Γενικά Μπορεί κάποιος να διακρίνει αν είναι αρσενικό η όχι;

nicoleasm

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2023
Μηνύματα
26
Καλησπέρα φιλοι μου!! να εχετε μια ομορφη κυριακη!!! προσπαθησα οσο μπουρουσα να βγαλω την αμαρα μηπως και καποιος μπορει να διακρινει αν ειναι αρσενικο η οχι!!! 🧐
προσπαθησα αρκετα γιατι ηταν ανησυχο και εχει πολυ τριχα το γλυκο μου!!! ελπιζω να ειναι ευδιακριτο!!! ευχαριστω!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20230924_140259.webp
    IMG_20230924_140259.webp
    86,8 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20230924_140414.webp
    IMG_20230924_140414.webp
    117,5 KB · Προβολές: 23
@Kostas Pyl θα ξανά προσπαθήσω αν είναι αργότερα πάλι γιατί το ζαλισα σήμερα το καημένο δεν κάθεται ήσυχο! Ναι θέλει πιο κοντινη χαμηλά για να διακρίθει..
 
@nicoleasm όχι σήμερα πάλι. Άστο για αύριο μετά το μπάνιο του. Επίσης δεν θέλει πιο κοντά θέλει πάνω από μια απόσταση διότι κοντά δεν εστιάζουν οι φακοί. Η μεγένθυση γίνεται μέσω εφαρμογής. Θέλει να παραμερίσεις καλύτερα τα φτερά.
[automerge]1695556118[/automerge]
Φωτογραφία σημερινή από IMG_20230924_144724.webpΘηλυκό λευκό κυρίαρχο
 
Τελευταία επεξεργασία:
νομιζω τωρα φαινεται λιγο καλυτερα..@Kostas Pyl
απ οτι εχω δει και απο το ιντερνετ δεν ειναι ενιαιο να το πω το πουλακι του με το υπολοιπο, σαν σπυρακι φαινεται εχω την εντυπωση οπως λενε μεσα.. ισως και να κανω λαθος..🤨
[automerge]1695560059[/automerge]
@Kostas Pyl γιατι απ οτι βλεπω απο την δικη σου φωτογραφια ειναι ενα ολο, ενιαιο καπως, δεν ξεχωριζει απο την υπολοιπη αμαρα ..
 

Συνημμένα

  • IMG_20230924_153808.webp
    IMG_20230924_153808.webp
    95,4 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20230924_153913.webp
    IMG_20230924_153913.webp
    114,8 KB · Προβολές: 27
@nicoleasm εγώ δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες. Μια ένδειξη (όχι σίγουρη) είναι όταν το έπιασες κ το γύρισες ανάποδα, πήγαινε η ουρά προς τα πάνω; Τα αρσενικά ανεβάζουν την ουρά προσπαθώντας να καλύψουν κ να προστατέψουν τα γεννητικά τους όργανα. Ενώ τα θηλυκά όχι.
Δες αυτό

Πάντως είναι μικρό κ σε ένα νέο χώρο. Μην το αγχωνεις κ το στρεσσαρεις με τα πολλά πιασίματα. Άσε να γνωριστείτε πρώτα. Καλημέρα σε όλους.😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά αυτό με την ουρά σε καμιά δεκαριά καναρίνια που το έχω κάνει είτε κρατώντας ανάσκελα είτε μπρούμητα δεν μου φάνηκε καθόλου μα καθόλου ακριβές. Στα συγκεκριμένα γνώριζα ήδη το φύλο.
 
@MARY58 Αυτό με την ουρά αν ισχύει τότε η Gwen είναι άλλο φύλο. Το λέω αυτό γιατι με δυσκόλεψε αρκετά αφού ανέβαζε την ουρά και χρειάστηκα βοήθεια από τρίτο για να την κατεβάσω.
 
@Kostas Pyl καλημερα και καλη εβδομαδα..
Αν το κελαηδημα χαμηλης πολυπλοκοτητας μπορει να μπερδευει υπαρχουν μαλλον δυο εμπειρικα που ειναι πιο αξιοπιστα αν καποιος δεν θελει η δεν ξερει να τσεκαρει οπτικα το φυλο (η εικονα ειναι λιγακι διαφορετικη ανα φαση πυρωματος)

Α) ωοτοκια προφανως 🤣
Β) Στησιμο . Αν ενα καναρινι που ειναι ετοιμο μολις ακουσει εντονο κελαηδημα αρσενικου πυρωμενου και θα παρει θεση και θα κανει και το χαρακτηριστικο τρεμουλο στα φτερα ταυτοχρονα.Αρσενικο δεν προκειται ποτε να το κανει. Η Gwen οταν ακουγε την ανοιξη τα αρσενικα πως αντιδρουσε?


Ενα αρσενικο δεν σημαινει παντα οτι θα ειναι τενορος ή βροντοφωνο ή καλλιφωνος . Αλλωστε τα καναρινια χρωματος δεν εξελιχθηκαν ωστε να κελαηδανε τελεια και πολυπλοκα..Εχουν αλλο προορισμο και κοινο
 
@ianos , @Kostas Pyl έχετε κ οι δύο δίκιο. Το είπα άλλωστε. Δεν είναι σίγουρο απλά μια ένδειξη. Δηλ σήκωναν την ουρά τους προς τα πάνω κ τα θηλυκά ή τα αρσενικά δεν έκαναν τίποτα με την ουρά τους;
Υγ. Με τον Σοφοκλή πάντως πιάνει!😊
 
@φιλομαθης Το ότι η Gwen είναι άλλο φύλο Νίκο το είπα για αστείο (ότι είναι κάτι άλλο από αρσενικό ή θηλυκό, όπως άλλο φύλο για αυτά που δεν κατατάσσονται κάπου) . Η Γκουεν είναι επιβεβαιωμένα θηλυκό και όχι μόνο από το τρέμουλο των φτερών και την αμαρα αλλά γέννησε κανονικά φέτος. Απλά ήθελα με το σχόλιο να πω ότι δεν είναι σίγουρη μέθοδος αυτή που αναφέρθηκε. Τίποτα περισσότερο. Σχετικά με τα καναρίνια χρώματος χωρίς να έχω πολλά το ένα Σατινέ έχει και ωραίο και δυνατό κελάηδισμα ενώ ο αχάτης κοκκινο μωσαϊκό είχε γυρίσματα αλλά χαμηλόφωνο. Η Gwen έχει ένα άλλο ιδιαίτερα μονότονο καλαηδισμα όπως αυτό που ανέβασα. Χωρίς ανεβοκατεβάσματα.
[automerge]1695646262[/automerge]
@MARY58 με αρσενικό δεν έχω τσεκάρει αλλά το θηλυκό την τερμάτισε προς τα πάνω την ουρά!
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ μακάρι!! Απλά δεν μου κελαηδεί ακόμη και με ανησυχεί...παρά ένα τρρ και ένα τσιου.. μόνο τρώει συνέχεια και το πρωί είναι δραστήριο μετά τίποτα...σαν να μην υπάρχει...
 
@ianos , @Kostas Pyl έχετε κ οι δύο δίκιο. Το είπα άλλωστε. Δεν είναι σίγουρο απλά μια ένδειξη. Δηλ σήκωναν την ουρά τους προς τα πάνω κ τα θηλυκά ή τα αρσενικά δεν έκαναν τίποτα με την ουρά τους;
Υγ. Με τον Σοφοκλή πάντως πιάνει!😊
Εμένα ό,τι νά 'ναι έκαναν...μία προς τα πάνω μία προς τα κάτω, είτε ήταν ανάσκελα είτε όχι....τη μία έτσι δλδ και την άλλη αλλιώς. Τα περισσότερα τουλάχιστον. Δλδ δεν γινόταν να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Πιστεύω ότι εξαρτάται και από το πως τα κρατάς, που δλδ ασκείται πίεση, αλλά αυτό ήταν μια απλή σκέψη
 
Καλησπέρα.
Απλά δεν μου κελαηδεί ακόμη και με ανησυχεί...παρά ένα τρρ και ένα τσιου..
Τα πολλά πιασίματα δεν βοηθάνε, άσε το πουλάκι να ηρεμήσει και θα τραγουδήσει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλησπέρα..
Γενικά δεν μου κελαηδεί εξαρχής δηλαδή το έχω 3 μήνες και ακόμα τίποτα.. ενώ είναι 5 μηνών; δε θα έπρεπε κανονικά να έχει πιάσει τον ρυθμο σιγά σιγά αφού είναι πιθανόν αρσενικό; 😅
 
ενώ είναι 5 μηνών;
Σε αυτή την ηλικία θα πρέπει να προσπαθεί να τραγουδήσει, μπορείς να του βάλεις να ακούει κελαηδήματα από το you tube πρωί και απόγευμα για να το παροτρύνεις.
Παρακολούθησε αν φουσκώνει ο λαιμός του έντονα όταν προσπαθεί να τραγουδήσει.
 
Back
Top