Αναπαραγωγή Μπορει να γεννησει αυγο μετα απο μερες;

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
καλημερα σε ολους εδω κ 2 μηνες περιπου εχουν ξεκινισει τα γκλοστερακια μου τις γεννες η προετημασια κανονικα η διατροφη πληρης με αυγο, αυγοτροφη, σουπιοκοκαλο γκριντ βιταμινες ολα οσα εχω διαβασει στο φορουμ με τα κοινα καναρινακια μου πηγαν ολα καλα κ εχω μωρακια, αλλα απο τα γκλοστερ εχω απο 2 ζευγαρια με 2 γεννες απο 4 αυγα κ κανενα μωρο τωρα εχουν κανει παλι κ τα 2 ζευγαρια παλι αυγα το ενα 4 κ το αλλο ειχε 3 μεχρι προχτες 7/5/09 εκανε το1ο αυγο εκανε συνολικα 3 αυγα κ ενω ειχε κατσει στη φωλια σημερα βρηκα 4ο αυγο😱 μπορει κανεις να μου πει μετα απο τοσες μερες γινετε αυτο;☹
 
Τα κούρεψες τα πουλιά; Όλα τα αυγά για να είναι άσπορα κάτι τρέχει. Αν δεν τα έχεις κουρέψει πιθανόν να οφείλετε εκεί. Το θέμα με το αυγό που έκανε μετά από μέρες δεν είναι φυσιολογικό αλλά δεν είναι και εντελώς απίθανο.
 
καλησπερα τα πουλια τα εχω κουρεψει κ τα αυγα δεν ηταν ολα ασπορα καποια ειχαν μεσα αλλα δεν ηταν πληρος ανεπτηγμενα, καποια ηταν ασπορα κ 1 απο αυτα γεννηθηκε κανονικα κ πεθανε μεσα σε 2 ωρες δεν ξερω τι φταιει κ δεν καταφερα να βγαλω κανενα μωρο τι αλλο μπορει να φταιει;
 
Αν οι θηλυκές καθόντουσαν κανονικά τότε είναι σίγουρα κάποια μόλυνση. Πολλά μπορεί να ευθύνονται και μόνο με εργαστηριακές εξετάσεις θα μπορέσεις να δεις τι έχουν οι γονείς. Το μυαλό μου πάει σε μυκόπλασμα αλλά μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Αν είναι κάτι που προσβάλει και το αναπαραγωγικό σύστημα τότε εξηγείται και το αυγό με καθυστέρηση. Γιατρός δεν είμαι βέβαια, εσύ χρειάζεσαι τη γνώμη γιατρού και εργαστηριακές εξετάσεις για να βεβαιωθείς ότι δεν δημιουργεί κάποιο βακτήριο το πρόβλημα.
 
Back
Top