Φροντίδα Μπορει το παγαλάκι budgie να εκπαιδευτει και να μιλησει εφοσον το παρω μικρο;

Κατερίνααα

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Ειμαι καινουργια στο φορουμ και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ. Εδω και καιρο ψαχνω διαφορες πληροφοριες γι αυτα τα παπαγαλακια.. Θα ηθελα να μαθω εαν μπορει να εκπαιδευτει εφοσον το παρω μικρο και εαν μπορει να μιλησει. Επιπλεον εαν κανει φασαρια και αν μεταφερει αρρωστιες στους ανθρωπους γιατι υπαρχουν μικρα παιδια στο σπιτι..Αυτα.. Επισης εχω να σημειωσω οτι πριν απο μερικα χρονια ειχα ενα κοκατιλ και πολλα καναρινια και παραδισακια οποτε ξερω περι φροντιδας των πτηνων.. Τελος μου προτεινετε καποιο αλλο ειδος παπαγαλου με τα παραπανω χαρακτηριστικα σε λογικη τιμη

Ευχαριστω προκαταβολικα
 
Γεια σου καλώς βρεθήκαμε και με το καλό να αποκτήσετε το πουλάκι που θέλετε.
Από τα μικρά παπαγαλάκια, τα Budgies είναι τα πιο επιδεκτικά στην εκπαίδευση ώστε να κάνουν αρκετά κόλπα, να κατανοούν κάποιες εντολές και να λένε κάποιες λίγες λεξούλες.
Όλ΄αυτά βέβαια απαιτούν κόπο, χρόνο και υπομονή.
Οι τιμές τους ποικίλουν από 15 έως 25 ευρώ, ανάλογα αν είναι κοινό ή εγγλέζικο και από που θα το προμηθευτούμε.
Καλό είναι να αναζητήσετε κάποιο πουλάκι από εκτροφείο που κάποιος να σας συστήσει και να το επισκεφθείτε προκειμένου να διαλέξετε το πουλάκι σας, ώστε να δείτε τις εγκαταστάσεις διαβίωσης των πτηνών και φροντίδας τους.
Τώρα αυτή την εποχή τα περισσότερα διαθέσιμα πουλάκια είναι άνω των τριών μηνών. Αν βρείτε τώρα κάποιο είστε οριακά να είναι μικρό όσο θέλετε.
Διαβάστε κάποια άρθρα που απαντούν κάποιες από τις απορίες σας, ώστε να διαλέξετε σωστά το πουλάκι που θα πάρετε
Αγοράζοντας ένα καναρίνι (ισχύει για όλα τα πτηνά)
Κοινά Παπαγαλάκια - Budgerigar
Ασθένειες των πουλιών που προσβάλουν τον άνθρωπο
Αναγνώριση ασθενειών των πουλιών
Παπαγαλάκια και εκπαίδευση
Γενικά δύσκολα ένα πουλάκι μπορεί να μας "κολλήσει" κάποια ασθένεια, (το αντίθετο είναι ευκολότερο) εφόσον φροντίζεται σωστά και τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες καθαριότητας.
Ωστόσο για να αισθάνεστε 100% καλυμμένοι, μπορείτε αμέσως μετά την αγορά να προβείτε σε εξέταση κουτσουλιών σε κάποιο κτηνιατρείο ώστε να εξετάσετε κάθε ενδεχόμενο.
Για ό,τι χρήσιμο που πιθανόν δεν σκέφτηκα να σου προτείνω, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην κατηγορία των άρθρων του φόρουμ.
Άρθρα για Ωδικά, Κατοικίδια Πτηνά
Μην διστάζεις να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο :)
 
Σε ευχαριστω πολυ! Μπορω να πω πως με βοηθησες αρκετα.. Το πουλακι θα το παρω τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβριου.. Θα βρω τοτε τοσο μικρο οσο θελω;
 
Ίσως από κάποια αργοπορημένη γέννα, λίγο δύσκολο βέβαια. Κοίτα και 6,7 μηνών να το πάρεις δεν είναι πολύ μεγάλο.
Το πιο σημαντικό είναι να το πάρεις από σημείο ασφαλές, μην έχει περάσει αυτούς τους πρώτους μήνες της ζωής του σε κανένα μαγαζί μέσα στις κουτσουλιές και την βρωμιά με ό,τι πιθανόν σημαίνει αυτό για την υγεία του.
Μπορείς να κοιτάξεις και για Parrotlet - Παπαγαλάκι μινιατούρα , είναι στο μέγεθος των Lovebirds περίπου, δηλαδή μικρόσωμα παπαγαλάκια με κοντή ουρά, πιο ανεπτυγμένης ευφυίας, λίγο πιο ακριβά ως προς το κόστος απόκτησης όχι και συντήρησης όμως.
 
Γεια σας! Ειμαι καινουργια στο φορουμ και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ. Εδω και καιρο ψαχνω διαφορες πληροφοριες γι αυτα τα παπαγαλακια.. Θα ηθελα να μαθω εαν μπορει να εκπαιδευτει εφοσον το παρω μικρο και εαν μπορει να μιλησει. Επιπλεον εαν κανει φασαρια και αν μεταφερει αρρωστιες στους ανθρωπους γιατι υπαρχουν μικρα παιδια στο σπιτι..Αυτα.. Επισης εχω να σημειωσω οτι πριν απο μερικα χρονια ειχα ενα κοκατιλ και πολλα καναρινια και παραδισακια οποτε ξερω περι φροντιδας των πτηνων.. Τελος μου προτεινετε καποιο αλλο ειδος παπαγαλου με τα παραπανω χαρακτηριστικα σε λογικη τιμη

Ευχαριστω προκαταβολικα
Τα παπαγαλακια οχι μονο μιλανε, μπορουν επισης να πετανε μαζι σου μεσα στο σπιτι. Να παρακολουθουν τι κανεις, και γενικα ειναι παρα πολυ καλοι σου φιλοι!
 
Back
Top