Γενικά Μπορει να συγκατοικησει αγριο μπατζι με αλλο εξημερωμενο παπαγαλακι;

Christy231

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2017
Μηνύματα
46
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπορεί ν συγκατοίκηση βέβαια σ ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβί ενΑ μη εξημερωμένο μπατζι απο πετ σοπ μαζι μ ένα αλλο παπαγαλάκι τ οποίο θα είναι εξημερωμενο κ ταϊσμένο στο χέρι κ δεν θ φοβάται τν ανθρώπινη παρουσία η θα αλλάξει κ αυτό χαρακτήρα κ θα χάσει τν εμπιστοσύνη του;
 
Μπορεί ν συγκατοίκηση βέβαια σ ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβί ενΑ μη εξημερωμένο μπατζι απο πετ σοπ μαζι μ ένα αλλο παπαγαλάκι τ οποίο θα είναι εξημερωμενο κ ταϊσμένο στο χέρι κ δεν θ φοβάται τν ανθρώπινη παρουσία η θα αλλάξει κ αυτό χαρακτήρα κ θα χάσει τν εμπιστοσύνη του;
Για την ασφάλεια τους... Μπορούν να συγκατοικίσουν μόνο πουλιά του ιδίου είδους, μετά από κάποιο διάστημα γνωριμίας (εφόσον ταιριάξουν, το οποίο δεν είναι απαραίτητο).
 
Δεν υπάρχει συγκατοίκηση διαφορετικών ειδών παπαγάλων στο ίδιο κλουβί. Διαφορετικά κλουβιά και ίσως κοινή έξοδος υπό προϋποθέσεις είναι εφικτή.
Αν υπάρξουν ζήλιες, ενδέχεται. Αλλά είναι κάτι που μπορείς να χειριστείς άνετα.
 
Μπορεί ν συγκατοίκηση βέβαια σ ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβί ενΑ μη εξημερωμένο μπατζι απο πετ σοπ μαζι μ ένα αλλο παπαγαλάκι τ οποίο θα είναι εξημερωμενο κ ταϊσμένο στο χέρι κ δεν θ φοβάται τν ανθρώπινη παρουσία η θα αλλάξει κ αυτό χαρακτήρα κ θα χάσει τν εμπιστοσύνη του;
εγώ δεν θα το έπαιζα να τα έχω στο ίδιο κλουβί απλά θα τα άφηνα στο δωμάτιο ελεύθερα ώστε να μάθει το ένα το άλλο και το εξημερωμένο θα βοηθαγε ίσως και την εξημέρωση του ποιό άγριου αλλά αυτό με Την προϋπόθεση ότι δεν είναι στο ίδιο κλουβί γιατί μπορεί να σου φέρει αρνητικά αποτελέσματα.
 
εγώ δεν θα το έπαιζα να τα έχω στο ίδιο κλουβί απλά θα τα άφηνα στο δωμάτιο ελεύθερα ώστε να μάθει το ένα το άλλο και το ενημερωμένο θα βοηθαγε ίσως και την ενημέρωση του ποιό άγριου αλλά αυτό με Την προϋπόθεση ότι δεν είναι στο ίδιο κλουβί γιατί μπορεί να σου φέρει αρνητικά αποτελέσματα.
Δεν θα το πρότεινα...
Τα πουλιά θα πρέπει να γνωριστούν πρώτα (ζώντας σε διαφορετικά κλουβιά) και μετά μπορεί να έχουν κοινές εξόδους στο δωμάτιο πάντα υπό εποπτεία
 
Δεν θα το πρότεινα...
Τα πουλιά θα πρέπει να γνωριστούν πρώτα (ζώντας σε διαφορετικά κλουβιά) και μετά μπορεί να έχουν κοινές εξόδους στο δωμάτιο πάντα υπό εποπτεία
Για κοινό κλουβί το απέκλεισα και εγώ.
Εννοείται στις κοινές εξόδους θα υπάρχει εποπτεία.
Και ένα πουλί να έχει το έχεις από εποπτεία.
 
Μπορεί ν συγκατοίκηση βέβαια σ ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβί ενΑ μη εξημερωμένο μπατζι απο πετ σοπ μαζι μ ένα *αλλο παπαγαλάκι τ οποίο θα είναι εξημερωμενο κ ταϊσμένο στο χέρι κ δεν θ φοβάται τν ανθρώπινη παρουσία η θα αλλάξει κ αυτό χαρακτήρα κ θα χάσει τν εμπιστοσύνη του;

Ένα πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι, το οποίο θα και είναι μικρότερο σε ηλικία από το άγριο, σίγουρα θα επηρεαστεί και θα αλλάξει χαρακτήρα-συνήθειες, έχοντας κοινές εξόδους (υπό έλεγχο).
Εάν το μεγαλύτερο ήταν το ήμερο, τότε υπήρχαν περισσότερες πιθανότητες να το μιμηθεί το άγριο. Γενικά όμως πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να ''ξεσηκωθεί'' ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι από το άγριο κάνοντας ''ελεύθερη'' παρέα
 
Χριστίνα, έχεις κρατήσει καραντίνα 40 ημερών στο πιο πρόσφατο πουλακι; Αν όχι, πόσες ημερες το έχεις;
Δεν εχει παρει ακομα δευτερο απλα επειδη θελει να αγοράσει ενα δευτερο ημερο λοβακι ή παρροτλετ γι αυτο ρωταει :)

Εννοειται οτι κι εγω δεν θα επαιρνα τετοιο ρισκο.
Πολλες φορες βλεπουμε 2 δοαφορετικα ειδη να μενουν μαζι αλλα μπορει να ειναι σε κλουβα... Επισης ποτε δεν μαθαμε τελικα την κατάληξη.
Οταν με το καλο ερθει το δευτερο, οχι στο ιδιο κλουβι, αλλα ουτε στο ιδιο δωματιο δεν θα τα εχεις.
Αυτο για λογους μικροβιων που μπορει να μεταφερει το ενα στο αλλο.
Μετα σιγα σιγα θα τα εχεις στον ιδιο χωρο και στην συνεχεια θα τα βαλεις κοντα κοντα αλλα οχι κολλητα.
Τωρα στην περιπτωση που επαιρνες δευτερο παπαγαλο ιδιας ρατσας θα μπορουσες μετα απο ολα αυτα να τα βαλεις στο ιδιο κλουβι αλλα και παλι με πολυ παρακολουθηση απο μεριας σου.
Οταν ομως μιλαμε για δυο διαφορετικα πουλια τοτε απλα θα βλεπονται απο τα κλουβακια τους και σε κοινες πτησεις :)
 
Ευχαριστώ πολύ δεν θέλω ν αδικηθεί κάποιο απο τα δυο ειδικά το μπατζι μου που δεν είναι ήμερο γιατί όσο ναναι τ αλλο σαν μωράκι θα θέλει πιο πολύ φροντίδα
 
Ως μαμά και παθούσα με μικρή εμπειρία.. Θα σου προτείνω το εξής:

Κέρδισε πρώτα από άποψη εμπιστοσύνης το πρώτο κ μετά πάρε το δεύτερο.
Αγόρασα από πετ σοπ ένα αρσενικό μπατζι το οποίο ακόμα θέλει πολλή δουλειά αν κι έχουμε κάνει πολλά βήμα μαζί και ομολογώ πως κι γρήγορα ανταποκρίθηκε (μάλλον βαρέθηκε να βλέπει μια μουρλη να του μιλάει στα κάγκελα). Τρωει από το χέρι μου.. Κάθεται στον ώμο αλλά ποτε πιο χαμηλά.. Μια φορά τον έχω πιάσει να κλέβει λαχανικά ενώ έκοβα σαλάτα.. Και αλλά τέτοια όμορφα. Ομως... Επειδή έχω λατρεία με τα μπατζι (θεωρώ πως έχουν τεράστιο δείκτη συναισθηματικής νοημοσύνης για το μέγεθος τους) είπα να αγοράσω μια μικρή ταισμενη στο χέρι για παρέα.σκοπος μου δεν ήταν και δεν είναι η αναπαραγωγή. Ετσι άποκτησαμε τη Σου. Μη τα πολυλογώ και κουράζω...η μικρή παιχνιδιάρα πανέξυπνη και χαδιαρα έγινε στο τελοσ αγρίμι και ο μεγάλος έγινε χαλβάς. Μη σου πω πως τσιμπάνε τα θηλυκά μπατζι... Αναγκάστηκα να τα χωρίσω όχι μόνο από άποψης κλουβιού αλλά και χώρου. Δεν συναντιούνται καν.. Προκειμένου να ξαναμπούν σε όρια..η μικρή δλδ που είναι και δυο μηνών κοτόπουλο γιατί ο μεγάλος όπως είπα έγινε χαλβάς μπροστά της.
Επίσης έχω έναν αδιέξοδο έρωτα στα σκαριά.. Αυτή τον θέλει αλλά τον τσιμπάει και δεν τον αφήνει να φάει και αυτός δεν την θέλει αλλά όταν την παίρνω από κοντά του τσιρίζει.
Ταπεινή μου γνώμη είναι για να μη ταλαιπωρηθείς όπως εγώ... Περνά χρόνο με το αγορι σου το όμορφο και όταν φτάσει η σχέση σας σε ένα καλό επίπεδο πάρε και ένα δεύτερο.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ενα ήμερο αρσενικό Μπάτζι! Και στο ίδιο κλουβί θα μπορεις να τα έχεις, και παρέα θα κανει το ενα στο αλλο τις ώρες που θα λείπεις, προβλήματα δεν θα σου δημιουργηθούν! Ολα αυτά βέβαια αφού πρώτα έρθεις κοντά και κερδίσεις την εμπιστοσύνη αυτού που έχεις ήδη!
 
Back
Top