Γενικά Μπορει ενα καναρινι να επιβιωσει μονο του στην Αθηνα;

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
το ρωταω αυτο γιατι το καναρινι ενος φιλου μου το εσκασε την ωρα που η μανα του αλλαζε το κλουβι, απο μονο του γενικα ητανε φοβιτσιαρικο,τους ειπα ν'αφησουν φαγητο και το παραθηρο ανοιχτο μηπως ακουσει τα Budgies γιατι ηταν στο ιδιο δωματιο και ξαναγυρισει, τι να πω, στεναγχορηθηκα παρα πολυ, γενικα υπαρχουν ελπιδες να επιβιωσει μονο του;
 
με τιποτα, μακαρι να το πιασουν μπας και σωθει. η ακομα καλυτερα να γυρισει πισω! Παντως εμενα μου εχει φυγει καναρινι και καρδερινα. και γυρισαν και τα 2 πισω
 
Είναι δυνατόν για το καναρίνι να επιβιώσει. Αν μπορούν να βρουν τροφή και να αποφευχθούν τυχόν αρπακτικά. Ίσως μπορείτε να τοποθετήσετε τα τρόφιμα σε ένα κλουβί έξω για να δελεάσει το πουλί να επιστρέψουν στην πατρίδα τους;

Λυπάμαι που ακούω ότι το πουλί έχει αποδράσει.
 
Νομίζω πως είναι δύσκολο να επιβιώσει μιας και είχε μαθει να είναι απόλυτα εξαρτημένο για την παροχή τροφής απο τους ανθρώπους. Ομως επειδη έχουν ισχυρό ένστικτο επιβίωσης, θα αναζητήσει κάπου αλλού την ασφάλεια και την σιγουριά της τροφής, και κυρίως εκεί που ήδη υπάρχουν και άλλα πουλιά. Ισως το βρεί καποιος τυχερός και το φροντίσει. Ελπίζω να σταθεί τυχερό και να μην πέσει θύμα, φτερωτών ή τετράποδων αρπαχτικών!
 
Σίγουρα αν τις επόμενες μέρες δεν γυρίσει θα έχει γείνει τροφή για γεράκια και το βράδι για κουκουβάγιες. Μακάρι να έρθει ζωντανό κάτι που χλωμό το βλέπω.
 
δυσκολα επιβιωνει νομιζω. Παλια ειχα εναν παπαγαλο ηρεμο στο μαγαζι ηρθε μια γιαγια το τρομαξε εφιγε απο το μαγαζι πιγε σε ενα δεντρο το οπιο ειχε καρακαξες... Τον κινιγουσαν για πολυ ωρα οσπου τρομαγμενος εφιγε και λογικα χαθηκε μακαρι να τον βρικε καπιος που να τον φροντιζει...
 
Πριν ένα μήνα μου ξέφυγε μια κίτρινη κανάρα και την εντόπισα από απόσταση 500 μέτρων, όταν το δεντράκι που είχε καθίσει ίσα που φαινόταν, ειδικά τα κίτρινα και τα κόκκινα είναι "κινούμενοι στόχοι" για τα αρπακτικά.

Ας ελπίσουμε να βρήκε κάποιο κλουβάκι κάπου και το έπιασαν αλλιώς...
 
Νίκη κι'εγώ νομίζω ότι θα ακούσει όμοιά του πουλιά, τώρα που έφθιαξε ο καιρός και βγάζουν όλοι έξω τα κλουβιά τους, θα πάει κοντά τους, θα το δουν μόνο φίλοι πουλιών, θα καταλάβουν ότι "το έσκασε" και θα το περιμαζέψουν! Εγώ πιστεύω ότι έχει πέσει σε καλά χέρια & φιλικό σπιτικό, και το εύχομαι!
 
αφτο το καναρινακι ηταν αρσενικο και ειχε τα χρωματα καφε σαν το σπουργιτι
 
Με αφορμή και αυτό το σημερινό θέμα: Εχει πιασει κανεις καναρινι;
Εγω ήθελα να ρωτησω αν, μετα τόσους αιώνες που εκτρέφονται, θεωρείται δυνατό για τα καναρίνια να καταφέρουν να επιζήσουν και να πολλαπλασιαστούν ελεύθερα, ή όχι.
Ξερει κανένας αν εχουν αναφερθεί ποτέ καναρίνια, εννοώ απο τις φυλές που δημιούργησε ο άνθρωπος, σε άγρια κατάσταση;
Φαντάζομαι βεβαια ότι αν κατι τετοιο ήταν δυνατό, θα είχε ήδη συμβεί, με τόσα που ξεφεύγουν ή εγκαταλείπονται. Αλλά θα με ενδιέφερε και η γνώμη καποιου που ξερει κατι παραπάνω.
 
εγω πηστεύω πως αφού ζούσε σε ένα κλουβί κ δεν είχε πετάξει ποτέ ελεύθερο θα νιώθει φοβισμένο κ δεν θα μπορεί να πετάξει, συνήθως βρήσκοντε κουρνιασμένα σε μία γωνιά κ κάποιος τα παίρνει ή... Τα τρώει, ελπίζω το πρώτο. 🙂
 
Back
Top