Γενικά Μπορεί να μελαγχολήσει το lovebird αν το αφήσω μόνο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaso28
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaso28

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Πριν 3 εβδομάδες αγόρασα ενα Lovebird. Εδώ όμως έχω διαβάσει πως αυτό το είδος παπαγάλου ζεί με το ταίρι του. Είναι αλήθεια αυτό; Δηλαδή αν το αφήσω μόνο υπάρχει περίπτωση να μελαγχολήσει; Πριν το αγοράσω σε κάποιο αλλο μαγαζί μου είχαν πει πως αν βαλω 2 σε ένα κλουβι μπορεί κ να σκοτωθούν εκτος κ αν είναι απο τη γέννηση μαζι. Τι να κάνω τώρα;
Σας ευχαριστώ πολύ
 
Σαφως και δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν στο μαγαζι. Δηλαδη συμφωνα με αυτον ολα τα ζευγαρια Lovebirds ειναι αδερφια; 😱 Δεν υπαρχει ουτε μια τετοια περιπτωση. Να παρεις αλλο πουλακι αλλα μετα το διαστημα καραντινας να τα αφησεις να γνωριστουνε πρωτα και σιγα σιγα να τα βαλεις μαζι. :)
Για ποσες ημερες θα λειψεις;
 
Όπως πάντα σε πολλά μαγαζιά λένε ότι θέλουν. Η αλήθεια είναι πως αν ένα Lovebird είναι κάποιο διάστημα μόνο του στο κλουβί γίνεται κυριαρχικό με το χώρο του. Σε αυτήν την περίπτωση αν βάλεις ένα άλλο πουλί μέσα θα έχεις καυγάδες και μπορεί και τραυματισμούς. Γι αυτό όπως σου είπε ο Ανέστης θα τα κρατήσεις ένα διάστημα κοντά για να γνωριστούν και μετά θα τα βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί. Αν αποφασίσεις να το κρατήσεις μόνο του θα πρέπει να ασχολείσαι αρκετά με το πουλί για να μην νοιώθει μοναξιά και μελαγχολήσει. Βέβαια και δύο πουλιά να έχεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ασχολείσαι μαζί τους. Τα δικά μου αν και είναι ζευγάρι χρειάστηκε να τα αφήσω για τρεις μέρες μόνα τους και τα έκαναν όλα λίμπα. Έσπασαν μέχρι και τις ταΐστρες τους από αντίδραση. Να έχεις πάντα υπόψη σου ότι τα Lovebirds παρά το μικρό τους μέγεθος έχουν συμπεριφορά μεγαλύτερων παπαγάλων και ιδιαίτερο χαρακτήρα. Είναι πολύ ωραία πουλιά αν και λίγο ατίθασα 😉
 
Σας ευχαριστώ παρα πολύ. Γενικά θέλω να έχει παρέα οχι μόνο γιατι κάποια περίπτωση ίσως λείψω αλλα επειδή βλέπω οτι εκδηλώνει κάτι περίεργες συμπεριφορές. Κ καμιά φορά νομίζω πως μελαγχολει...Βέβαια το έχω 3 εβδομάδες μόνο αλλα κάθε φορά που το πλησιάζω δείχνει μεγάλη νευρικότητα πεταει πολύ γρήγορα μέσα στο κλουβί και τα κάνει όλα λίμπα. Γιατί; Με φοβάτε;θα ηρεμήσει με τον καιρό?είναι περίπου 5 με 8 μηνών απο ότι μου είπαν.
Πάντως σίγουρα θα πάρω κ δεύτερο.Αν έχετε να μου πείτε γενικά αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέχω θα μου ήταν χρήσιμο.
Σας ευχαριστώ παρα πολυ! 🙂
 
Λογικό και φυσιολογικό είναι να φτερουγίζει από εδώ κι από εκεί όταν το πλησιάζεις, αφού είναι νεοφερμένο και δεν έχει συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και την παρουσία σας.
Πρέπει να του δώσεις κάποιο χρόνο για να συνηθίσει... Και να δεις που όλα θα πάνε ok. Καλό θα ήταν το κλουβάκι του να το βάλεις σε έναν χώρο, όπου περνάτε τις περισσότερες ώρες της ημέρας σας. Όταν πλησιάζεις το κλουβί του να το πλησιάζεις αργά και σταθερά και όχι γρήγορα κάνοντας απότομες κινήσεις και μιλώντας δυνατά.
Αν κάνεις και μια αναζήτηση θα βρεις πολλά σχετικά topic. :)
 
Γεια και απο μενα. Εγω τα Lovebirds μου τα εχω 2 μηνες και ακομα δεν εχουν ηρεμισει. Γι'αυτο μην ανησυχεις. Ολα θα πανε καλα. Υπομονη χρειαζεται. Μιλα του τρυφερα και ολα θα γινουν.Φοραει δαχτυλιδι; Αν ναι τι χρωμα;
 
παντως αν ασχολησε πολυ μαζι του και για καποια μερα εχεις πολλες υποχρεωσεις και δεν μπορεις να ασχοληθεις μαζι του και οταν βρεις χρονο και το πλησιασεις πααλι και σε ξερει πολυ καλα θα σου κανει με λεπτη φωνη κατι κακαρισματα σαν να σου κανει γλυκες αλλα σαφως ειναι καλυτερο να του παρεις συντροφο σε κανενα μηνα να το περασεις απο καραντινα και αν ειναι ενταξει να βαλεις κοντα τα κλουβια τους για 2 μηνες για να αποφυγεις τους τσακωμους φροντισε το κλουβι που θα τους βαλεις να ειναι ευρυχωρο!
 
Ευχαριστώ!

Σας ευχαριστώ παρα πολύ! Το δαχτυλιδάκι του είναι ασημένιο. Σημαίνει κάτι αυτό?
 
Κάποιοι εκτροφείς χρησιμοποιούν χρωματιστά δαχτυλίδια με συγκεκριμένο χρώμα για κάθε χρόνο. Έτσι μόνο από το χρώμα μπορείς να καταλάβεις την ηλικία του πουλιού. Κάποιοι άλλοι χρησιμοποιούν ασημένια (σαν το δικό σου) στα οποία πρέπει να διαβάσεις τι γράφει το δαχτυλίδι για να καταλάβεις την ηλικία.
 
Εγώ είχα ένα ζευγάρι Lovebird αλλά τον πρώτο χρόνο το αρσενικό ψόφησε και έμεινε μόνο το θυληκό. Είχα ακούσει ότι δεν μπορούν να ζήσουν μόνα τους αλλά τελικά αυτό διαψεύθηκε διότι το θυληκό έζησε για 2 χρόνια μόνο του, και ύστερα αρρώστησε δυστυχώς και ψόφησε
 
Με το καλο να σου ζήσει το μωράκι σου, γιατι μωράκι είναι ακόμα αφου είναι μόνο 5-8 μηνων! Εγώ πάντως είχα ακούσει οτι αυτά τα πουλάκια πάνε πάντα ζευγάρι.. Προσφατα η καθηγητριά μου ανέφερε οτι το δικό της όταν πέθανε το 1 αυτοκτόνισε τρυπόντας την κοιλιά του με το πάμφος του! Αυτό μου έκα νε μεγάλη εντύπωση, γι'αυτο και στο αναφέρω.Αλλα απ'όσα διαβασα απο τα παιδιά πριν δεν ξέρω τι να υποθέσω ίσως να παίζει ρόλο και ηψυχολογία και ο χαρακτήρας του κάθε πουλιού! Πάντως οτι πουλάκι και να είναι χρειάζεται την παρέα του, οπότε καλό θα ήταν όποτε μπορέσεις να πάρεις και άλλο 1για να έχουν συντροφιά αφού είναι συντροφικά πουλια! Όσο για το οτι τρομάζουν, μην ανησυχεις εγώ τα δικά μου ταέχω 1,5 μηνα και το ένα είναι πολύ τρομαγμένο ενω το άλλο που το πήρα 2βδομάδες αργότερα είναι πιο εξοικιωμένο οπότε παίζει ρόλο το τι έχει περάσει το κάθε πουλάκι όσο και ο΄χαρακτήρας του! Υπομονή και ευχομαι όλα να πάνε καλα...
 
Back
Top