Αναπαραγωγή Μπορεί να είναι και τα 8 αυγά τζούφια;

Αλέξιος

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2021
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
@ianos Ηθελα να ρωτησω.η καναρα μου εχει κανει 8 αυγα συν 1 που βρηκα σπασμενο στο πατωμα.ο αρσενικος ειναι συνεχεια μαζι της κ κλωσσαει
Φευγουν ενα ενα ξεχωριστα για φαι
Ειναι δυνατον να ειναι κ τα 8 τζουφια;
 
@Αλέξιος , ίσως είναι προτιμότερο να ανοίξεις ένα νέο θέμα, για να μην μπερδεύουμε τις διαφορετικές καταστάσεις. Νομίζω, ότι ενδέχεται να έχεις είτε ένα σπάνια παραγωγικό θηλυκό είτε (μάλλον) δύο θηλυκά πουλιά - ζευγάρι.
 
Τα 8 αυγά είναι πιθανό για μία κανάρα, πιο σπάνιο βέβαια αλλά όχι απίθανο,
επίσης και το δικό μου ζευγάρι κλωσσαγε πολλες φορές ταυτόχρονα, έβγαινε η κανάρα να φάει, έμπαινε ο αρσενικός στη φωλιά, και όταν γύριζε η κανάρα ο αρσενικός δεν κουνιώταν ρούπι, οπότε καθόταν καμια ώρα και τα 2 μαζί.
Αλλα όπως τα περιγράφεις το πιο πιθανό ειναι να έχεις 2 κανάρες.
Είχες καποια ένδειξη οτι το ένα καναρίνι ειναι αρσενικο; τα 8 αυγά σε πόσες μέρες μαζεύτηκαν;
 
@ianos είχατε δίκιο αυτό που αγόρασα για αρσενικό ήταν θυληκο... Μετά από την παρατήρηση σας κύριε Ιανε, το πήγα σε ένα φίλο (το παρατσούκλι του είναι "ο πουλιας") μου επιβεβαίωσε ότι ήταν θυληκο. Έπειτα παρατήρησα τα αυγά. Τα μισά ήταν θαλασσί κ τα άλλα πολύχρωμα. Αυτά παθαίνει οποίος δε ξέρει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας και στο μέλλον θα είμαι ποιο προσεκτικός.
 
Back
Top