Αναπαραγωγή Μπορει τα αυγα των κοκατιλ μου να μην ειναι γονιμοποιημενα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TTeris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TTeris

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Άλιμος
Καλησπέρα και απο εμένα, είμαι νεος στο forum έχω δυο κόκατιλ εδώ και 8 μήνες( 8 μήνες το θυληκό και 6 το αρσενικό και τα δυο ενήλικα). Μου εχουν κανει εδω και 1 εβδομαδα 4 αυγα, το θέμα μου ειναι πως δεν τα εχω δει ποτε να κανουν κατι ιδαιτερο ωστόσο συμβιωνουν αρμονικά πλην κατι χαζοκαυγαδακια πριν τον ύπνο! Η θύληκιά τα κλωσσάει συνέχεια, ο αρσενικός προτιμάει το το τραγούδι του και σπάνια μπαίνει μέσα στη φωλιά αν και όλες τις πρωινές ώρες την βγάζει μπροστα στην τρύπα της, ενώ όταν βγαίνει το θυληκο πηγαινει παλι εκεί.Από την πέιρα σας υπάρχει περίπτωση να μην έχει γινει κατι και τα αυγά να μην ειναι γονιμοποιημενα;
Οπώς και να χει πάντως εγω τα ταιζώ και τα φροντίζω πολυ καλα και αν και μου χει λείψει που τα βγάζω έξω τα χαιδευω και πάιζουμε, δεν τα ενοχλω καθόλου!
 
Καλως ηρθες στο φορουμ καταρχην. :)

Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν; Μπορεις να κανεις και μια ωοσκοπηση για να δεις αν ειναι γονιμοποιημενα. 😉

https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-η-ωοσκόπηση.12077/

Ευχαριστώ καλώς σας βρήκα! Οχι δεν τα εχω δει ποτέ να ζευγαρώνουν αυτο με ανησυχεί...
 
Τι ηλικια εχουν γνωριζεις; Σε κλουβι τα εχεις; Τι διατροφη κανουν; Εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι;

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια τους;
 
Τι ηλικια εχουν γνωριζεις; Σε κλουβι τα εχεις; Τι διατροφη κανουν; Εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι;

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια τους;

Οι ηλικίες τους είναι 4 το θυληκό και 2 το αρσενικό! Τα έχω σε κλουβί και ι διατροφή τους ειναι πλήρης( παπαγαλίσια και ηλιόσπορους, βιταμίνες, φρουτάκια λαχανικό και αυγό)! Η καθαριότητα του κλουβιού 1-2 φορες την εβδομάδα ανάλογα. Το αν εχουν ζευγαρώσει ειναιτο ζητούμενο(εγώ τα ταίριαξα δεν τα πήρα μαζί)... Οτι ειναι αρσενικο θυληκό είναι το σίγουρο! Φωτο να το παλέψω λιγακι...
 
Οι ηλικίες τους είναι 4 το θυληκό και 2 το αρσενικό! Τα έχω σε κλουβί και ι διατροφή τους ειναι πλήρης( παπαγαλίσια και ηλιόσπορους, βιταμίνες, φρουτάκια λαχανικό και αυγό)! Η καθαριότητα του κλουβιού 1-2 φορες την εβδομάδα ανάλογα. Το αν εχουν ζευγαρώσει ειναιτο ζητούμενο(εγώ τα ταίριαξα δεν τα πήρα μαζί)... Οτι ειναι αρσενικο θυληκό είναι το σίγουρο! Φωτο να το παλέψω λιγακι...

Πρέπει να τα κατάφερα, δεν καθαρη ομως!
Αρσενικός αριστερά θυληκιά δεξιά!
 

Συνημμένα

  • DSC01594.webp
    DSC01594.webp
    38,2 KB · Προβολές: 96
Eιναι πολυ ομροφα πουλακια και οντως φαινεται να ειναι ζευγαρι. :) Κανε μια ωοσκοπηση και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα και τα αυγα να ειναι γονιμοποιημενα.
 
Eιναι πολυ ομροφα πουλακια και οντως φαινεται να ειναι ζευγαρι. :) Κανε μια ωοσκοπηση και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα και τα αυγα να ειναι γονιμοποιημενα.

Εχει περάσει μια εβδομάδα απο το πρώτο αυγό και δύο μέρες απο το τέταρτο... Πότε μπορώ να ξεκινήσω να κάνω ωοσκόπηση;
 

Συνημμένα

  • DSC01587.webp
    DSC01587.webp
    53,7 KB · Προβολές: 102
Back
Top