Αναπαραγωγή Μπορει το μικρο να βγει κορωνα εχοντας τα χρωματα του μπαμπα;

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
αυτο το ζουζουνι εσκασε μυτη την κυριακη κ ειναι το τελευταιο για την φετινη σεζον κ το τυχερο μου γιατι απο την αρχη που πηρα τον μπαμπα του το σακη(κονσορτ γκλοστερ) ηθελα να μου βγαλει μωρακια να του μιαζουν κ μου ετυχε στο τελευταιο αυγουλακι.η καναρα ειχε κανει 5 αυγα συνολικα αλλα τελικα τα καταφερε μονο αυτο το κιτρινιαρικο μικρο το ερωτημα ειναι αφου ο μπαμπας ειναι κονσορτ κιτρινο κ η μαμα σκουρο κορωνα μπορει το μικρο ασχετα που εχει τα χρωματα του μπαμπα να βγει κορωνα οπως η μαμα;
 

Συνημμένα

  • γκλοστερακια 001.webp
    γκλοστερακια 001.webp
    36,3 KB · Προβολές: 135
  • γκλοστερακια 002.webp
    γκλοστερακια 002.webp
    37,3 KB · Προβολές: 127
  • καναρινια 049.webp
    καναρινια 049.webp
    47,7 KB · Προβολές: 148
  • καναρινια 029.webp
    καναρινια 029.webp
    49,1 KB · Προβολές: 147
απο την εμπειρια μου μικρες πιθανοτητες. Και αν ναι πολυ μικρη.
φιλικα γιαννης
 
να ρωτησω κατι που το ξερεις που θα βγει κιτρινο αφου δεν εχει βγαλει ακομα φτερακια και ειναι 2 μερων
 
ολα παιζουν.. και στο χρωμα και στο σκουφι. εγω σου ευχομαι να το δεις στο κλαρι συντομα και υγιεστατο. Δειχνει να παιρνει τα χρωματα του πατερα του παντως
 
παρολο που η φωτο ειναι θολη αν προσεξεις εχει ασπρο χνουδακι πανωτου οι αλλες γεννες που εκανε τα μωρακια απο την πρωτη μερα ειχαν σκουρα επιδερμιδα κ πιο σκουρο χνουδακι αυτο ειναι ροζουλι με ασρο χνουδακι οποτε ελπιζω οτι το πετιχαμε οχι οτι περνω κ ορκο βεβαια
 
α ενταξει αμα εχει ανοιχτο χρωμα δερματος τοτε θα βγει ανοιχτοχρωμο
 
Kαι για το σκουφί, όπως λέει και ο Γιώργος, είναι 50-50 .
Αλλά τι ψαχνόμαστε τώρα; Αφού στην επόμενη φωτό που θα βάλεις σε 2 εβδομάδες
θα φαίνονται όλα 😛
 
απο την εμπειρια μου μικρες πιθανοτητες. Και αν ναι πολυ μικρη.
φιλικα γιαννης
Οι πιθανότητες ΠΑΝΤΑ είναι 50% σε κάθε μικρό να κληρονομήσει το σκουφί. Αυτό δεν επηρεάζεται από το χρώμα των μικρών, είναι εντελώς ανεξάρτητο το γονίδιο της Κορώνας με αυτά του χρώματος.

Στο πολύ μικρή παίζει ρόλο το σκουφί του πουλιού που έχει αλλά και το σχήμα του κεφαλιού του συντρόφου του καθώς και ο τύπος του φτερώματος.
 
μεγαλωσαμε;

το μωρακι μου σημερα ειναι 6 ημερων οποτε βαλαμε το δακτυλιδακι μας κ καθαρισαμε την φολιτσα μας μεγαλωσε κ εχει βγαλει σε καποια σημεια μαυρα χνουδακια σαν τον μπαμπα του αλλα επλιζω να μην σκουρινει εντελος σαν την μαμα του! 🙂
 

Συνημμένα

  • γκλοστερακια 001.webp
    γκλοστερακια 001.webp
    40,4 KB · Προβολές: 87
  • γκλοστερακια 002.webp
    γκλοστερακια 002.webp
    33,5 KB · Προβολές: 78
  • γκλοστερακια 003.webp
    γκλοστερακια 003.webp
    55 KB · Προβολές: 78
βασιλικη οι φωτο ειναι χαλια, εαν μπορεις βγαλε καποια ποιο καθαρη.
ακομα ουτε εαν ειναι κορωνα αλλα ουτε και το χρωμα μπορεις να πεις με σιγουρια.
μην βιαζεσαι και ολα θα ερθουν οπως θες.
 
ελπιζω αυτες να ειναι καλητερες, αν κ απο οτι βλεπω παρασκουρινε το μικρουλινι μου! Στην 1η ειναι η μανουλα που το ζεσταινει κ στις αλλες η φατσα!
 

Συνημμένα

  • γκλοστερακια 004.webp
    γκλοστερακια 004.webp
    80,2 KB · Προβολές: 79
  • γκλοστερακια 008.webp
    γκλοστερακια 008.webp
    38,3 KB · Προβολές: 86
  • γκλοστερακια 011.webp
    γκλοστερακια 011.webp
    39,8 KB · Προβολές: 87
ένα τέλειο κίτρινο πράσινο γκλοστερακι.
είδες που βιαζόσουν.
μάλλον κορώνα πρέπει να είναι αλλά από της Φώτο που έχεις βγάλει, δεν φαίνεται.
άντε και του χρόνου με ποιο πολλά χρώματα.
 
Βασιλικη μου ολα τα λεφτα το μικρακι!
Τελεια τα χρωματα και αν στο κεντρο του κεφαλιου του εχει μια μικρη τρυπιτσα τοτε σιγουρα ειναι κορωνα!
Να το χαιρεσαι και συντομα στο κλαδακι του να το καμαρωνουμε..
 
Πραγματικα για μενα ποιο πανεμορφο δεν μπορουσε να ειναι μια αναμειξη των γονειων του. Γερο να ειναι και να το χαιρεσε
 
Back
Top