Αναπαραγωγή Μπορεί να χαλάσει η κανάρα από τις πολλές γέννες;

πετρος

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σε όλα τα μέλη από ένα ζευγάρι κανάρια που πήρα τον απρίλιο έχω τώρα τον σεπτέμβρη το ζυγάρι και 15 μικρά. Παράλληλα έχω και δύο αρσενικά καρδερινάκια. Ερχομαι να υποβάλω μία απορία μου.Αυτό το ζευγάρι καναρινάκια που μέσα σε 5 μήνες έχουν κάνει 4 γέννες σύνολο 15 αυγά σύνολο 15 πουλία, επειδή μου είπαν ότι μπορεί να χαλάσει η θυληκία από τις πολλές γέννες, καλό θα ήτανε να την χωρίσω από τον αρσενικό, να βγάλω την φωλία και θα σταματήσει να γεννά. Η τελευταία γέννα ήτανε αρχές αυγούστου. από τότε έχω βγάλει την φωλιά αλλά η κανάρα τις τελευταίες 12 μέρες κάθε δεύτερη μέρα γεννάει και 1 αυγό κάτω. Σχίζει η καυμένη χαρτάκια από κάτω για να φτιάξει φωλιά αλλά φωλιά δεν βλέπει και γεννάει κάτω όπου τα αυγά βέβαια σπάνε. Παρακαλώ οποιο μέλος εχει την καλσύνη να με οδηγήσει σε μια σωστή λύση.

πολλούς χεραιτισμούς
πέτρος
 
Καλώς ήρθες Πέτρο.
Τώρα για αυτό που ρωτάς κατά τη γνώμη μου οι 4 γέννες είναι πολλές. Θα έπρεπε στις 3 να έχεις σταματήσει.
Αν ακόμα έχεις μάζι το αρσενικό με το θηλυκό το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να τα χωρήσεις αμέσως. Τώρα είναι εποχή που ειδικά τα θηλυκά πρέπει να ξεκουραστούν ώστε να είναι έτοιμα την άνοιξη για νέες γέννες.

Μη το σκέφτεσαι καθόλου και βάλε το θηλυκό μόνο του, κάνε του μια καλή διατροφή δίνοντας δύο με τρεις φόρες την εβδομάδα αυγοτροφή και στη συνέχεια κανονική διατροφή όπως και τα υπόλοιπα.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέφανο!

Τώρα για αυτό που ρωτάς κατά τη γνώμη μου οι 4 γέννες είναι πολλές. Θα έπρεπε στις 3 να έχεις σταματήσει.
Αν ακόμα έχεις μάζι το αρσενικό με το θηλυκό το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να τα χωρήσεις αμέσως. Τώρα είναι εποχή που ειδικά τα θηλυκά πρέπει να ξεκουραστούν ώστε να είναι έτοιμα την άνοιξη για νέες γέννες.

Μη το σκέφτεσαι καθόλου και βάλε το θηλυκό μόνο του, κάνε του μια καλή διατροφή δίνοντας δύο με τρεις φόρες την εβδομάδα αυγοτροφή και στη συνέχεια κανονική διατροφή όπως και τα υπόλοιπα.

Και να της δίνεις φρέσκα φρούτα και λαχανικά και καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να της δώσεις και για ένα μικρό χρονικό διάστημα πρόσθετες βιταμίνες για να της τονώσεις τον οργανισμό μιας και είναι εξαντλημένη από τόσες γέννες.
 
κανε αυτα που σου λενε τα παιδια πιο πανω ειναι κριμα να χασεις μια τετοια καναρα
αλλοι χρονια προσπαθουν να βρουν μια τετοια καναρα και δεν τα εχουν καταφεροι ακομα
 
Επειδη δεν το ανεφερες, θα ρωτησω αν και αυτονοητο... Τα εχεις χωρισει με το αρσενικο σωστα; 😕
 
Back
Top