Γενικά Μπορει το καναρινι να παρει φωνες απο τους παπαγαλους;

Μεσολογγι

PB Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Μεσολόγγι
Σημερα αγορασα ενα αρσενικο mozaik καναρινακι κοκκινο με ασπρο 55 ευρω. Εχει 2 δακτυλιδια. Ενα σκετο και ενα που λεει 07,58 αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γιατι δεν φαινεται καλα. Επισης το εβλεπα απο καιρο που το εβγαζε εξω και κελαειδαγε. Ειναι το μονο που εχω γιατι εχω γιατι τα υπολοιπα ειναι κοκατιλ και Budgie. Μπορει να παρει τις φωνες απο τους παπαγαλους;Για να μην τα φερνω σε επαφη και ακουει το ενα το αλλο το λεω. Ειναι σιγουρα αρσενικο και απο το πρωι που το πηρα κανει ολο ενα <ουι>. Γιατι;Ειχα και παλαιοτερα καρδερινες και καναρινια αλλα τα εδωσα και αρχισα με παπαγαλους.
 
Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις την προέλευση του, γράψε ακριβώς όλα τα στοιχεία που αναγράφονται στο δακτυλίδι. Τα καναρίνια μπορούν να
"κλέψουν" απο διάφορα πουλιά ήχους και συνήθως αυτό χαλά το στρώσιμο της φωνής τους. Εσύ πάντως αγόρασες ένα καναρίνι χρώματος και όχι ένα καναρίνι φωνής, άρα και οι απαιτήσεις σου στο τραγούδι του δεν πρέπει να είναι υπερβολικές.Αν είναι αρσενικό όμως ακόμα και αυτό θα σου κελαηδήσει όμορφακαι θα το χαίρεσαι.
 
φιλε μου περιμενε μερικες μερες να προσαρμοστη στο χωρο σου και μετα θα τα πει ολα; φιλικα σακις_40
 
Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις την προέλευση του, γράψε ακριβώς όλα τα στοιχεία που αναγράφονται στο δακτυλίδι. Τα καναρίνια μπορούν να
"κλέψουν" απο διάφορα πουλιά ήχους και συνήθως αυτό χαλά το στρώσιμο της φωνής τους. Εσύ πάντως αγόρασες ένα καναρίνι χρώματος και όχι ένα καναρίνι φωνής, άρα και οι απαιτήσεις σου στο τραγούδι του δεν πρέπει να είναι υπερβολικές.Αν είναι αρσενικό όμως ακόμα και αυτό θα σου κελαηδήσει όμορφακαι θα το χαίρεσαι.

Το δακτυλιδι λεει επανω μονο 07 και απο κατω 58 και ειναι ασημι. Γινεται να του το βγαλω για να το δω καλυτερα;
 
Δεν είναι δακτυλίδι συλλόγου. Δεν προσφέρει κάτι στην αναγνώριση της καταγωγής του. 😉

Υ. Γ Καλύτερα να το αφήσεις στην θέση του.
 
Back
Top