Γενικά Μπορειτε να μου πειτε τι ρατσα ειναι το αρσενικό μου καναρινι;

Νεκτάριος

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
336
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας μελη του pet birds. Θα ηθελα να μαθω (αν μπορειτε να μου πειτε) τι ρατσα ειναι το αρσενικό μου. Γνωριζω οτι θα πρεπει να το ακουσετε και να τραγουδαει αλλα αν μπορειτε πειτε μου απο τις φωτο. Ως αρσενικο ειναι υπερκινητικο και σε καποιες φασεις το εβγαλα να ετοιμαζετε να παει απεναντι.
 

Συνημμένα

  • P9130001.webp
    P9130001.webp
    45,5 KB · Προβολές: 140
  • P9130002.webp
    P9130002.webp
    47,9 KB · Προβολές: 146
  • P9130003.webp
    P9130003.webp
    45,4 KB · Προβολές: 132
  • P9130004.webp
    P9130004.webp
    44,6 KB · Προβολές: 123
νεκταριε πολυ ωραίο το καναρινακι σου αλλα λιγο αυτο το δυχτι με προβληματιζει.. Προσεχε το μη μπλεχτε κανενα ποδι απο το καναρινακι σου.. Την ωρα που θα λειεπεις και εχουμε δυσαρεστα...
 
Ευχαριστω για τα καλα σας λόγια Αντρεα και Αλέξανδρε. To δυχτι ειναι για τα αρπακτικά (εχω δυσαρεστες εμπειριες). Οσο για το αν μπλεχτεί να εισαι σιγουρος δεν υπαρχει περιπτοση. Και το θυλικό που εχω μου εχουν πει οτι ειναι κοινό. Αρα δεν θα υπαρχει φανταζομαι προβλημα αν και αυτο ειναι κοινο στο ζευάρωμα (πρως τις ράτσες)
 
Νεκτάριε πρέπει όντως να είναι κίτρινο κοινό (βέβαια είχα πάντα μια απορία από που προκύπτουν αυτά που λέμε κοινά αλλά τεσ πα). Όσο για το δίχτυ καλή η σκέψη ως προς την προστασία αλλά δοκίμασε πλέγμα πλαστικό για να μην πιαστεί (ειδικά αν δεχτεί επίθεση αρπακτικού!) και σπάσει κανα πόδι.
 
Νεκτάριε πρέπει όντως να είναι κίτρινο κοινό (βέβαια είχα πάντα μια απορία από που προκύπτουν αυτά που λέμε κοινά αλλά τεσ πα).

Το συνηθέστερο(κοινό καναρίνι) είναι οι διασταυρώσεις λιποχρωμικών και μελανινικών πουλιών
που δίδουν απογόνους κάποιας απόχρωσης αλλά με μπαλώματα ή σημεία που εμφανίζεται
το μαύρο. Ετσι δεν είναι απολύτως "μονόχρωμα" αλλά και δεν διατηρούν τα σχέδια και την
κατανομή που έχουμε στα καθαρά πουλιά μελανινης.Αν μάλιστα σ' αυτά προσθέσεις
και διάφορες διασταυρώσεις που κάποιος απο τους γονείς είναι πουλάκι εμφάνισης ή φωνής,
τότε...χάνεται εντελώς η μπάλλα.
 
Και εμενα μου εκανε εντοιπωση και το πηρα το μαυρο χρωμα των πούπουλων του στο καιφαλι. Εγω αυτο το λεω μαλια. Και αν το παρατηρησατε το μαυρο χρωμα κανει κατι σα φρυδι απο την μια πλευρα. Ευαριστω για τις απαντησεις σας. Αρα ειναι κοινό ποτε δεν υπαρχει προβλημα ζευγαρωματος. Οσο για το δυχτι καποιες φορες το μασανε με αποτελεσμα να ακουγετε σαν κατι μικρο να σκαει και κανει τακ τακ τακ...
 
Νεκτάριε το κελάηδημα του είναι δυνατό ή πολύ χαμηλόφωνο;
Ακόμη κελαηδά με ανοιχτό ή κλειστό το στόμα;
(Ρωτώ μήπως έχει γονίδια από μαλινουά).
 
προβλημα δεν θα υπηρχε σιγουρα σε καμια διασταυρωση αυτου του πουλιου ακομη και εαν ηταν καποιας ρατσας. μην μπερδευεσαι φιλε Νεκτάριε.. απλα εχεις δει στο forum τοσες και τοσες συζητησεις για τις διασταυρωσεις που χασαμε ολοι μας την μπαλα.. Το να διασταυρωσεις καποιο καναρινι απλο με καναρινι ρατσας δεν ειναι κατακριτεο, απλως χανεις τις κατεξοχην ιδιοτητες τις ρατσας. τα πουλακια θα ειναι υγιεστατα 100%
 
Γιωργο ειναι όπως τα λες. Αλλα δεν θα με χαλαγε καθόλου να εχει γονηδια του μελοδικου malinois!
 
εχω βγαλει παρα πολλες χρονιες διασταυρωση malinois με κοινα καναρινια (συνηθως κιτρινα εντονα) και τα αποτελεσματα ειναι super! Πανεμορφα πουλια με τρελλο κελαηδισμα, αλλα και πανεμορφα πουλια με πολυ απλο και συνηθισμενο κελαηδισμα. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος
 
δεν γινεται να απαντησεις απο μια φωτο για πουλια φωνης. Γενικοτερα ειναι δυσκολο να τα διακρινεις ακομη και αν ειναι χαμηλοφωνα οπως τα malinois. ενας παρα πολυ εμπειρος εκτροφεας θα μπορουσε να σου απαντησει εαν το ακουγε
 
πτεροροια

Φίλε και εμενα ακομα πτεροροια. Βασικα εδω και 3 μερες ειναι πιο ζωηρο και κελαιδάει ισα ισα. Μαλλον τελειωνει η πτερόρια του.
 
Nεκτάριε, το δικό σου καναρίνι οπως σου ειπαν όσοι γνωριζουν είναι ένα κοινό καναρινι. Συνεπως δεν ανηκει σε καμία απο τις κατηγορίες που προανεφερες 🙂
 
Back
Top