Φροντίδα Μπορεί να μάθει καινούργιες λέξεις ένας Ζακό 10 ετών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimaras

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Βόλος
παιδια εχω εναν ζακο 10 ετων τον πηρα προσφατα μπορει να μαθει καινουργιες λεξης";
 
;)γηρασκουν αει διδασκομενα.. Απαραιτητα μεγαλη δοση αγαπης και χρονου μαζι του..
 
παιδια εχω εναν ζακο 10 ετων τον πηρα προσφατα μπορει να μαθει καινουργιες λεξης";

Είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία... Θα δυσκολευτείς λιγάκι αλλά πιστεύω ότι με υπομονή κι επιμονή θα μπορέσεις να του μάθεις κάποιες λεξούλες. :)

Από πού τον πήρες; Πώς ήταν οι συνθήκες διαβίωσής του μέχρι να τον πάρεις εσύ στην κατοχή σου; Η συμπεριφορά του γενικότερα πώς είναι; Είναι επιθετικός... φιλικός; 🙄
 
Επειδή ο παπαγάλος έχει πρόβλημα με το μάδημα, προσανατολίσου καλύτερα να προσπαθήσεις να του λύσεις αυτό το πρόβλημα που δεν είναι καθόλυ εύκολο από όσα έχω ακούσει και όλα τα άλλα, έρχονται! 😉
 
περιμενε λιγακι, με καλη φροντιδα (αγαπη, σωστη τροφη, οχι φωνες κ. Α. ) θα μιλησει πιστευω!
 
Όπως λέει και η Εφη, αυτο που πρέπει να κοιτάξεις πρώτα είναι το πρόβλημα με το μάδημα ( μέχρι πληγή είχε στον θωρακά του). Αυτό το πράβλημα δείχνει έναν στρεσαρισμένο, μελαγχολικό παπαγάλο και πολλά άλλα. Δώστου αυτα που του λείπουν, δηλαδή καλές συνθηκες διαβίωσης, ενδιαφέρον, ανθρώπινη επαφή και αγάπη. Αφιερωσέ του χρόνο και να δεις που και θα γίνει πιο ομιλιτικός και το μάδημα θα σταματήσει. Οι Ζακό είναι τρομερά κοινωνικοί και συναισθηματικοί παπαγάλοι.
 
ο jimaras τον έχει όλα αυτά τα χρόνια μαδημένο ή τον έχει 2 χέρι;
πάντος αν το πουλί δεν χαλαρώσει δεν θα πει εκτός απο ΚΡΑΑΑ ΚΡΑ ΚΡΑΑΑ τίποτε αλλο.
 
Jimara, 4-2-2009 έβαλες άρθρο: Ζακό μαδιέται. Σου απαντήσαμε όλοι, μάλιστα ο Greveniwtis Στέργιος έγραψε την "Βιογραφία" του Πλάτωνα. Σε μια εβδομάδα ρωτάς πώς θα μιλήσει! Τακτοποιήθηκε το πρώτο πρόβλημά σου, έκλεισε το θέμα, ενημέρωσες το άρθρο σου, έφθιαξαν τα φτερά της; Ή απ'τη μια μέρα στην άλλη προσπαθείς - θέλεις να αλλάξει εντελώς η εικόνα της ζόζας -αν θυμάμαι καλά το όνομά της-, η υγεία, η εξωτερική της εμφάνιση, και να μάθει και να μιλάει;
 
Νομιζω οτι εαν το πουλι ηρεμησει, και σε μαθει σιγα- σιγα θα αρχισει να μαθαινει λεξεις που θα του λες. Θα χρειαστει ομως χρονος και αρκετη προσπαθεια.
anafgr17ca8.gif
 
που ειναι το προβλιμασου μαρια παρ απαγορευεται να ρωταω για ναξερο το πουλι μου μια χαρα μιλαι και μια χαρα ημερο ειναι δεν ειξερα οτι απαγορευετεαι να ροταο κιολας εχω να πο οτι εδω μεσα μερικοι και μερικες ολο εξιπναδες ειναι κε να προσεχουν τη γραφουν και να διαβαζουν απο την αρχη τα ποστ
 
Θα παρακαλούσα να ρίξετε τους τόνους και να μείνετε στο θέμα. Για ότι τυχόν απορίες υπάρχουν, εκτός θέματος, χρησιμοποιήστε τα προσωπικά μυνήματα και τα μυνήματα προφίλ.
 
Όχι Jimara, δεν έχω πρόβλημα, απ'εναντίας θέλω να πω, να μην αγχώνεσαι σε μια εβδομάδα να τα κάνετε όλα μαζί! Μάλιστα σε θαυμάζω που προσπαθείς παράλληλα και εμφάνιση αλλά και εκπαίδευση! Με παρεξήγησες, σου εύχομαι καλή επιτυχία και εγώ πρώτη θα χαρώ όταν όλα πηγαίνουν καλά με τα μωράκια μας!
 
πάντως και εγώ με τον πλάτωνα το βλέπαμε πως πήγαινε και πράταμε ανάλογα. το μάδημα είναι μια συνήθεια που όταν κρατάει χρόνια κόβεται πολύ δύσκολα ή και ποτέ. σίγουρα όμως βελτιώνεται σε σημείο που κάποιος που δεν ξέρει το είδος δεν αντιλαμβάνεται πρόβλημα στην εμφάνιση. το πουλί θα σου δείξει τι θέλει και τι δεν θέλει. αν είναι να μιλίσει θα τεντωθεί προς τα εσένα και θα προσπαθήσει να σε μιμιθεί. τότε ειναι έτοιμο. αλλιώς όπως είπα και πρίν μόνο ΚΡΑΑΑ!
 
βρε κοριτση μου δεν σε παρεξηγο απλα εχο μεγαλη αγαπη στο πουλακη και θελο να μαθενω οσα πιο πολα μπορω το πουλι ειναι ημερο βγενει απο το κλουβι του λεει 2-3 λεξης κανει διαφορους ειχους εινα τρελα κε θελω να μαθω αμα μπορο στο μελων να του μαθω κιαλα πραγματα αφτο ειναι ολο
 
"Μπορεί να μάθει καινούριες λέξεις ένας Ζακό 10 ετών;"
Από όσα έχω διαβάσει, μπορώ να σου πω ότι ΝΑΙ μπορεί και 10 ετών και μεγαλύτερο! Όταν έχει προσαρμοστεί στο χώρο, έχει ηρεμήσει, σε γνωρίζει, σε έχει συνηθίσει, του μιλάς αρκετά και επικοινωνείτε, εννοώ σε καταλαβαίνει και ανταποκρίνεται με ήχους ή με τη γλώσσα του σώματος σε αυτά που του λες, το ρωτάς ή του ζητάς, τότε προχώρα! Αν μάλιστα του μιλάτε συχνά & κάποιες λέξεις προφέρετε με έμφαση, θα τις μιμηθεί, θα τις "παπαγαλίσει" που λέμε, κάποια στιγμή! Όμως βοηθάει η ηρεμία η δική σου & η κατάλληλη ώρα που η Ζόζα είναι δεκτική! Δηλ. Βρίσκεται εκτός κλουβιού, μπορεί να / ή έχει πετάξει, έχει φάει, έχει παίξει, είναι ελεύθερη από κάποια συνήθεια όπως να ραμφίζεται έχει ξεπεράσει το μάδημα. Θέλει τότε να σε κρατήσει κοντά της, να σε ευχαριστήσει, να σου δείξει ότι σε καταλαβαίνει & ότι προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου στη γλώσσα σου! Μπορεί να σε καταπλήξει να τα πει μαζεμένα! Δεν πρέπει όμως να βιάζεσαι ή να έχεις άγχος, με την αλληλεπίδραση της το μεταδίδεις! Ρίξε μια ματιά και εδώ, αναφέρονται κάποια σχετικά με την ομιλία:
https://community.petbirds.gr/threads/Εμπειρίες-φίλων-από-την-εκπαίδευση-african-grey.9175/
 
ομιλια ζακο

μια και εχω τωρα λιγο χρονο ακουστε τι επαθα χθες
εχω κεντρο αποκταταστασης αναπηρων
τα περισοτερα πρωινα οταν ολοι λειπουν πανω απο το σπιτι
μου κατεβαζουν τον πιπικο στο γραφειο μου
ο πιπικος ειδικα οταν βλεπει αγνωστο κοσμο ειναι κυριος
το πολυ κανα σφυριγματακι
χθες σε μια ωρα που ειχα κοσμο ερχεται παπους με κατι ακτινογραφιες και η υπαλληλος του λεει να κατσει στο σαλονι να
περιμενει.. Ο πιπικος διπλα ακριβως στο γραφειο μου
εγω σε διπλα θαλαμο ακουω τον πιπικο να λεει.. Παρακαλωω;
ο παπους ανταπαντα. Γεια σας με λενε.. Ειμαι με το ικα
ο πιπικος ξανα... Παρακαλωωω
ο παπους αρχιζει να λεει την ιστορια της ζωης του..
πανω που ελεγε πως σηκωσε ενα βαρος και ακουσε ενα
κρακ στο χερι του ο πιπικος λεει.. Κακο
ο παπους λεει πως πηγε στο ικα για πλακες..
ο πιπικος ανταπαντα.. Τι κανεις βρε μακακα..😱
ο παπους παθαινει σοκ .. Και γω σε κατασταση αλοφροσυνης να βγαινω εξω να του εξηγησω τι εγινε..
αλλα.. Μιλωντας του εβαζα και τα γελια.. Ο παπους
μας περασε για μη σοβαρους.. Και την εκανε...
μαλλον θα αλαξω θεση στο κλουβι του πιπικου ναναι καπου που να φαινεται...
 
μια και εχω τωρα λιγο χρονο ακουστε τι επαθα χθες
εχω κεντρο αποκταταστασης αναπηρων
τα περισοτερα πρωινα οταν ολοι λειπουν πανω απο το σπιτι
μου κατεβαζουν τον πιπικο στο γραφειο μου
ο πιπικος ειδικα οταν βλεπει αγνωστο κοσμο ειναι κυριος
το πολυ κανα σφυριγματακι
χθες σε μια ωρα που ειχα κοσμο ερχεται παπους με κατι ακτινογραφιες και η υπαλληλος του λεει να κατσει στο σαλονι να
περιμενει.. Ο πιπικος διπλα ακριβως στο γραφειο μου
εγω σε διπλα θαλαμο ακουω τον πιπικο να λεει.. Παρακαλωω;
ο παπους ανταπαντα. Γεια σας με λενε.. Ειμαι με το ικα
ο πιπικος ξανα... Παρακαλωωω
ο παπους αρχιζει να λεει την ιστορια της ζωης του..
πανω που ελεγε πως σηκωσε ενα βαρος και ακουσε ενα
κρακ στο χερι του ο πιπικος λεει.. Κακο
ο παπους λεει πως πηγε στο ικα για πλακες..
ο πιπικος ανταπαντα.. Τι κανεις βρε μακακα..
ο παπους παθαινει σοκ .. Και γω σε κατασταση αλοφροσυνης να βγαινω εξω να του εξηγησω τι εγινε..
αλλα.. Μιλωντας του εβαζα και τα γελια.. Ο παπους
μας περασε για μη σοβαρους.. Και την εκανε...
μαλλον θα αλαξω θεση στο κλουβι του πιπικου ναναι καπου που να φαινεται...
 
καταρχην συγχαρητηρια θοδωρη για το επαγγελμα=λειτουργημα που κανεις. Γιατι ομως μαθαινεις κακα λογακια στον πιπικο;
 
βρε δημητρη .. Αυτο ελεγα και σε ενα αλλο φιλο που με εχει ρωτησει
αν εχεις στο σπιτι 2 γιους που συνηθως σκοτωνονται καταλαβαινεις πια ειναι
η κυρια λεξη που ακουγετε στο σπιτι.. Παλι καλα που λεει μονο το μακακα(μεχρι στιγμης δηλαδη)αν χειροτερεψει το πραμα θαχω προβλημα..
 
Back
Top