Γενικά Μπορουμε να κοψουμε τα φτερα πτησης σε εξωτικα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ηθελα να ρωτήσω αν γίνεται να κόψεις (πτηνιατρος)τα φτερα πτησης σε αυτα τα πουλιά;Θα σας παρακαλουσα να μου απαντησεται ωριμα και να μη με ρωτήσει κανεις... αν θα ήθελα να μου κόψουν τα χερια...
 
Γιατι οχι; Απ οτι εχω καταλαβει η ερωτηση σου αφορα για το ημερο πιγκουινακι.Αν αυτο θα σε βοηθησει μπορεις να το κανεις και μονος σου. Δεν χρειαζεται να το κανει καποιος πτηνιατρος.

*Βαλε μας καμια φωτογραφια απο τα μεταλλαγμενα που εβγαλες οπως ειναι τωρα.
 
Σε αντιθεση με τους παπαγαλους, τα εξωτικα δεν ειναι καλα στο σκαρφαλωμα γιατι δεν εχουν εξισου επιδεξιο (και δυνατο) ραμφος και ετσι θα εχουν παρα πολλα προβληματα στην μετακινηση τους με πιθανους τραυματισμους μαλιστα. Θα σου προτεινα να μην το κανεις.
 
Παιδια μου. Γλυκα μου παιδια.. Δεν ειπα θα τα κόψω ηθελα να ρωτήσω αν γίνεται. Γιατι είδα ενα site για εξημερωση πιγκουινων και έλεγε οτι τους κόβεις τα φτερα πτήσης! Δεν προτιθεμαι να το κανω ουτως η αλλώς δε τα βγαζω σε εξωτερικο χώρο, αλλα εινια μια απλη περιεργεια...marilenaki νομιζω οτι και στους παπγάλους δεν υπαρχει για κάποιους... λόγος οπότε... Θα κρατησω αυτό που είπε ο πιγκακός για καταθληψη... Νομίζω αρκεί για να μην προβεί κάποιος σε αυτη την ενέργεια... Περίμενω και αλλες απόψεις!
 
στους παπαγαλους εγω το κανω μονο για εκπαιδευση στα μικρα και αμα ειναι αναγκη και τα κοβω και στον Κοκο μου τωρα γιατι εχουμε ανοιχτα παραθυρα και δεν θελω να εχω δυσαρεστες εκπληξεις!
 
στους παπαγαλους εγω το κανω μονο για εκπαιδευση στα μικρα και αμα ειναι αναγκη και τα κοβω και στον Κοκο μου τωρα γιατι εχουμε ανοιχτα παραθυρα και δεν θελω να εχω δυσαρεστες εκπληξεις!

Παντού μπορείς να βρεις έναν λόγο, είδες; 😉
 
οπότε... Θα κρατησω αυτό που είπε ο πιγκακός για καταθληψη... Νομίζω αρκεί για να μην προβεί κάποιος σε αυτη την ενέργεια... Περίμενω και αλλες απόψεις!


Αυτο το εζησα και στο λεω!
Καποτε το Πιγκακι μου, ειχε κοψει τα φτερα πτησης του απο το κακο του (ειχαν μεινει μονο οι ριζες τους στο δερμα κ δεν μπορουσε να τις βγαλει, ωστε να βγουν τα καινουρια φτερα...)

εγω δεν ηξερα τι να κανω, δεν υπηρχε κ το φορουμ τοτε... Περιμενα μηπως κ πεσουν σε καποια φαση αλλα τιποτα...

Το αποτελεσμα ηταν να ειναι με κομμενα φτερα για μηνες..ηταν τραγικο θεαμα... Επαιρνε φορα να πεταξει κ επεφτε κατω σαν καρπουζι... Επρεπε να πηγαινει παντου περπατωντας...
ηταν πολυ θλιμμενος..
 
Είναι αυτό ακριβώς που είπε ο Οδυσσέας. Οι παπαγάλοι πιο πολύ σκαρφαλώνουν παρά πετάνε, ενώ τα μικρότερα πουλιά πετάνε αποκλειστικά. Άσε που λόγω μεγέθους δεν νομίζω να μπορούν να κοπούν σωστά τα φτερά ώστε να μπορούν να πετάνε αλλά περιορισμένα (όπως συμβαίνει και με τους παπαγάλους). Έχω κι εγώ ένα πουλί με μισό φτερό που δεν μπορεί να πετάξει (τραυματίας ασυνείδητων) και αν βρεθεί σε λίγο μεγαλύτερο χώρο πανικοβάλεται. Δεν τολμάω να του αλλάξω κλουβί ή διάταξη στα κλαδιά του γιατί πέφτει στο πάτωμα.
 
Ναι βασίλη έχεις δίκιο... Οντώς είνια όπως το λέει ο Οδυσσέας... Το σκεφτηκα σαν είκονα και όντως θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην μετακίνηση!
 
Παιδια μου. Γλυκα μου παιδια.. Δεν ειπα θα τα κόψω ηθελα να ρωτήσω αν γίνεται. Γιατι είδα ενα site για εξημερωση πιγκουινων και έλεγε οτι τους κόβεις τα φτερα πτήσης! Δεν προτιθεμαι να το κανω ουτως η αλλώς δε τα βγαζω σε εξωτερικο χώρο, αλλα εινια μια απλη περιεργεια...marilenaki νομιζω οτι και στους παπγάλους δεν υπαρχει για κάποιους... λόγος οπότε... Θα κρατησω αυτό που είπε ο πιγκακός για καταθληψη... Νομίζω αρκεί για να μην προβεί κάποιος σε αυτη την ενέργεια... Περίμενω και αλλες απόψεις!

Παιδι μου. Γλυκο μου παιδι... Και εσυ διευκρινησε οτι το ρωτας στο φιλοσοφικοθεωριτικο σου επιπεδο. Που να ξερει ο καθενας οτι δεν θελεις να το κανεις, απλα ετσι ρωτας;
 
Ρωτάμε πάντα για να μαθαίνουμε. Γλυκιά μου γεωργία σε ευχαριστω πολύ! Το οτι ρωτάμε δε σημαίνει οτι θα το κάνουμε κιολας...Αφου δεν είνια σωστο δε θα γινει... Οπότε...keep walking...
 
Back
Top