Αναπαραγωγή Μπορεί μόνη η περιστέρα να μεγαλώσει τα μικρά;

ΛΑΓΚΩΝΑΣ

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
46
Πόλη
Κομοτηνή
. Εχω ενα ζευγαρι λευκα με γκρι χρωμα πιο πανω απο την ουρα τα οποια εκαναν αυγα ο αρσενικος πεταξε κ δεν γυρισε πεταξε εχθες. Θα τα μεγαλωσει τωρα;δεν μπορω να ανεβασω φωτο γιατι λεει πολυ μεγαλο αρχειο
 
Εάν είναι πουλιά που θέλεις οπωσδήποτε απογόνους άλλαξε τα αυγά σε άλλο πουλί να τα κλωσσήσει. Διαφορετικά άστα και ότι γίνει. Συνήθως τα βγάζουν πέρα όμως δύσκολα. Να έχεις τον νού σου εάν γίνει εκκόλαψη των νεοσσών, εάν τα γιαβριά είναι ταϊσμένα. Μπορεί να γυρίσει ο άρσενικός, διαφορετικά θα τα βοηθήσεις εσύ.
 
αυτα ειναι αν μπορει να μου πει καποιος τι κανουν ακριβως
Υπάρχουν αρκετά παιδιά εδώ που γνωρίζουν απο περιστέρια.Αν θέλεις αναδιατύπωσε την απορία σου με αναλυτικότερη περιγραφή και εστίαση ενδιαφέροντος.
Ρωτάς τί θα κάνει η μάνα ή πως θα ταισεις εσύ αν βγουν πουλάκια;Έχεις νεοσσούς ή αυγά;
Επίσης τι σκέφτεσαι σχετικά με ότι ανέφερε ο Γιάννης στο τρίτο post;
 
Καλημερα. Εννοω τι ακριβως κανουν αυτα τα περιστερια αν κανουν βουτες κτλ. Εχω αυγα. Κ εχθες η θυληκια εκανε ενα αυγο εξω απο την φωλια κ εγω το εβαλα μεσα
 
Τα πουλιά σου μοιάζουν βούτες αλλά αυτό θα πρέπει να το ξέρεις εσύ ή κάποιος να δει από κοντά τα πουλιά σου, πως πετάν. Οι βούτες έχουν χαραχτηριστικό πέταγμα, κατακόρυφό (σαν να βλέπεις ένα πουλί που βρίσκεται σε ένα κάθετο σωλήνα και προσπαθεί να βγει από την πάνω άκρη του ). Σε κάθε περίπτωση το κουμάσι δεν πρέπει να έχει μεγάλο εμβαδόν διότι έτσι πετάν όπως νάναι και σπάνε το πέταγμά τους. Στα δύο λευκά λείπουν φτερά μήπως τα έβγαλές;
 
Ναι λειπουν τα φτερα. Ο γειτονας που μου τα εδωσε βουτες ειπε οτι ειναι αλλα για να σιγουρευτω ρωταω. Ο ανθρωπος μου τα εδωσε γιατι κανανε μωρα κ δεν ζουσανε. Τωρα τι κανω εγω που λειπει ο αρσενικος;
 
Να βαλω τα αυγα σε αυτο το ζευγαρι;
 

Συνημμένα

  • FB_20160419_12_00_30_Saved_Picture.webp
    FB_20160419_12_00_30_Saved_Picture.webp
    24,8 KB · Προβολές: 74
Κι αν αυτο το ζευγάρι κάνει δικά του αυγά τι θα γίνει; Δεν ξερω απο περιστέρια, αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία.
 
Για να αλλάξεις τα αυγά πρέπει το άλλο ζευγάρι να έχει δικά του σε περίπου παρόμοιο χρόνο κλωσίματος. Δεν τα βάζεις έτσι και όλα ξεκινάνε αυτόματα. Απλά να γνωρίζεις ότι οι περισσότεροι βουτάδες χρησιμοποιούν παραμάνες. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε σένα, οι βούτες δεν είναι και οι καλύτεροι γονείς.
 
Ε
Για να αλλάξεις τα αυγά πρέπει το άλλο ζευγάρι να έχει δικά του σε περίπου παρόμοιο χρόνο κλωσίματος. Δεν τα βάζεις έτσι και όλα ξεκινάνε αυτόματα. Απλά να γνωρίζεις ότι οι περισσότεροι βουτάδες χρησιμοποιούν παραμάνες. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε σένα, οι βούτες δεν είναι και οι καλύτεροι γονείς.
Ευχαριστω. Αλλα τι κανω σε περιπτωση που δεν τα μεγαλωσει τι κανω; Μεχει στιγμης απο την φωλια δεν βγαινει παρα μονο να φαει λιγο
 
Θα τα μεγαλώσει... Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην τα καταφέρουν.
Επίσης θα καταλάβεις την ρατσα μονο απο το πεταγμα... συγκρινε τα με βιντεο στο youtube η δειξε τα σε κάποιον εμπειρο
 
Δεν μπορώ να πάρω το ρόλο της μάνας. Έτσι είναι η φύση.
Ειτε λοιπόν το αφήνεις το θέμα στη φύση και ο,τι γίνει - έγινε, ειτε προσπαθείς κι εσυ ο ίδιος, εφόσον γίνεται φυσικά, οχι να υποκαταστήσεις τη μητέρα, αλλά απλά να διευκολύνεις την κατάσταση.
Άλλωστε τα περιστέρια σου δεν διαβιώνουν στη φύση, αλλά στο κατάλυμα που τους παρέχεις και τρώνε την τροφή που τους δίνεις - κανω λάθος;
 
Δεν μπορώ να πάρω το ρόλο της μάνας. Έτσι είναι η φύση.
Το "μπορώ" αναφέρεται σε μιά λογική δυνατότητα, το αν πρέπει να είναι η φύση γυμνή, είναι λίγο αντιφατικό να επικαλεστεί σαν επιχείρημα σε ένα forum με πτηνά οικόσιτα ή συντροφιάς.
Εσύ ποιόν ρόλο αναλαμβάνεις;
 
ακομα αυγα ειναι μακαρι να εκκολαφτουν και τοτε μπορει να βοηθησει ο φιλος αν ειναι αναγκη.
συμφωνα με τα παιδια εφοσον ειναι οικοσιτα δεν ισχυουν οι κανονες της φυσης
 
Back
Top