα παπαγαλοι. Τους βλεπω κυριως να τρωνε σπορους πανω σε φοινικες στις πλατειες
 
Παιδια εγω μενω στο μεσολογγι και υπαρχουν αρκετοι ελευθερα παπαγαλοι. Τους βλεπω κυριως να τρωνε σπορους πανω σε φοινικες στις πλατειες

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας, αντίστοιχο θέμα είχε συζητηθεί και εδώ.
 
Back
Top