Ασθένειες Μπορεί το ότι ξύνεται να σημαίνει κόκκινη ψείρα;

Bellatrix

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2018
Μηνύματα
24
Καλησπέρα παιδιά, διάβασα το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ανιχνεύοντας-την-κόκκινη-ψείρα.32915/ και με έπιασε φαγούρα. Ο λόγος βέβαια ήταν ότι είδα σήμερα το καρδερινοκαναράκι μου το Γρηγόρη, να ξύνεται επίμονα στο λαιμό και στην πλάτη. Έχει πάλι ποδάγρα, δεν ξέρω τι την πυροδότησε ξαφνικά, μετά από δύο χρόνια, και σκέφτηκα μήπως έχει σχέση με την ψείρα αν και ξέρω ότι οφείλεται σε άλλου είδους ακάρεα. Δεν θυμάμαι αν τότε ξυνόταν στο λαιμό και την πλάτη του. Διάβασα στο άρθρο ότι η κόκκινη ψείρα δεν προκαλεί κνησμό στα πουλιά. Έχω δει κόκκινη ψείρα σε περιστέρι που το είχα και αγκαλιά. Πείτε μου τι σκέφτεστε σας παρακαλώ... Το ότι ξύνεται μπορεί να σημαίνει την ύπαρξη ψείρας ή να ρίξω το βάρος περισσότερο στα ακάρεα και να ξεκινήσω ποδαγρίνη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ παιδιά. Διάβασα το άρθρο και εχθές και σήμερα διαπίστωσα ότι εγώ ξύνομαι πολύ περισσότερο από το πουλί στην ιδέα της ψείρας... Τον παρατηρούσα επίμονα όλο το βράδυ και ξύστηκε ελάχιστα, φυσιολογικά θα έλεγα. Μοιραία θα τον πιάσω απόψε για να του κόψω και τα νύχια και να βάλουμε ποδαγρίνη, και θα τον ψάξω πιο λεπτομερώς, έβαλα όμως και την κόρη μου να τον κοιτάξει με το μάτι του ειδικού μια και η δουλειά της είναι σχετική με ζώα και μου είπε ότι δεν έχει τίποτα. Δεν τον έψαξε όμως μέσα στο φτέρωμα, απλά τον κοίταξε κυρίως στην πλάτη. Μου είπε ότι αν το πουλί έχει ψείρες κάποιες θα περπατούν επάνω του και η αλήθεια είναι ότι και στο περιστεράκι που κρατούσα περπατούσαν επάνω του. Μήπως όμως αυτό συμβαίνει όταν έχουν γίνει ολόκληρη αποικία; Τέλος πάντων, εγώ εχθές τη νύχτα τον σκέπασα με λευκά πανιά και το πρωί τα κοίταξα με μεγεθυντικό φακό. Δεν βρήκα κάτι που να θύμιζε έντομο... Θα συνεχίσω λίγο ακόμη να ψάχνω για να βεβαιωθώ. Πάντως η διάθεση του Γρηγόρη είναι μια χαρά, ξανάρχισε και το τραγούδι μετά από μια περίοδο πτερόρροιας που πέρασε, τρώει, πίνει και παίζει με τις κλωστές της κούνιας του.
 
η αλήθεια είναι ότι και στο περιστεράκι που κρατούσα περπατούσαν επάνω του. Μήπως όμως αυτό συμβαίνει όταν έχουν γίνει ολόκληρη αποικία;
Η μαύρη ψείρα ναι. Αυτή τη βρίσκεις και τη μέρα πάνω του.
 
Back
Top