Αναπαραγωγή Μπορει απο γονεις χωρις σκουφι να βγει σκουφατο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Ειναι δυνατο ν συμβει; Εχοντας δυο γονεις χωρισς σκουφο ο νεοσος ν βγει σκουφατος; Προσοχη!
 
Ειναι δυνατο ν συμβει; Εχοντας δυο γονεις χωρισς σκουφο ο νεοσος ν βγει σκουφατος; Προσοχη!
Παναγιώτη το σκουφί είναι φαινότυπος...
Δηλαδή φαίνεται και δεν υπάρχει πιθανότητα να το κουβαλά κάποιο "κρυφό" γονίδιο στα πουλιά...
Στο φαινότυπο... ότι δε φαίνεται στους γονείς δεν υπάρχει περίπτωση να φανεί στα μικρά τους...
Σε κάλυψα;
 
χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε καναρίνια μιας και είμαι πιο πολύ περιστεράς πιστεύω πως μπορεί να συμβεί γιατί δεν παίζει ρόλο μονο οι γονείς του πουλιού αλλα και ο παππούς και η γιαγιά :) αν για παράδειγμα ο πατέρας ειχε σκουφάτο τον ένα απο τους δύο γονείς και το ίδιο και η μητέρα του πουλί μπορεί να πάρει αυτο το γονίδιο που κάνει το σκουφάκι.
 
δέν ξέρω πως είναι τα γονίδια στα καναρίνια αλλα σκέφτηκα πως θα μπορούσε να συμβεί αφού π.χ. εχω ένα ζευγάρι περιστέρια που ο αρσενικός είναι ολόασπρος η θηλύκια ολόμαυρη και σε μια γέννα μου βγάλανε καφέ παιδί !
 
ο αρσενικός είναι ολόασπρος η θηλύκια ολόμαυρη και σε μια γέννα μου βγάλανε καφέ παιδί !
Το χρώμα υπάγεται στους κανόνες της κληρονομικότητας, πρόσεξε την λεπτομέρεια αυτή του Γιάννη
Παναγιώτη το σκουφί είναι φαινότυπος..
 
δέν ξέρω πως είναι τα γονίδια στα καναρίνια αλλα σκέφτηκα πως θα μπορούσε να συμβεί αφού π.χ. εχω ένα ζευγάρι περιστέρια που ο αρσενικός είναι ολόασπρος η θηλύκια ολόμαυρη και σε μια γέννα μου βγάλανε καφέ παιδί !
Αυτό γίνεται σε όλα τα πουλιά... ακολουθεί άλλη "συνταγή" γενετικής... είναι ο γενότυπος...
 
Η κληρονομικότητα του γονιδίου για σκουφί στα καναρίνια είναι αυτοσωμικη επικράτησε. Δλδ, το αντίστοιχο γονίδιο βρίσκεται σε χρωμόσωμα που δεν καθορίζει το φύλο και άπαξ και είναι εκεί το πουλι θα εχει στο φαινοτυπο του σκουφί. Επομένως, είναι αδύνατο ένα σκουφάτο καναρινι να μην εχει τουλάχιστον τον ένα γονέα του με σκουφί. Συγκεκριμένα: αν Σ το επικρατές γονίδιο για σκουφί, δλδ εκφράζεται στο φαινοτυπο έστω και σε ετεροζυγο άτομο Σς, και ς το υπολειπόμενο γονίδιο και ζευγαρωσουμε δυο πουλιά, το ένα με σκουφί Σς και το δεύτερο χωρίς ςς, τότε οι δυνατοί συνδυασμοί των απογόνων είναι Σς Σς ςς, ςς, δλδ 50% πιθανότητα με σκουφί και άλλο τόσο χωρίς σκουφί. Συμπληρωματικά, ζευγάρωμα δυο σκουφάτων θα πρέπει να αποφεύγεται διότι το,25% των απογόνων θα εχει γόνο τύπο ΣΣ, ο οποίος συνδυασμός είναι ασύμβατος με τη ζωη, οδηγεί δλδ σε θάνατο του ατόμου.
 
Back
Top