Φροντίδα Μπορεί η ξύλινη βιβλιοθήκη να βλάψει το καναρίνι μου που βρίσκεται δίπλα;

Δημητρα1999

PB New Member
Εγγραφή
27 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπέρα σας, ηθελα να ρωτησω εαν υπάρχει περιπτωση η νεα ξύλινη βιβλιοθηκη που εγκαταστήσαμε σημερα να βλάψει / δηλητηριάσει το καναρίνι μου γτ την τοποθετήσαμε διπλα απο το σημειο που τον βάζουμε για υπνο. Δεν ξερω ισως ακουγεται υπερβολικό αυτο που λέω αλλα ανησυχω.
 
Δεν έχω ξανά ακούσει για δηλητηρίαση από μυρωδιά. Νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Εντάξει ευχαριστώ... Απλα δεν ημουν σίγουρη ότι θα ρωτήσω βλακεια τελικα ρωτησα 😅
 
Δεν είναι βλακεία. Τα καναρίνια και γενικά τα πτηνά έχουν πολύ ευαίσθητο αναπνευστικό. Κανείς από μας δεν αντιλαμβάνεται το teflon, το οποίο όμως μπορεί και να βλάψει τα πουλιά. https://community.petbirds.gr/threads/teflon-ο-σιωπηλός-δολοφόνος-των-πουλιών.17647/

Δεν χάνεις τίποτα εάν το βάλεις μια δύο μέρες σε κάποιο άλλο δωμάτιο μέχρι να φύγει κάπως η μυρωδιά.
 
Ευχαριστώ.. .η βιβλιοθηκη δεν ειναι αγοραστή ειναι χειροποίητη ουτε ειναι βαμμένη παρόλα αυτα για λιγες μερες θα τον βαλω σε διαφορετικό σημείο
 
Αν είναι συνθετικό ή επεξεργασμένο ξύλο τύπου μορισανίδας, ενδέχεται να μυρίζει Παύλο.

Ναι σίγουρα και είναι βλαβερό για τον άνθρωπο πόσω για το πουλάκι.

Δεν χάνεις τίποτα εάν το βάλεις μια δύο μέρες σε κάποιο άλλο δωμάτιο μέχρι να φύγει κάπως η μυρωδιά.

Πιστεύω αυτό θα βοηθήσει.
[automerge]1568529651[/automerge]
Στα νιάτα μου δούλευα σε ένα επιπλοποιίο, όταν έμπαινα στην αποθήκη τα μάτια μου τσούζαν από τα νοβοπάν, το χημικό που συγκολλούνται είναι άκρος βλαβερό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακριβώς, προκειται για την φορμαλδεΰδη και την έκλυση αυτης στην ατμοσφαιρα.
Με βαση τους κανονες της ΕΕ πρεπει τα παραπανω υλικα που ανεφερα να ειναι σημανσης Ε0 ή Ε1.
 
Εχουμε κάνει...ζημιά τελικά. 😅
?
[automerge]1568542802[/automerge]
Καλο ειναι να την αφησετε να ξεμυρισει και στα κοψιματα να μπει η αυτοκολλητη ταινια που μπαινει συνηθως
Ναι ευτυχώς σήμερα ξεμυρισε ομως θα τον κρατησω για μια εβδομαδα σε διαφορετικό σημειο για σιγουριά.
[automerge]1568542872[/automerge]
Εχουμε κάνει...ζημιά τελικά. 😅
Μελαμινη ηθελα να πω αν και δεν έχω ιδεα απο αυτα 😅
 
Η βιβλιοθήκη είναι σούπερ πάντως ο μάστορας φαίνεται να έκανε καλή δουλειά, μεγεια σου Δήμητρα.

Καλό είναι αν μυρίζει έντονα μέχρι να ξεμυρίσει μην κοιμάσαι στον ίδιο χώρο γιατί μπορεί να ξυπνήσεις με πονοκέφαλο.
 
Ευχαριστώ :) ναι όντως ειναι πολυ όμορφη εχω μια λατρεία μς τις βιβλιοθήκες 😅 ευτυχώς δεν ειναι στο δωμάτιο που κοιμάμαι. Σήμερα μυρίζει λιγοτερο :)
Η βιβλιοθήκη είναι σούπερ πάντως ο μάστορας φαίνεται να έκανε καλή δουλειά, μεγεια σου Δήμητρα.

Καλό είναι αν μυρίζει έντονα μέχρι να ξεμυρίσει μην κοιμάσαι στον ίδιο χώρο γιατί μπορεί να ξυπνήσεις με πονοκέφαλο.
 
εχω μια λατρεία μς τις βιβλιοθήκες
Δήμητρα, αν θες μπορείς να μας πεις και για το περιεχόμενό τους εδώ 🙂 petbirds.gr/community/threads/Διάβασμα-βιβλία-και-άλλα.36087/
 
Back
Top