Γενικά Μπορει να κελαιδαει σαν καναρινι φωνης ενα κοινο καναρινι;

antonis1996

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
123
Πόλη
Πετρούπολη
μπορει ενα κοινο καναρινι να κελαιδαει σαν ενα καναρινι φωνης, δηλαδη μπορω να βαλω στο κοινο καναρινι μου ενα cd και να μαθει να κελαιδαει σαν ενα καναρινι φωνης;:D
 
;) ευχαριστω με βοηθησε πολυ! Εμενα το καναρινι μου ειναι περιπου 6,5 μηνων, μπορει να κελαιδησει ανετα;
 
μπορει ενα κοινο καναρινι να κελαιδαει σαν ενα καναρινι φωνης, δηλαδη μπορω να βαλω στο κοινο καναρινι μου ενα cd και να μαθει να κελαιδαει σαν ενα καναρινι φωνης;:D
οχι δεν θα κελαιδαει σαν καναρινι φωνης.
παρολο που τα καναρινια μιμουνται, αλλα τα χαρακτηριστικη της φωνης απο τα π.χ τιμπραντος η μαλινουα δεν θα τα παρει.
εμενα το καναρινι μου ειναι περιπου 6,5 μηνων, μπορει να κελαιδησει ανετα;
ναι μπορει να κελαιδησει με την τελικη του φωνη.
 
😉ευχαριστω με βοηθησε πολυ! Εμενα το καναρινι μου ειναι περιπου 6,5 μηνων, μπορει να κελαιδησει ανετα;

Αν το καναρίνι σου ειναι αποδεδειγμένα αρσενικό θα κελαηδήσει συντομα.Αν ειναι θηλυκό που παιζει και αυτή η πιθανότητα, τοτε θα σου κανει μόνο μονότονα τσιου τσιου.

Το κελάηδημα του αρσενικού σου να ειναι οπωσδήποτε ευχάριστο και μελωδικό, αλλα δεν θα πλησιάζει τα γυρίσματα των καναρινιων φωνής. Κανε λιγη υπομονη ακόμα και σε λιγο καιρό θα το απολαύσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
δηλαδη αν του βαλω μια ηχογραφηση που εχω αποθηκευση με κελαιδισμα καναρινιου φωνης δν θα μπορει να την κανει στο περιπου;να μην ειναι ακριβως δεν με πειραζει στο περιπου δεν γινεται;
 
Στο περιπου ναι οχι ομως 100% ο Φραγκος εχει δικιο γιατι παιζει ρολο η ρατσα του καθε πουλιου, αλλο το απλο -αλλο της φωνης - αλλο χρωματος -αλλο τυπου. Επισης σε τετοια περιπτωση εκπαιδευσης ποτε μην βαλεις δασκαλο,θα τον χαλασεις, μονο cd...
 
To καναρινι μου ειναι ενήλικο. Αν του βάλλω φωη μαλινουά που έχω μετα την πτερωρια που κανει προσπαθειες να κελαηδήσει (τωρα δηλαδη) θα του αλλαξω το τραγουδι στο καλύτερο;
 
αντωνη μπορει να την κανει στο ακριβως, τη φωνη.
εαν παρεις ενα καναρινι φωνης. (στην θεση του απλου σου καναρινιου)

εαν ηταν ετσι, να βαζουμε ενα cd και το πουλακι να αντιγραφει, γιατι να παιδευωνται με τα καναρινια φωνης.

ποιο πανω σου δωσανε λινκ και ειπες οτι το διαβασες,
 
δεν βαζω δασκαλο απλα εχω αποθηκευση ενα βιντεο με κελαιδισμα απ το youtube και θα το βαλω να παιζει! Για ποση ωρα να το αφηνω; Εγω λεω να το αφηνω οταν ολοι οικογενειακος φευγουμε απ το σπιτι για καμια βολτα και να ειναι μονο του με την ησυχια του και να το ακουει, ομως αν εμεις λειπουμε πολλες ωρες;ασ'πουμε 4 ωρες μπορω να το αφηνωη θα το αγχωσω επειδη δεν βλεπει κανενα πουλι γυρο του;
 
Ούτε θα αγχωθεί, ούτε θα πάθει τίποτα. Επίσης, είτε βάλεις CD είτε όχι, το πουλάκι θα κελαηδήσει. Η διαφορά στην ποιότητα του τραγουδιού του θα είναι τέτοια που δε θα μπορείς να την καταλάβεις. Να χαίρεσαι το πουλάκι σου με τη φωνή που έχει. Αν πάλι σ' ενθουσιάζουν τόσο οι φωνές, αφιέρωσε αρκετό χρόνο για να γνωρίσεις τα καναρίνια φωνής ακούγοντας τα, "διάβασέ" τα όσο μπορείς κι αν εξακολουθούν να σου αρέσουν, πάρε ένα δυο πουλιά για να τα γνωρίσεις βαθύτερα.
 
Η διαδικασια αυτη που θες να κανεις σε ενα καναρινι κοινο πρεπει να γινει κατα τη διαρκεια της πτεροριας οταν αυτο θα εχει σταματησει να κελαιδαει. Κατα την πτερορια εκτος απο την αλλαγη του φτερωματος δημιουργουνται και καινουρια εγκεφαλικα κυτταρα. Κατα τη διαρκεια της πτεροριας το πουλια ακουει διαφορους ηχους οπως κορνες, καμπανες, συρηνες, αλλα πουλια. Στα τελειωματα της ολης επιπονης και ταυτοχρονα αναγκαιας διαδικασιας θα παρατηρησεις οτι το αρσενικο καναρινι θα προσπαθησει να κελαιδησει κατι απο αυτο που ακουσε. Θα δεις μια ψιλοδιαφορα. Τωρα επειδη τα καναρια ειναι καλοι μιμοι ακουγωντας ενα cd ισως καταφερουν να αποστηθισουν καποιο τραγουδι καποιες νοτες.Αν του βαλεις φωνες απο καναρινια φωνης ισως καταφερει αν εχει ταλεντο να κελαιδησει καποιες νοτες ενος τιμπρανος ή ενος χαρζ αλλα δε θα ειναι το ιδιο. Δεν θα εχει το ιδιο στισημο και η φωνη δεν θα εχει την ιδια χροια και την ιδια ενταση και αυτο γιατι το καναρινακι σου δεν εχει την ανατομια των καναρινιων φωνης. Στην επομενη πτερορια θα χασουν αυτες τις φωνες σταδιακα που θα μαθει.
Αλλα πρεπει να τονισω κατι και κυριως σε ολους οσους εχουν καποια καναρινια ανεξαρτητος ρατσας οτι τα καναρινια φωνης δεν ονομαζονται ετσι επειδη κελαιδανε. Ολα τα αρσενικα καναρινια εφοσον ειναι υγιεις και ενηλικα κελαιδανε.Απλα τα καναρινια φωνης εχουν ενα ιδιαιτερο τραγουδι που οφειλειτε σε πολλα πραγματα
 
  • Like
Αντιδράσεις: stav
Λοιπόν φίλε έχω και εγώ δύο νέα καναρίνια που μου έδωσαν πριν λίγες εβδομάδες. Επειδή μόλις τελειώνει η πτερρόροια, είναι και μικρά και δεν έχω άλλο για δάσκαλο, τους βάζω κάποια κελαΐδήματα από καναρίνια φωνής και περισσότερο timbrado για να μάθουν ότι μπορούν. Τώρα αν είναι ταλαντούχα θα πάρουν κάτι από αυτό που ακούν. Θα δείξει στην πορεία. Ήδη το ένα που υποψιαζόμουν ότι είναι αρσενικό άρχισε να "σαλιαρίζει". Το βλέπω δηλαδή και κάνει πειράματα και δοκιμές με τη φωνή του. Χαμηλόφωνα, αλλά άρχισε. Το άλλο που υποψιαζόμουν πως είναι θυλικό πρέπει όντως να είναι. Δεν κάνει τίποτα. Μόνο τσίου.
Εγώ τους βάζω την ηχογράφηση διάφορες ώρες της μέρας από 1 έως 3 ώρες. Τώρα από μόνος μου χωρίς καθοδήγηση. Τελευταία τους βάζω το απόγευμα. Θα δούμε.
Όπως είπαν και παραπάνω. Αν είναι καλά και αρσενικό, θα κελαηδήσει. Σχεδόν όλα κελαΐδούν ωραία.
Εγώ πάντως λέω να πάρω ένα tibrado και να ξέρω οτι είναι.
Δεν ξέρω όμως ποιά είναι η καλύτερη εποχή για μια τέτοια αγορά και από που να το προμηθευτώ.
Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει.
 
Εγώ πάντως λέω να πάρω ένα tibrado και να ξέρω οτι είναι.
Δεν ξέρω όμως ποιά είναι η καλύτερη εποχή για μια τέτοια αγορά και από που να το προμηθευτώ.
Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει.
αυτην την εποχη ειναι η καταλληλη για αγορα πουλιου γιατι φερνουν τα φετινα!
 
Ευχαριστώ!
Αλλά εδώ που είμαι δεν φέρνουν σε κανένα μαγαζί καθώς είμαι σε μικρό νησί. Πρέπει να παραγγείλω να μου στείλουν (αν γίνεται αυτό). Αλλά σε ποιόν;
 
Back
Top