Γενικά Μπορεί τα πουλιά να είναι αδέλφια ή έστω συγγενείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akoum
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akoum

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2009
Μηνύματα
20
Πόλη
Ηράκλειο
Αγόρασα πριν λίγες μέρες, από petshop , ένα ζευγάρι μαυροκόκκινα καναρίνια με σκοπό να τα αναπαράγω. Και τα δυο έχουν δακτυλίδι ανοικτού τύπου και ίδιου χρώματος. Ο "πετσοπάς" μου είπε οτι τα πουλια είναι από τον ίδιο εκτροφεα. Μετά που τα αγόρασα όμως μου μπηκαν υποψίες ότι τα πουλιά μπορεί να είναι αδέλφια ή έστω συγγενείς. Τι να κάνω;
 
ακου να δεις Νικο αυτα τα δαχτιλιδια εχουν ενα αφξοντα αριθμο αν τωρα ειναι συνεχομενα τα νουμερα η εστο πολλυ κοντινα μαλλον πως την εκανες αλλα αφου στο ειπε ο πετσοπας οτι ειναι απο τον ιδιο δεν επρεπε να τα παρεις και τα δυο ισως τωρα και να μην ειναι
 
ακου να δεις Νικο αυτα τα δαχτιλιδια εχουν ενα αφξοντα αριθμο
Δεν έχουν αριθμό τα ανοιχτού τύπου ή τουλάχιστον δεν έχουν όλα. Ας δει ο Νίκος αν υπάρχουν αριθμοί στα δαχτυλίδια κι αν έχουν, ας ζητήσει να επικοινωνήσει με τον εκτροφέα μήπως έχει καταγράψει ποιοι αριθμοί ανήκουν σε συγκεκριμένες οικογένειες.
 
Πριν λίγο έπιασα το ένα πουλί, αλλά δεν υπάρχει νούμερο στο δακτυλίδι. Να ρωτήσω για να μάθω περισσότερα για τα πουλιά; Αυτό θα κάνω. Μπορώ όμως και να πάρω δυο καινούργια πουλιά, μαυροκόκκινα για να έχω δυο ζευγάρια. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας.
 
σταυρο λογικα αυξοντα αριθμο θα εχουν αυτα,
Συνήθως όχι. Αν έχουν αυτά, θα μας απαντήσει ο Νίκος.
τα ανοιχτου τυπου δεν τα εχουν εκτροφεις ετσι δεν ειναι;
Μερικοί τα χρησιμοποιούν παράλληλα με τα κλειστού τύπου (στο άλλο πόδι) για να σημαδέψουν τα πουλιά. Βάζουν δηλαδή ένα χρώμα στα αρσενικά και ένα άλλο στα θηλυκά ή ένα χρώμα στα πουλιά της πρώτης γέννας και ένα άλλο στης δεύτερης κ.λπ., ώστε να μπορούν να τα αναγνωρίζουν από απόσταση.
 
το να παρεις αλλα δυο, πιστευω οτι ειναι το καλυτερο.
θα το δεις του χρονου που θα εχεις πολλες εναλακτικες λυσεις στα ζευγαρια σου.
 
Πριν λίγο έπιασα το ένα πουλί, αλλά δεν υπάρχει νούμερο στο δακτυλίδι. Να ρωτήσω για να μάθω περισσότερα για τα πουλιά; Αυτό θα κάνω. Μπορώ όμως και να πάρω δυο καινούργια πουλιά, μαυροκόκκινα για να έχω δυο ζευγάρια. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας.
Μπορεις οντως να κανεις κατι τετοιο αλλα αν εχεις επιτυχια στα ζευγαρωματα την επομενη χρονια θα εχεις προβλημα. Πηγαινε στο πετ και ζητα του να σε φερει σε επαφη με το ατομο που τα αγορασε ωστε να μαθεις τι καπνο φουμαρουν τα πουλια
 
Back
Top