Αναπαραγωγή Μπορει να βατευει ο φλωρος και τα αυγα να ειναι κλουβια;

basilis.fotoudes

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια καλησπερα! Μια απορια μπορει να βατευει ο φλωρος και τα αυγα να ειναι κλουβια; Τον ειδα να βατευει τουλαχιστον 3 φορες και μετα να κελαηδαει κι ομως ασπορα τα αυγα.. Τρεις γεννες ασπορες!
 
μπορει να βατευει ο φλωρος και τα αυγα να ειναι κλουβια;
Μπορεί ναι. Όχι μόνο στους φλώρους αλλά γενικά σε όλα τα έμβια όντα.

Περιέγραψε μας αν θέλεις λίγο το ζευγάρι που προσπαθείς να κάνεις αναπαραγωγή. Είναι πουλιά του ίδιου είδους, είναι πουλιά εκτροφής, σε τι είδους χώρο βρίσκονται;
 
Φλωρος εκτροφης με καναρα πρασινη τιμπραντο..χωρος ησυχος στο υπογειο η καναρα εχει μεγαλωσει πολλα καναρινια!
 
Βασίλη, κάτι γίνεται λάθος προφανώς, αφού μάλλον το συγκεκριμένο περιστατικό δεν είναι μεμονωμένο. Από ό,τι θυμάμαι, έχεις τακτικά πρόβλημα με άσπορα αυγά.

Απ' ό,τι φαίνεται, γνωρίζεις τα βασικά περί petbirds.gr/tags/anaparagogi-kanarinia/ και γενικά για τη φροντίδα τους, οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μια μικρή λεπτομέρεια που παίζει σημαντικό ρόλο στο θέμα μας.

Ποια είναι η διάταξη που έχεις τοποθετημένες τις πατήθρες; Υπάρχει αρκετός χώρος πάνω από αυτή που βρίσκεται υψηλότερα ώστε να χωρούν άνετα τα δύο πουλιά για να μπορεί να γίνει σωστή επαφή μεταξύ τους; Βγάλε αν θέλεις μια φωτογραφία του κλουβιού μαζί με τα πουλιά.

Να χρειάζονται κούρεμα δεν νομίζω, μιας και δεν πρόκειται για πουλιά με υπερβολικά πλούσιο πτέρωμα.
 
Να χρειάζονται κούρεμα δεν νομίζω, μιας και δεν πρόκειται για πουλιά με υπερβολικά πλούσιο πτέρωμα.
Για δίαιτα;
Μήπως δηλαδή υπάρχει θέμα πάχους;
 
Οχι δεν ειναι παχια τα πουλια... Και οι πατηθρες ειναι ενταξει... Τωρα την ανοιξη θα δω... Μηπως τιθεται θεμα σεξουαλικης ωριμοτητας; δηλαδη επειδη ο φλωρος ειναι του 14 να μην ειχε "δυνατο" σπερμα; Μου εχει τυχει με καρποντακο την πρωτη χρονια ολα ασπορα τη δευτερη 12 μικρα!
 
Οχι δεν ειναι παχια τα πουλια... Και οι πατηθρες ειναι ενταξει... Τωρα την ανοιξη θα δω... Μηπως τιθεται θεμα σεξουαλικης ωριμοτητας; δηλαδη επειδη ο φλωρος ειναι του 14 να μην ειχε "δυνατο" σπερμα; Μου εχει τυχει με καρποντακο την πρωτη χρονια ολα ασπορα τη δευτερη 12 μικρα!
Αν γεννήθηκε αργά το 2014 παίζει να μην είναι γόνιμος ακόμα.
 
το ίδιο έγινε και με εμένα πέρυσι με αρσενικό φλώρο 10 μηνών! Βατευε συνέχεια την κανάρα αλλά τα αυγά ήταν άσπορα.Φέτος που τον έβαλα με θυληκό του ίδιου είδους μου έβγαλε 3 μικρά. Μην ανησυχείς του χρόνου θα έχεις επιτυχία. Είναι εύκολα και ωραία πουλιά στην αναπαραγωγή τους.
 
Back
Top