Γενικά Μπορεί πουλιά σε αναπαραγωγή να μπουν σε φυσιολογική πτερόρροια;

VAGELIS D

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
90
Πόλη
Καρδίτσα
Να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν έχω παρατηρήσει στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι, υπάρχει περίπτωση πουλιά τα οποία είναι σε αναπαραγωγή να έχουν ταυτόχρονα και φυσιολογική ετήσια πτερορια ταυτόχρονα;
 
Η πτερόρροια είναι μια φυσική διαδικασία του οργανισμού των πουλιών που μπορεί να εμφανιστεί ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες δραστηριότητες του πουλιού.
Πρέπει να εμφανιστεί...
Γιατί όμως ρωτάς;
 
Είχα την εντύπωση ότι πουλιά που είναι σε αναπαραγωγή δεν κάνουν πτερορια. Σαφώς όμως όταν έχουμε παρατεταμένη διάρκεια αναπαραγωγης μέσα στον Ιούλιο δηλαδή τοτε που ξεκινάει στα περισσότερα πουλιά η πτερορια.
Εγώ δεν τα αφήνω τόσο πίσω για λόγους επειδή στη βεράντα είναι ανέφικτο για μένα η συνέχιση της αναπαραγωγης
Σε μεγάλες εκτροφες εσωτερικές που έχω δει που κρατάνε μέχρι τα μέσα Ιουλίου (κακως) δεν έχω δει πτερορια
Στα πουλιά αυτά η πτερορια ξεκινούσε αργότερα τον Αύγουστο
 
Είχα την εντύπωση ότι πουλιά που είναι σε αναπαραγωγή δεν κάνουν πτερορια.
Ισχύει.. αλλά ανάποδα.
Όταν έρθει ο καιρός της πτερόρροιας όλα πάνε πίσω μέχρι και που αναστέλλονται.
όταν έχουμε παρατεταμένη διάρκεια αναπαραγωγης μέσα στον Ιούλιο
Είναι η χειρότερη συμπεριφορά που μπορεί να έχει ο άνθρωπος πάνω σε όντα.
Και ο Ιούνιος αλλά και ο Ιούλιος είναι εξαιρετικά καυτοί μήνες στην Ελλάδα για να επιτρέπουμε στα πουλιά να κλωσούν.
Είναι εντελώς κακή και απαράδεκτη τακτική όταν το θερμόμετρο περάσει τους 30-34 βαθμούς να υπάρχουν φωλιές με αυγά και μικρά.
Σε μεγάλες εκτροφες εσωτερικές που έχω δει που κρατάνε μέχρι τα μέσα Ιουλίου
Και Αύγουστο... και καμαρώνουν αντί να ντρέπονται...
Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top