Αναπαραγωγή Μπορεί να σταματήσουν να ταΐζουν νεοσσό 17 ημερών μετά από μετακόμιση;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Ήρθε ο καιρός να φύγουμε απ την Αθήνα και να πάμε εις τας εξοχάς να έχουμε τη δροσιά μας και να νιώσουμε επιτέλους καλοκαίρι!

Τα φετινά μικρά μου είναι άλλα 2-3 μηνών, άλλα ενός μήνα, άλλα 25 ημερών, άλλα 20 ημερών και το πιο μικρό απ όλα είναι σήμερα 15 ημερών έτσι για να μην βαριόμαστε έχουμε όλες τις ηλικίες. 😛 Αυτό το μικράκι είναι έτοιμο να βγει απ τη φωλιά (και λόγω ζέστης) αλλά φυσικά δεν είναι σε θέση να φάει μόνο του ακόμα. Αν αύριο ή μεθαύριο μετακομίσουμε όλη η φαμίλια και πάμε στο εξοχικό υπάρχει κίνδυνος να το παρατήσουν και να πάψουν να το ταΐζουν οι γονείς του;

Βέβαια και τα άλλα μικρά (δύο μικρά 24 ημερών και ένα μικρό 20 ημερών) ακόμα δεν τα έχω δει να τρώνε μόνα τους.. Αλλά θεωρώ ότι αυτά είναι αρκετά μεγάλα ώστε να απαιτήσουν το φαί απ τους γονείς, θα φάνε λίγο αυγοτροφή ή θα δοκιμάσουν να σπάσουν λίγους σπόρους, το μικράκι όμως;

Η διαδρομή είναι περίπου 40 με 50 λεπτά με το αμάξι..
 
Εγω ειχα 1 παραδεισιο 15 ημερων και ειχε μπει στην ταιστρα και ετρογε σπορους😛.
Κι γω φέτος είχα μικρά που 15 ημερών βγήκαν απ τη φωλιά και έτρωγαν κανονικά σποράκια. Αυτό εξαρτάται από το κάθε πουλάκι ξεχωριστά... Το συγκεκριμένο μικρό όμως ακόμα σιτίζεται αποκλειστικά και μόνο απ τους γονείς του.. Και σήμερα, άντε αύριο το αργότερο το βλέπω να εγκαταλείπει τη φωλιά..
 
Μήπως με κάποιο τρόπο να καθυστερούσες λίγο το ταξίδι ώστε να δεις πως τα πάει το μικρό; Μπορεί σε λίγες μέρες να ξεπεταχτεί και να μην έχει πλέον ανάγκη τους γονείς του.:)
Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα τα πουλιά σου...
 
Μήπως με κάποιο τρόπο να καθυστερούσες λίγο το ταξίδι ώστε να δεις πως τα πάει το μικρό;
Φεύγουμε όλοι μαζί οικογενειακώς (άρα και τα καναρινάκια μας 😛 ) και κάνει αφόρητη ζέστη για να τα αφήσω εδώ χωρίς κάποιον να βάζει μπάνιο ή τουλάχιστον φρέσκο νερό.. ☹

Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα τα πουλιά σου...
Κοίτα Γιώργο μου δεν πιστεύω ότι θα το παρατήσουν.. αλλά και πάλι είναι ρίσκο... Θα πρέπει μόλις γίνει η μετακόμιση να κάτσω να παρακολουθήσω λίγες ώρες. 😛 Και μετά άντε αν τελικά όντως το παρατήσουν να ταΐσω στο χέρι νεοσσό 17 ημερών. Ποτέ! 😛
 
Φεύγουμε όλοι μαζί οικογενειακώς (άρα και τα καναρινάκια μας 😛 ) και κάνει αφόρητη ζέστη για να τα αφήσω εδώ χωρίς κάποιον να βάζει μπάνιο ή τουλάχιστον φρέσκο νερό.. ☹


Κοίτα Γιώργο μου δεν πιστεύω ότι θα το παρατήσουν.. αλλά και πάλι είναι ρίσκο... Θα πρέπει μόλις γίνει η μετακόμιση να κάτσω να παρακολουθήσω λίγες ώρες. 😛 Και μετά άντε αν τελικά όντως το παρατήσουν να ταΐσω στο χέρι νεοσσό 17 ημερών. Ποτέ! 😛
Γιατί ποτέ; Δεν θα είναι ανάγκη να ταϊστεί από κάποιον σε περίπτωση που οι γονείς του το εγκαταλείψουν;
 
Είναι ζωντανοί οργανισμοί και συμπεριφέρονται ξέχωρα και κατά περίπτωση.
Θεωρητικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα...
Σ' αυτή την ηλικία... Ξέρουν τα μικρά να απαιτούν την τροφή τους...
Και όταν λέω απαιτούν... μιλάω για μάχη.
 
Γιατί ποτέ; Δεν θα είναι ανάγκη να ταϊστεί από κάποιον σε περίπτωση που οι γονείς του το εγκαταλείψουν;
Δεν κατάλαβες τι εννοώ βρε.. Εγώ θα προσπαθήσω αλλά ένα μικρό 17 ημερών δύσκολα θα μου ανοίξει στόμα να το ταίσω..

Θεωρητικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα...
Σ' αυτή την ηλικία... Ξέρουν τα μικρά να απαιτούν την τροφή τους...
Και όταν λέω απαιτούν... μιλάω για μάχη.
Αυτό ήδη δείχνει ότι είναι μάχιμο μικρό! Έμεινε και μόνο του στην φωλίτσα. Η αλήθεια το ταίζουν συνεχώς και οι 2 αλλά μετά την μετακόμιση δε ξέρω πως θα αντιδράσουν... Λέω να το πάρω το ρίσκο και να τα σώσω απ αυτή την ανυπόφορη ζέστη της Αθήνας!
 
Δεν κατάλαβες τι εννοώ βρε.. Εγώ θα προσπαθήσω αλλά ένα μικρό 17 ημερών δύσκολα θα μου ανοίξει στόμα να το ταίσω..


Αυτό ήδη δείχνει ότι είναι μάχιμο μικρό! Έμεινε και μόνο του στην φωλίτσα. Η αλήθεια το ταίζουν συνεχώς και οι 2 αλλά μετά την μετακόμιση δε ξέρω πως θα αντιδράσουν... Λέω να το πάρω το ρίσκο και να τα σώσω απ αυτή την ανυπόφορη ζέστη της Αθήνας!
Σόρρυ Αλίκη, μπερδεύτηκα λίγο...
 
Αλίκη δύσκολη απόφαση, αλλά απ ότι κατάλαβα δεν έχεις και πολλές επιλογές... Εγώ πάντως λέω να το ρισκάρεις,το καναρινάκι αφού πλέον μπορεί να βγει έξω στην ανάγκη θα φάει κιόλας :) 😉
 
:)Η μεταφορά του συγκεκριμένου κλουβιού πιστεύω πως θα πρέπει να γίνει με περισσότερη φροντίδα Αλίκη. Κάλυψε με λευκό πανί το κλουβί ώστε να μην έχουν ''θέα'' και ταραχτούν. Όλα καλά θα πάνε, καλά να περάσετε!👍
 
Από χθες το μωράκι όλο βγαίνει στην άκρη της φωλιάς και όλο ξαναμπαίνει πάλι μέσα. Και φωνάζει τόσο δυνατά για να φάει! Αποφάσισα σήμερα τα 2 κλουβιά με τα πιο μικρά σε ηλικία καναρινάκια να τα αφήσω ακόμα μια μέρα στην Αθήνα και να τα κατεβάσω αύριο εις τας εξοχάς. Εξάλλου ευτυχώς ο καιρός σήμερα δεν είναι όσο ανυπόφορος ήταν.. Και μια μέρα παραπάνω θεωρώ πως έχει σημασία σε αυτή την ηλικία! Θα είναι πιο δυνατό να απαιτήσει φαγητό και εγώ θα είμαι εκεί για να παρέμβω αν χρειαστεί!

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας και φυσικά θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη της ιστορίας μας!

:)Η μεταφορά του συγκεκριμένου κλουβιού πιστεύω πως θα πρέπει να γίνει με περισσότερη φροντίδα Αλίκη. Κάλυψε με λευκό πανί το κλουβί ώστε να μην έχουν ''θέα'' και ταραχτούν. Όλα καλά θα πάνε, καλά να περάσετε!👍
Έτσι θα κάνω! Μακάρι Σίσσυ μου! Σ ευχαριστώ πολύ! Aνυπομονώ! Επίσης! :D
 
Καλέ ξέχασα να ενημερώσω αυτό το θέμα! Να με συγχωρείτε αδέλφια!

Το άτιμο μικρό όλη την ώρα της διαδορμής ζητούσε φαγητό 😀 όχι ότι το τάισαν αλλά μόλις φτάσαμε και βάλαμε το κλουβί στη θέση του έφαγε και μετά έπεσε σε λήθαργο! Πλέον είμαστε εκτός φωλιάς, τρώμε κυρίως απ τον μπαμπά μας και μεγαλώνουμε μέρα με την μέρα! Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!
 
Back
Top