Ασθένειες Μπορεί να κόλλησε ασθένεια το καναρίνι μου από διπλανό άγριο πουλί;

Lampros06

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας! Πριν 3 μέρες βρήκα ένα κοτσυφάκι στον δρόμο και το πήρα γιατί δεν μπορούσε να γυρίσει στην φωλιά του. Αφού το πήρα το έβαλα σε ένα κλουβί το οποίο είχε δύο μέτρα απόσταση από το καναρίνι μου. Να σημειώσω ότι τα είχα στο μπαλκόνι.(το κοτσυφάκι το πήγα χθες στην Anima). Υπάρχει περίπτωση το καναρίνι να εχει κολλήσει κάτι απο αυτό;
 
@Lampros06 έχει μήπως κάποια συμπτώματα το καναρινι σου ή η συμπεριφορά του δεν ξέρω εγώ απι αρρώστιες αλλά αν έχει κάποια συμπτώματα πες το να σε βοηθήσουν
 
Συνήθως όταν έρχεται ένα νέο πουλάκι στο χώρο πρέπει να μπαινει σε καραντίνα 30-40 μέρες. Ποσό μάλλον όταν πρόκειται για ένα άγριο πουλάκι. Ας ελπίσουμε πως δεν μετάδωσε κάτι.
 
Αφού το πήρα το έβαλα σε ένα κλουβί το οποίο είχε δύο μέτρα απόσταση από το καναρίνι μου... Υπάρχει περίπτωση το καναρίνι να εχει κολλήσει κάτι απο αυτό;
Το θεωρώ απίθανο, εκτός αν δεν λαμβάνονταν τα κατάλληλα μέτρα στη διαχείριση των πουλιών, δηλαδή αποφυγή μεταφοράς μικροβίων από εσένα ή αν χρησιμοποιήθηκαν κοινά σκεύη τροφής ή νερού.
 
Back
Top