Ασθένειες Μπορεί να μεταδοθεί ένα κρυολόγημα από άνθρωπο σε παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efimia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efimia

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
17
Πόλη
Λαμία
Το τελευταίο διάστημα είμαι άρρωστη με κοινά συμπτώματα κρυολογήματος, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει το κοκατηλακι μου; και δυστυχώς ειμαι η μόνη που μπορει να το φροντησει στο σπιτι. Επισεις απο εχθες το απογευμα οι κοτσιλιες του ειναι υδαρεις με έντονο καφέ χρώμα στη μεση. Η διατροφή του δεν εχει αλλάξει.
Η διαθεση του ειναι τελεια :τραγουδαει, μιλαει, παιζει, τρωει.. Το αλλο που παρατηρησα σημερα το πρωι που το καθάρισα ειναι οτι κάποιες από τις κοτσιλιες ειναι κολλημένες στην ουρά του κοντά στο ποπό του

ΥΣ. Δυστυχώς δεν εχω δυνατότητα για φωτογραφία αυτή την στιγμή..
 
Το τελευταίο διάστημα είμαι άρρωστη με κοινά συμπτώματα κρυολογήματος, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει το κοκατηλακι μου;
Όχι, δεν μπορεί να κολλήσει κοινό κρυολόγημα από τον άνθρωπο.
το αλλο που παρατηρησα σημερα το πρωι που το καθάρισα ειναι οτι κάποιες από τις κοτσιλιες ειναι κολλημένες στην ουρά του κοντά στο ποπό του
Αυτό δεν είναι πολύ καλό. Οι φωτό θα βοηθούσαν να καταλάβουμε καλύτερα πάντως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: efimia
Μήπως άλλαξες κάτι στη διατροφή του; Εδώ και. Πόσο καιρό έχεις παρατηρήσει ότι οι κουτσουλιές του είναι έτσι;
 
δεν εχει αλλαξει τιποτα στην διατροφη του.. Τις κουτσουλιες τις κανει απο χθες το πρωι.. Πριν απο λιγο ομως παρατήρησα οτι αρχίζουν και επανέρχονται στο φυσιολογικο χρωμα με τη διαφορα οτι το υγρο γυρω γυρω ειναι καφε ανοιχτο
 
Ενώ βρίσκουμε χιλιάδες άρθρα τι μπορούμε να κολλήσουμε εμείς από τα πτηνά, δυστυχώς δεν βρίσκεις εύκολα αναφορές για το αντίθετο.
Λογικά η αλληλεπίδραση όπου παρατηρείται θα είναι αμφίδρομη. Όχι όμως στο κοινό κρυολόγημα όπως σου είπε και ο Σταύρος.
Προσωπικά προσέχω όταν είμαι κάπως άρρωστη, κυρίως την σχολαστική καθαριότητα των χεριών μου και φυσικά δεν φτερνίζομαι ή βήχω κοντά τους.
Επίσης με την πρώτη υποψία πιο υδαρής κουτσουλιάς, τους δίνω για 4 μέρες αντί νερού ένα τσάι από ξηρά βότανα (ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό).
Αυτό το δίνω και ασχέτως συμπτωμάτων για 4-5 μέρες κάθε μήνα, καθώς και 3 μέρες σκορδόνερο και δύο μέρες προσθέτω 3-4 σταγόνες μηλόξυδο.
Ακόμα για την άμυνα έναντι μικροβίων και άλλων λοιμώξεων, δίνω χλωρά βότανα (ρίγανη, δενδρολίβανο, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, μέντα) από γλάστρες που έχω στο μπαλκόνι.
Κάνε το τσαγάκι και δώσε του. Αν δεν έχεις τα υπόλοιπα, δώσε τσάι από σκέτη ρίγανη.
Παρακολούθησέ το στενά και σχολαστικά και μην δώσεις φάρμακα και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.
 
DSC_0134.webp DSC_0135.webp

αυτες ειναι οι κουτσουλιες του απο το μεσημερι
ο ποπος του ειναι καθαρος

κατι αλλο που θυμήθηκα.η μονη αλλαγη που εγινε ειναι οτι εβαλα καινουργια πατηθρα και σκαλιτσα απο ξυλο ελατου, τα οποια τα εφτιαξα εγω και τα έπλυνα με νερο και μηλοξυδο.. Μηπως αυτο επεξε καποιο ρολο; Το ξυλο δεν το εχω βαψει
 
Πολύ νερό βλέπω στην αριστερή φωτογραφία και αρκετό κίτρινο χρώμα;
Δες εδώ kiklos.info/kot-check.html . Διαπιστώνεις κάποια αλλαγή που στου ταιριάζει;
Καλό θα ήταν να έκανες μια εξέταση κουτσουλιάς σε κάποιον γιατρό.
Εν τω μεταξύ ψάξε για αγκάθι Μαρίας να του δώσεις που βοηθάει στο συκώτι.
Το έλατο είναι ασφαλές. Υπάρχει περίπτωση να μην είχε ξεραθεί εντελώς;
 
το ξυλο ειναι ξερο.. Αλλα παρατηρω οτι οσο περναει η ωρα οι κουτσουλιες επανέρχονται στο φυσιολογικό, αν ομως όντως εχει να κανει με το σηκωτι του μεχρι την τριτη θα πρεπει να περιμενω για να ανοιξουν τα ιατρια. Εδω στη λαμια δεν βρίσκεις κανεναν δυστυχως
 
Καλημέρα, αν επανέλθουν εντελώς ψάξε το αγκάθι της Μαρίας (κι εγώ είμαι σε φάση να το πάρω προληπτικά) και έχε το σε στενή παρακολούθηση. Περαστικά και στους δυο σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: efimia
καλημερα, ευχαριστω μαρια. Οι κουτσουλιτσες του σημερα ειναι μισες μισες. το λινκ που μου εστειλες ηταν αρκετα κατατοπιστηκο και αυτο αυτο που παρατηρησα μακροσκοπικα, ειναι απο στρες ή ορμονες. και αυτο μαλλον γιατι εκεινη τη μερα ηρθε για πρωτη φορα στον ώμο μου μονο του και ηταν αρκετα νευρικο (θα ανοίξω αλλο θεμα γιαυτο, ειναι αρκετα ενδιαφέρων ). Βεβαια αν σηνεχισει αυριο θα το παω σε καποιον κτηνιατρο. ευχαριστώ και πάλι
 
Back
Top