Ασθένειες Μπορεί το πριονίδι να πιάσει ψείρες;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Στα κλουβιά έχω πριονίδι και μέσα έχω μικρά μορακια 2 ημερών. Μπορεί να πιασει ψείρες το πριονίδι και να χάσω παλι τα μικρά;
 
Σε οτιδήποτε σκοτεινό και υγρό μπορείς να τις συναντήσεις.. όχι όμως σε αδρανή υλικά...
Τουλάχιστο έτσι πιστεύω.
 
Λοιπον τα μικρά τα έχασα επειδή είχα ξύλα που βρεικα πεταμενα. Μόλις έχασα τα μικρά πείρα τ κλουβιά και τα ψεκασα με ψιροσκονη το ίδιο και τις φωλιές και τις τσοχες. Το πριονίδι το αγωρασα απο ενα μαγαζί αλευρά. Δεν ξέρω τι ειδους ηταν η ψείρα
 
Μόλις έχασα τα μικρά
Αυτό έγινε φέτος;

πείρα τ κλουβιά και τα ψεκασα με ψιροσκονη το ίδιο και τις φωλιές και τις τσοχες.
Θεωρώ πως οι ψείρες δεν έχουν πεθάνει μόνο με ψειροσκόνη και δε θα έπρεπε να συνεχίσεις την αναπαραγωγή.. Η ψείρα για να φύγει εντελώς θέλει δραστικά μέτρα. Και η ψειρόσκονη κάνει μόνο για πρόληψη σε νεοσσούς και φωλιές... Λυπάμαι που στο λέω Παναγιώτη, αλλά ακόμα μπορεί να χάσεις μικρά από τις ψείρες που έχεις ακόμα στο χώρο που έχεις τα πουλιά σου...

Δεν ξέρω τι ειδους ηταν η ψείρα
Την έβλεπες την ημέρα να περπατάει πάνω στα πουλιά σου; Ή την έβρισκες κρυμμένη σε γωνίες του κλουβιού και κάτω απ την τσόχα της φωλιάς;
 
Δεν ξέρω τι ειδους ηταν η ψείρα

Παρακολουθώ διάφορα θέματα και αναρωτιέμαι πως είναι δύσκολο να φροντίζεις σωστά ένα καναρίνι.
Nα προτείνω εκτός από το πως τα ταΐσουμε ένα καναρίνι με σύριγγα να διαβάσουμε με μεγάλη προσοχή θέματα που θα βρούμε εδώ.

Το διάβασμα δεν κάνει κακό!
 
Μπορεί να πιασει ψείρες το πριονίδι
Τα πάντα μπορούν να πιάσουν πρόσκαιρα ψείρες. Οι ψείρες είναι έντομα, παράσιτα που παρασιτούν ζωντανούς οργανισμούς, αφού τρέφονται είτε από το αίμα τους είτε από προϊόντα του όπως είναι οι τρίχες, τα φτερά κ.λπ.

Το πριονίδι μπορεί να προσφέρει ένα καλό καταφύγιο σε κάποια είδη ψείρας ή ακάρεων (το κόκκινο άκαρι συγκεκριμένα) που δεν ζουν μόνιμα επάνω στον ξενιστή αλλά αποσύρονται για κάποιες ώρες (συνήθως κατά τη διάρκεια της ημέρας) στον περιβάλλοντα χώρο και δρουν τις νυχτερινές ώρες.

Επομένως, τα πριονίδια δεν κινδυνεύουν από την ψείρα, αλλά εάν αντιμετωπίζουμε σχετικό πρόβλημα στα πουλιά μας, το πριονίδι στον πάτο των κλουβιών μπορεί να γίνει η καλύτερη κρυψώνα στο έντομο που μας δημιουργεί το πρόβλημα.
 
Back
Top