Αναπαραγωγή Μπορει μονο το αρσενικο ζεμπρακι να θρεψει 2 νεοσσους;

smilenick

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2014
Μηνύματα
153
Πόλη
Θεσσαλονίκη
τα ζεμπρακια μου εγιναν γονεις, και ενω ολα πηγαιναν καλα σημερα ειχα τη ατυχια στη προσπαθεια να καθαρισω τη κλούβα να μου φυγει το θηλυκο... Δε καταφερα να το πιασω και ετσι εμεινε μονο το αρσενικο το οποιο καθεται κανονικα στη φωλια θα καταφερει μονο του ανταπεξελθει τι μπορω να κανω αν παρω νεο θηλυκο θα τα υιοθετησει η θα τα σκοτωσει; τι να κάνω; Εχει καποιος σχετική εμπειρια;
 
Ο πατέρας ταίζει ή τάιζε μόνο η μαμά; Πόσο ημερών είναι τα μικρά και πόσα είναι;

Βάλε φαγητό και νερό έξω απ΄το κλουβί μπας και επιστρέψει η μανούλα για τα μικρά της και την ξαναπιάσεις! Το μητρικό ένστικτο είναι δυνατό! 😉
 
Ο πατέρας ταίζει ή τάιζε μόνο η μαμά; Πόσο ημερών είναι τα μικρά και πόσα είναι;

Βάλε φαγητό και νερό έξω απ΄το κλουβί μπας και επιστρέψει η μανούλα για τα μικρά της και την ξαναπιάσεις! Το μητρικό ένστικτο είναι δυνατό! 😉
ο πατερας τα ταιζει και καθεται μεσα στη φωλια 2 ειναι και ειναι υπερβολικα μικρα 3 ημερων ισα που ξεχωριζεις 2 τουφακια να κουνιουνται εβαλα απο τη αρχη τροφη εξω απο το κλουβι και νερακι αλλα τιποτα ( (δε με θελει με τιποτα τελικα εχω απογοιτευτει ) να παρω νεο θηλυκο η οχι;
 
Όχι να μην πάρεις ένα νέο θηλυκό σε αυτή την φάση. Δεν θα βοηθήσει σε κάτι, ίσως να είναι χειρότερα.
Άσε τον πατέρα να κάνει την δουλειά του και μην τα ενοχλείς. Όταν απογαλακτιστούν τα μικρά τότε ψάξε για θηλυκό αν σε ενδιαφέρει ακόμα.
Και μην απογοητεύεσαι. Τα πουλιά έχουν χαρές και πίκρες.
 
Όχι να μην πάρεις ένα νέο θηλυκό σε αυτή την φάση. Δεν θα βοηθήσει σε κάτι, ίσως να είναι χειρότερα.
Άσε τον πατέρα να κάνει την δουλειά του και μην τα ενοχλείς. Όταν απογαλακτιστούν τα μικρά τότε ψάξε για θηλυκό αν σε ενδιαφέρει ακόμα.
Και μην απογοητεύεσαι. Τα πουλιά έχουν χαρές και πίκρες.
σευχαριστω δε θα παρω αλλο και οτι γινει, απλα δε μου καθεται γεννα με τιποτα ουτε στα καναρινια ουτε στα παραδεισια τωρα τη μια πεθαινει η καναρα μες τη φωλια τη αλλη μου φευγει το θηλυκο ολη η γκαντεμια πανω μου
 
Συμφωνώ με το Γιάννη! Μπορείς εσύ αν θες και νιώθεις ότι μπορείς να βοηθήσεις τον μπαμπά στο τάισμα των μικρών!

Διάβασε αυτό, θα σε βοηθήσει: Artho-Handfeeding
 
Συμφωνώ με το Γιάννη! Μπορείς εσύ αν θες και νιώθεις ότι μπορείς να βοηθήσεις τον μπαμπά στο τάισμα των μικρών!

Διάβασε αυτό, θα σε βοηθήσει: Artho-Handfeeding
το θελω μου ειναι τεραστιο αλικη μου αλλα φοβαμαι ειναι παρα παρα πολυ μικρα ακομη και η φωλια (καλαθωτη) πως θα βαλω το χερι μου να τα βγαλω και αν τα πιεσω περισσοτερο αποτι πρεπει; φοβαμαι μηπως τα κανω χειροτερα και τοτε χασω ακομη και τις ελαχιστες πιθανοτητες επιβιωσης ασε που συνηδισιακα εγω θα χω τελειωσει πια
 
Από τη στιγμή που τα ταΐζει ο αρσενικός μην τους ενοχλείς. Δυο μικρά θα ανατρέψει άνετα. Θα χρεαζόταν βοήθεια αν θα ήταν 5-6. Απλά παρακολούθησε τα. Αν τυχόν θα σταματήσει να τα ταΐσει τότε θα τα ταΐσεις στο χέρι. Να έχεις τη κρέμα και σύριγγες μην τυχόν χρεαστουν.
Καλή συνεχεια.
 
Από τη στιγμή που τα ταΐζει ο αρσενικός μην τους ενοχλείς. Δυο μικρά θα ανατρέψει άνετα. Θα χρεαζόταν βοήθεια αν θα ήταν 5-6. Απλά παρακολούθησε τα. Αν τυχόν θα σταματήσει να τα ταΐσει τότε θα τα ταΐσεις στο χέρι. Να έχεις τη κρέμα και σύριγγες μην τυχόν χρεαστουν.
Καλή συνεχεια.
πηρα τροφη και συριγγα αχρειαστα να ειναι και αυγοτροφη μπολικη για το αρσενικο προς το παρον τα ταιζει και καθεται συνεχεια μεσα ειναι φυσιολογικο;
 
Δεν νμμιζζω πως χριαζετε να ανησυχεις θα τα μεγαλωσει μια χαρα απλα δεν εχει θυλικο να μοιραζετε ολη τη διαδικασια.Ασε να μεγαλωσουν τα μικρα να απογαλακτιστουν με το καλο να τα βγαλεις απο το κλουβι και τοτε αγοραζεις θυλικο.
 
Δεν νμμιζζω πως χριαζετε να ανησυχεις θα τα μεγαλωσει μια χαρα απλα δεν εχει θυλικο να μοιραζετε ολη τη διαδικασια.Ασε να μεγαλωσουν τα μικρα να απογαλακτιστουν με το καλο να τα βγαλεις απο το κλουβι και τοτε αγοραζεις θυλικο.
δε τα πειραζω καθολου εχουv περασει 8 μερες και ολα παvε καλα μαλοv σε ποσες μερες βγαιvουv απο τη φωλια; τα διvω αυγο και extra αυγοτροφη δε ξερω αv πρεπει vα δωσω και πολυβιταμιvη στο vερο αv θα τα βοηθουσε
 
Σε 18 περίπου μέρες αφήνουν τη φωλιά και ταΐζονται απο τους γονείς για άλλες 2-3 εβδομάδες (περισσότερο από το αρσενικό).
Σε σένα μπορεί να αργήσουν λίγο να βγούν. υπολόγισε 2-3 μέρες παραπάνω. Θα είναι φυσιολογικό.
 
Για πολυβιταμυνη δε νομιζω να θελει αρκει το αυγο που λογο ζεστης θα πρεπει να τα αφερεις εγκερα καλα κανεις και βαζεις και αυγοτρωφη οχι ομως τις χυμα αλλα συσκευασμενη πολυ καλο κανει και χορταρικα να δινεις οπως και αν βαλεις σε κεσεδακι απο γιαουρτι βαμβακι και βαλεις παπαγαλινη να βλαστισει αν την κοψεις οταν πιασει και γινει περιπου τρεις ποντοι τους την βαλεις θα τη φανε σε μηδεν χρονο! 🙂
 
Για πολυβιταμυνη δε νομιζω να θελει αρκει το αυγο που λογο ζεστης θα πρεπει να τα αφερεις εγκερα καλα κανεις και βαζεις και αυγοτρωφη οχι ομως τις χυμα αλλα συσκευασμενη πολυ καλο κανει και χορταρικα να δινεις οπως και αν βαλεις σε κεσεδακι απο γιαουρτι βαμβακι και βαλεις παπαγαλινη να βλαστισει αν την κοψεις οταν πιασει και γινει περιπου τρεις ποντοι τους την βαλεις θα τη φανε σε μηδεν χρονο! 🙂
συσκευασμενη βαζω το αυγο το αφηνω 3 με 4 ωρες και το βγαζω (ολοκληρη δωδεκαδα καταναλωσαμε ) ) συν το παρλαμεντο και ελεγχω και τη τροφη για πρασιναδες φοβαμαι τις διαροιες και δε εβαλα θα δοκιμασω σημερα με τους σπορους δε ξερω ομως ποσο καιρο θα παρει να βλαστησουν δε βλεπω κινητικοτητα στη φωλια ομως λες και κοιμουνται ολη μερα ευτυχως ειναι ασπρα με ριγε ουρα και μπορω να τα δω εκει μεσα...χρωσταω ενα τεραστιο ευχαριστω για τη βοηθεια!
 
Σε 18 περίπου μέρες αφήνουν τη φωλιά και ταΐζονται απο τους γονείς για άλλες 2-3 εβδομάδες (περισσότερο από το αρσενικό).
Σε σένα μπορεί να αργήσουν λίγο να βγούν. υπολόγισε 2-3 μέρες παραπάνω. Θα είναι φυσιολογικό.
αρα εχω ακομη χρονο το ημερολογιο μου και μετραω μερες μενα μεγαλο χαμογελο πλεον... ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω για τη στηριξη και τις συμβουλες
 
Oχι ανχος ειναι κακος συμβουλος! Αφου ολα πανε καλα δεν χριαζετε να μετρας τις μερες. Μην βαλεις χερι μεσα στη φωλια μην τρομαξει το αρσενικο και εχεις θεμα μετα. Οσο για πρασιναδα βαζε παντα σε καθε περιοδο αλλα οχι και καθε μερα μια αντε δυο φορες την εβδομαδα!
Και ασε τα πολλα ευχαριστω, δεν καθαριζεις ετσι απλα... Οταν με το καλο βγουν απο τη φωλια χρωστας φωτογραφιες 🙂
 
Oχι ανχος ειναι κακος συμβουλος! Αφου ολα πανε καλα δεν χριαζετε να μετρας τις μερες. Μην βαλεις χερι μεσα στη φωλια μην τρομαξει το αρσενικο και εχεις θεμα μετα. Οσο για πρασιναδα βαζε παντα σε καθε περιοδο αλλα οχι και καθε μερα μια αντε δυο φορες την εβδομαδα!
Και ασε τα πολλα ευχαριστω, δεν καθαριζεις ετσι απλα... Οταν με το καλο βγουν απο τη φωλια χρωστας φωτογραφιες 🙂
ας βγου ν στο κλαρι και video θα ανεβασω!
 
λεγε εσυ μεσα στην λαχταρα σου τωρα και οι μερες κοντοζυγωνουν... Και θα ζητησω και video:)
 
λεγε εσυ μεσα στην λαχταρα σου τωρα και οι μερες κοντοζυγωνουν... Και θα ζητησω και video:)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
1413018311080.webp
IMG_20141011_112237.webp
IMG_20141011_112222.webp
IMG_20141011_111709.webp
 
Ολα πηγαν καλα οπως καταλαβαινω και συ... Κρατησες το λογο σου για video:) Να υποθεσω πως ειναι πατερας και γιος; Ειναι παντως κουκλοι και οι δυο! ΜΠΡΑΒΟ σε σενα αλλα και χιλια ΜΠΡΑΒΟ στον πατερα που ανταποκρηθηκε αψογα. Τωρα νομιζω πως του αξηζει να του βρεις μια ομορφη γυναικα και γιατι οχι και αλλη μια για το γιο. Δεν βαζω ιδεες... 😉αλλα με λευκη θυλικια θα κανουν ομορφους απογονους 🙂 Να μη ξεχασω... Ενα καγκελακι πισω την πατηθρα που εχεις κοντα στη φωλια.
 
Back
Top