Αναπαραγωγή Μπορει να γινει αναπαραγωγη μεταξυ Τιμνει και African congo zako;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,
Θα ηθελα να μαθω αν γινεται να αναπαραγουμε τον γνωστο κονγκο ζακο με τον timneh; Εγω πιστευω οτι μπορουν αλλα
για να δω τι θα πουν και τα πιο εμπειρα μελη.🙂
 
Και τα δυο είδη μπορούν να ζευγαρώσουν, μιας και ανήκουν στο ίδιο είδος. Ποιός ο λόγος όμως να γίνει κάποια τέτοια αναπαραγωγή, παράγοντας υβρίδια;
 
με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet, βλέπω κόσμο να λέει ότι γίνεται...
ιδού κι ένα σχετικό thread σε αγγλόφωνο forum...

Congo/Timneh Crossbreed - BirdBoard.Com - Parrot Message Board & Pet Bird Owner Forums
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
ναι Γρηγορη... Παραγοντας υβριδια
 
Υπάρχουνε παραδείγματα για αυτό το ζευγάρωμα. Τα μίζα από τα ανθρώπους λένε τα αυγά τους ήτανε άσπορα τα αλλα μίζα λένε δεν έχουνε πρόβλημα.

Στο Loro-Park και στο Walsrode (Park-Πουλιών) έχουνε ανάμικτο group από Timneh- και Kongo-Grey. Σε αυτά τα group δεν έχει γίνει ούτε μια φορα ένα τέτοιο ζευγάρωμα. Σημαίνει αυτά τα πουλια από μονο τους δεν ζευγαρώνουν με την άλλη ράτσα.

Θέλεις αυτό το ζευγάρωμα από κάποιο λόγο η απλό γιατί έχεις αυτά τα δυο πουλια;
 
οχι αλλα σκεφτηκα οταν ζευγαρωσω τον Πελε μου στο μελλον, να τον ζευγαρωσω με τιμνει αλλα ενταξει..
 
Καλημερα θα συμφωνησω με τον Αλεξανδρο δεν υπαρχει ο λογος εκτος αν θελεις να πειραματιστεις οπως οι προγονοι μας με τα καναρινια και ετσι σημερα εχουμε αυτην την ποικοιλια στα ειδη😎. Οτι γεννετικα μπορεις να το κανεις και να βγει βιωσιμος νεοσσος μπορεις(Psittacus erithacus erithacus ο ενας και ο αλλος Psittacus erithacus timneh). Ομως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να δημιουργηθει το ζευγαρι τιμνει-κονγκο. και το Δευτερο οτι μιλαμε για ηλικιες φιλε μου σεξουαλικης ωριμοτητας πανω απο 6 ετων το καθε πουλι για να ειμαστε σιγουροι οτι εχει πιθανοτητα να ζευγαρωσει με επιτυχια.
 
Καλημερα θα συμφωνησω με τον Αλεξανδρο δεν υπαρχει ο λογος εκτος αν θελεις να πειραματιστεις οπως οι προγονοι μας με τα καναρινια και ετσι σημερα εχουμε αυτην την ποικοιλια στα ειδη😎. Οτι γεννετικα μπορεις να το κανεις και να βγει βιωσιμος νεοσσος μπορεις(Psittacus erithacus erithacus ο ενας και ο αλλος Psittacus erithacus timneh). Ομως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να δημιουργηθει το ζευγαρι τιμνει-κονγκο. και το Δευτερο οτι μιλαμε για ηλικιες φιλε μου σεξουαλικης ωριμοτητας πανω απο 6 ετων το καθε πουλι για να ειμαστε σιγουροι οτι εχει πιθανοτητα να ζευγαρωσει με επιτυχια.

Τέτοιοι "παραφύσιν" συνδυασμοί γίνονται από τον άνθρωπο για κάποιο λόγο πάντα... Το άλογο ζευγαρώνει με το γαιδούρι και βγαίνει το μουλάρι το οποίο είναι πιο δυνατό και υπάκουο απο τον γάιδαρο αλλά είναι στείρο.. Ο καρδερίνος (κυρίως) ζευγαρώνει με την κανάρα και τα καρδερινοκάναρα έχουν την δύναμη την ένταση της φωνής της καρδερίνας αλλά το κελαιδισμα του καναρινιού με πολλύλεπτα γυρίσματα (αν θυμάμαι καλά. Για τους λάτρεις των καρδερινοκάναρων έχω να δηλώσω οτι δεν κατάφερα ποτέ να πετύχω ζευγάρι τέτοιο... Παραιτήθηκα σχετικά εύκολα και πήγα όπως παει η φύση) αλλά είναι και αυτά άσπορα... φοβεροί τραγουδοποιοί (κανένας όμως δε συγκρίνεται με τον βασιλιά... Το αηδόνι)
Θέλω να πώ, οτι τέτοιοι συνδυασμοί ξεκινούν όταν θελει κάποιος να συδυάσει τα υπερ της μια ράτσας και να ελαχιστοποιήσει τα κατά της άλλης στους απογόνους τους...
Οι CONGO είναι πιο μεγαλόσωμοι πιο φανταχτεροί στο χρωματισμό τους και πολύ πιο δυνατή φωνή από τους Τιμνίχ.. Εσύ αφού έχεις CONGO γιατί να θες να τον ζευγαρώσεις με Τιμνιχ? Θα σε καταλάβαινε κάποιος ίσως αν είχες Τιμνιχ και ήθελες να τον ζευγαρώσεις με CONGO... Θα παιδευτείς πολύ και εσύ και τα πουλάκια και οι απογόνοι (αν τελικά υπάρξουν)...
 
Back
Top