Φροντίδα Μπορεί να μιλήσει ο cielo, το budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kika

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
499
Πόλη
Θεσσαλονίκη
αχ δεν μπορειτε να φανταστειτε τι χαρα μου δινει ο cielo μου με τα καμωματα του! Τον εχω απο τον 8/2021,πρεπει να ειναι γυρω στο 1,5 χρονων. Τον τελευταιο μηνα εχει πολυ προοδο και γελιο- 1)μαθαινει ευκολα τα σφυριγματα που του κανω και 2)παπαγαλιζει συχνα και πολλες φορες με κλειστα ματια λεει διαφορα σαν να μιλαει ,αλλα ακομα δεν ξεχωρισα καποια λεξη.εγω απο την αρχη του ελεγα απο την αρχη καποιες 5 λεξεις,αλλα ειναι κοντα στην τηλεοραση και ισως επηρεαζεται απο εκει. λετε να υπαρχει ελπιδα να μιλησει? δεν θα επρεπε οταν ηταν μικροτερος να το ειχε κανει?
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-518ef6394bbbc696a7d4ee382eb4bd4827aa275a9951088a3ea2b415f3b6cc5f_4013b09e3e775b3c.webp
    0-02-05-518ef6394bbbc696a7d4ee382eb4bd4827aa275a9951088a3ea2b415f3b6cc5f_4013b09e3e775b3c.webp
    71,7 KB · Προβολές: 197
Να τον χαίρεσαι!
Εάν ασχοληθείς σωστά μαζί του θα καταλάβεις τι λέει, γιατί ήδη μιλάει όπως το περιγράφεις...
Θα του λες μία λέξη, καλύτερα δισύλλαβη στην αρχή, με καθαρή άρθρωση, επί 3-4 λεπτά 5-6 φορές (ή και περισσότερες) καθημερινά.
 
Είναι πλέον μεγάλος για να μάθει πολλές λέξεις και να γίνει σαν γραμμόφωνο, αλλά σίγουρα θα μπορούσε να μάθει μερικές απλές λέξεις εφόσον αφιερώσετε τον χρόνο. Αν ήταν θηλυκό θα έλεγα να μην μπείτε στον κόπο, τα αρσενικά όμως έχουν όρεξη για τέτοια όταν δεν την πέφτουν σε ό,τι κινείται, οπότε εφόσον ενδιαφέρεται και διατηρεί τον εγκέδαλό του σε εγρηγορση, οπωσδήποτε δεν βλάπτει.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@kika χαχαχα. Γλώσσα δεν βάζει μέσα! 😍Το δώσε μου ένα φιλάκι πάει κ έρχεται!🥰 Φτου φτου 🧿🧿🧿🧿🧿. Να τον χαίρεσαι! Υγ. Δεν νομίζω ότι μπορείς να δεις τηλεόραση! Καλύτερα! Μπράβο Τσελακη! 🤭🤗😁
 
@kika λαλίστατος ο Cielo!!!🤩
Να τον χαίρεσαι!!!🥰
Τα περισσότερα τα έχει ξεσηκώσει από την τηλεόραση😅, ακόμα κ τα ακαταλαβιστικα του είναι τέλεια!🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχως οταν πλησιασω σταματαει το παραληρημα. Αυτα ειναι 3-4 μηνες πριν, ---λεει και αλλα και συνδιασμο αυτων. πχ μ@λ@κ@ εσυ , μωρο μου εσυ , τι κανει το πουλακι, φιλακια πολλα, που εισαι, κατσε λιγο, τι κανει το κικακι( το χαμστερακι μου που δυστυχως απεβιωσε αρχες Σεπτεμβρη) , που ειναι το παιδι σου, αγαπη μου εσυ , μπραβο. και αλλα μπερδεμενα- η τηλεοραση του κανει και καλο, και κακο, γιατι ακουει απειρες ομιλιες καθημερινα κι ετσι θα μπλοκαρει η ικανοτητα μαθησης. αλλα δυστυχως δεν γινεται να παει σε αλλο δωματιο, πρεπει να ειναι διπλα μας να αλληλεπιδρουμε! τελευταια εχει 76αρι κλουβι αλλα ειναι τεμπελης και δεν γουσταρει πολλα σουρτα φερτα,τον αναγκαζω εγω να πεταει εκτος κλουβιου για να γυμναστει και λιγο .
 
Απίστευτο πόσο πολύ μιλάει για μπατζι,

Ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει ότι τα μπάτζι μπορούν να μάθουν να μιλάνε πολύ. Το ρεκόρ Γκίνες ομιλίας το κάτέχει μπάτζι κι όχι κάποιο μεγαλύτερο είδος παπαγάλου.
 
Back
Top