Διατροφή Μπορει η διατροφή να παρατείνει την πτερόρροια σε κοκατίλ;

redionreddies

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2020
Μηνύματα
84
Πόλη
Ρέθυμνο
Γειά σας παιδιαα, έχω ένα κοκατιλ την Γουινι. Τον τελευταίο καιρό την ταιζω αυγοτροφη. Πριν περίπου ένα μήνα ξανά τροφοδοτίθηκα Pellets αλλά αυτή την φορά τα Harrison's high potency και όχι τα life time που είχα πριν, και παρατηρώ ότι χάνει φτερά ακόμα, κάθε μέρα, περίπου στα 5 (μερικά από αυτά μεγάλα φτερά). Έχω την εντύπωση ότι η πτερόρροια κρατάει περίπου μέχρι αρχές Νοέμβρη και λέω μήπως φταει η διατροφή, μήπως να σταματήσω την αυγοτροφη; (συνολικά δίνω τσοπς από λαχανικά κάθε πρωί, pellets καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας και σπόρια σαν επιβράβευση)
 
Καλησπέρα, η πτερόρροια δεν έχει "στάνταρ" ημερομηνία έναρξης και λήξης για όλα τα πουλάκια.
Εξαρτάται από την ηλικία του πουλιού και από τις περιβαλλοντικές συνθήκες που επικρατούν.
Η διατροφή που περιγράφεις μου φαίνεται εξαιρετική , δε νομίζω να πρέπει να ανησυχείς για κάτι.
 
@Chrisad οκ τέλεια χαίρομαι! Γτ νόμιζα ότι μπορεί να του προκαλέσει πρόβλημα η συνεχόμενη αυγοτροφη. Σε ευχαριστώ!
Για το αν του κάνει κακό οφείλω να αναφέρω πάλι ότι η γιατρός των δικών μου, Dr.Gray , μου έχει αναφέρει πολλές φορές , να μη τους δίνω αυγοτροφή εκτός από περιόδους προετοιμασία αναπαραγωγής, ούτε καν αυγό. Η ίδια ισχυριζεται ότι περισσότερα προβλήματα φέρνουν παρά προσφέρουν.
 
Θα συμφωνήσω ότι η αυγοτροφή είναι περιττή, ειδικά σε ένα θηλυκό που ζει μόνο του. Λίγο αυγό μια στο τόσο δεν πιστεύω ότι θα αποτελούσε πρόβλημα αλλά πάλι δεν είναι κάτι που χρειάζεται απαραίτητα. Τα υπόλοιπα ακούγονται μια χαρά.
 
Για το αν του κάνει κακό οφείλω να αναφέρω πάλι ότι η γιατρός των δικών μου, Dr.Gray , μου έχει αναφέρει πολλές φορές , να μη τους δίνω αυγοτροφή εκτός από περιόδους προετοιμασία αναπαραγωγής, ούτε καν αυγό. Η ίδια ισχυριζεται ότι περισσότερα προβλήματα φέρνουν παρά προσφέρουν.
Θα συμφωνήσω ότι η αυγοτροφή είναι περιττή, ειδικά σε ένα θηλυκό που ζει μόνο του. Λίγο αυγό μια στο τόσο δεν πιστεύω ότι θα αποτελούσε πρόβλημα αλλά πάλι δεν είναι κάτι που χρειάζεται απαραίτητα. Τα υπόλοιπα ακούγονται μια χαρά.
Αααα δεν το ήξεραα! Οκ θα την σταματήσω και εγώ. Ευχαριστώ πολύ πάντως!💫
 
Back
Top