Φροντίδα Μπορεί κάποιος να φροντίζει το καναρίνι μου όταν θα λείπω;

Nancy Kan.

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2013
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας κι από μένα!
Το forum του petbirds το έχω υπ' όψιν εδώ και δύο χρόνια, όσο ακριβώς έχω στο σπίτι μου ένα αρσενικό κόκκινο καναρίνι!

Έγινα μέλος μόλις τώρα, διότι θα ήθελα να συζητήσω κάτι μαζί σας. Με σοβαρές προσωπικές υποχρεώσεις που μού παρουσιάστηκαν πρόσφατα, βλέπω ότι από δω και πέρα ίσως δε θα έχω τη δυνατότητα να φροντίζω το καναρινάκι μου. Μένω μόνη μου και όταν έτυχε παλιότερα να λείψω για μέρες εκτός Αθηνών μού το φύλαγε το κοντινότερο pet-shop. Μεταξύ φίλων και γνωστών, άλλος δε ήθελε την ευθύνη, άλλος ταξιδεύει συχνά, άλλον δίσταζα να τον υποχρεώνω κλπ.
Τώρα όμως χρειάζεται να ταξιδεύω κι εγώ αρκετά συχνά και να είμαι εκτός πολλές μέρες και δεν ξέρω πού να απευθυνθώ... Λυπάμαι πάρα πολύ μόνο και στην σκέψη να το δώσω το καναρίνι, το έχω φροντίσει και αγαπήσει τόσο πολύ, αλλά δεν ξέρω τί να σκεφτώ...

Ενδείκνυται το θέμα για το forum, και εάν ναι, θα πρέπει ν' ανοίξω νέο θέμα σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία;

Σας ευχαριστώ!
 
Nancy αν ήμουν εκεί κοντά πολύ ευχαρίστως να στο φρόντιζα εγώ για όσο καιρό θα έλειπες!

Πιστεύω ότι όλο και κάποιο μέλος από εδώ θα μπορεί να σε εξυπηρετήσει!

Αλλη λύση δεν βλέπω στο θέμα σου! :?


Καλός όρισες!
 
Ενδείκνυται το θέμα για το forum, και εάν ναι, θα πρέπει ν' ανοίξω νέο θέμα σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία;
Ναι φυσικά. Στο θέμα αυτό περιγραφεις καλά το πρόβλημά σου οπότε το μετέφερα στην κατάλληλη κατηγορία.

Αν θες πες μας την περιοχή που μένεις. Θα βοηθούσε.
 
Φιλοξενία για κάποιες μέρες θέλεις;

αν κατάλαβα καλά... 😕
 
Gardelius, όταν έγραψα το αρχικό post δεν... ήξερα ακριβώς τι ήθελα., γι' αυτό μπερδεύτηκες μάλλον. Ο Admin έβαλε αργότερα τον συγκεκριμένο τίτλο στο θέμα.
Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι φιλοξενία για πολλές μέρες, ανά διαστήματα. Αλλά όσο το σκέφτομαι, ίσως να ήταν καλύτερα να πάρει και να κρατήσει οριστικά κάποιος το καναρίνι, παρά να αλλάζει περιβάλλον το πουλάκι κάθε τόσο..
 
ειναι κριμα nancy να χασεις τον φτερωτο σου φιλο κανε μια προσπαθεια. ειναι πολλες οι μερες που λειπεις απο το σπιτι
 
Geo_ilion, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Μια απρόσμενη λύση ήρθε μετά το τελευταίο μου μήνυμα, κι έτσι το επόμενο διάστημα που θα λείψω θα φροντίσει το καναρίνι μια γειτόνισσα, η οποία μάλιστα παλιότερα είχε ασχοληθεί για χρόνια με την αναπαραγωγή καναρινιών και με ενθουσιασμό προσφέρθηκε να μ' εξυπηρετήσει! Λέω "απρόσμενη" γιατί είναι απίστευτο τί μαθαίνει και πού καταλήγει κανείς όταν προχωράει μια καθημερινή συνομιλία πέρα από τις τυπικές κουβέντες :).

Χάρηκα πολύ μ' αυτό, κι από το νέο έτος βλέπουμε..
 
είναι απίστευτο τί μαθαίνει και πού καταλήγει κανείς όταν προχωράει μια καθημερινή συνομιλία πέρα από τις τυπικές κουβέντες :).
Το κακό είναι ότι τολμάμε όλο και πιο σπάνια να υπερβούμε τα τυπικά.

Χαίρομαι που βρέθηκε λύση.
 
μπραβο βρε nancy πολυ ευχαριστα νεα και οπως το ειπες απο του χρονου βλεπεις τι γινεται.
η γειτονια ειναι η πρωτη που θα σου σταθει σε μια δυσκολια
 
Back
Top