Γενικά Μπορουν να μεινουν τα καναρινια σε γκαραζ και με λίγο φωτισμό;

Vladislaus

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Κοζάνη
θα σας κουρασω λιγο τον πρωτο καιρο με της ερωτησεις 😛... Επειδη θελω να κανω ενα μικρο εκτροφειο αλλα δεν εχω πολυ χωρο στο σπιτι... Μπορουνε τα πουλακια να ζησουνε σε γκαραζ; η θερμοκρασια τον χειμωνα δεν πεφτει κατο απο τους 8 βαθμους και απο οτι εχω διαβασει τα πουλακια αντεχουν εως τους 7 βαθμους... Το μονο που με προβληματιζει ειναι ο φωτισμος, σκεφτομαι να βαλω παραθυρακι πανο απο την γκαραζοπορτα, αλλα ως κενουριος δεν ξερω ποσο φως χρειαζοντε, εαν το φως που θα μπαινει ειναι οκ ή λιγο... Οποιος μπορει ας με διαφωτισει 😛
 
Το γκαράζ δεν είναι κατάλληλο αν χρησιμοποιείται από αυτοκίνητο λόγω της εξάτμισης ή αν γίνονται συχνά εργασίες και υπάρχουν χημικές ουσίες που επιβαρύνουν τον αέρα (πχ μπογιές)
Η χαμηλές θερμοκρασίες δεν είναι πρόβλημα εφόσον δεν υπάρχουν ρεύματα αέρα. Οι 8 βαθμοί είναι ανεκτή θερμοκρασία.
Το φως όμως είναι απαραίτητο! Όσο πιο πολύ φως τόσο το καλύτερο. Τα πουλιά είναι πλάσματα του αέρα και ζουν στα πιο φωτεινά μέρη. Ο ήλιος τα ωφελεί και η ζωή τους επηρεάζεται από την φωτοπερίοδο και τις μεταβολές της.

Ένα παραθυράκι δεν μπορεί να δώσει αρκετό φως σε ένα γκαράζ, συνεπώς δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα.
 
αν με το παραθυρο μπαινει πολυ φως, αν δεν υπαρχουν ρευματα αερα και οτι ειπε πιο πανω ο γιαννης περι αυτοκινητου, μπορεις να τα βαλεις. Αν δεν μπαινει πολυ φως θα πρεπει να αγορασεις ειδικες λαμπες και συστημα ανατολης δυσης(δεν ειναι πολυ ακριβη η ολη εγκατασταση)
 
Αν γίνεται χρήση του χώρου σαν Γκαράζ δεν είναι δυνατόν να μπουν πουλιά. Αν χρησιμοποιείται απλά σαν αποθήκη, τότε με κάποια χρήματα μπορεί να εξασφαλίσεις το ελάχιστο που χρειάζονται, μέχρις ότου βρείς χώρο κατάλληλο. Αν όμως σκέπτεσαι να ξεκινήσεις ΤΩΡΑ κάτι απο την αρχή, δεν είναι κρίμα να ξεκινήσεις σε λάθος χώρο;
 
Αν γίνεται χρήση του χώρου σαν Γκαράζ δεν είναι δυνατόν να μπουν πουλιά. Αν χρησιμοποιείται απλά σαν αποθήκη, τότε με κάποια χρήματα μπορεί να εξασφαλίσεις το ελάχιστο που χρειάζονται, μέχρις ότου βρείς χώρο κατάλληλο. Αν όμως σκέπτεσαι να ξεκινήσεις ΤΩΡΑ κάτι απο την αρχή, δεν είναι κρίμα να ξεκινήσεις σε λάθος χώρο;
για τον λογο που ξενερωνω περισοτερο ειναι οτι δεν εχω χωρο στο σπιτι...χωρο εχω στο γκαραζ αλλα μπαινει αμαξι οποτε ακυρο... Και στο υπογειο που δεν μπαινει καθολου φυσικο φως...
 
Αν έχει σωστό προσανατολισμό και στηθεί σωστά η όλη φάση δεν τίθεται θέμα κρύου. Αρκεί να μην παγώνει το νερό στις ποτίστρες το χειμώνα και να μην βράζει ο τόπος το καλοκαίρι.
Θα έχεις το πλεονέκτημα του φωτός και του φρέσκου αέρα!
 
Παναγιώτη @Vladislaus ψηφίζω κι εγώ μπαλκόνι.

Η Κοζάνη δεν είναι Κρήτη βέβαια, αλλά τα καναρίνια μπορούν να ζήσουν άνετα σε αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες από τους 7 βαθμούς, αρκεί ο του χώρος που ζουν να είναι σωστά στημένος.

Θα σου πρότεινα να μας περιγράψεις το χώρο που έχεις διαθέσιμο στο μπαλκόνι, για να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε τουλάχιστον με τις ιδέες μας στο στήσιμο της κατασκευής.
 
Αν έχει σωστό προσανατολισμό και στηθεί σωστά η όλη φάση δεν τίθεται θέμα κρύου. Αρκεί να μην παγώνει το νερό στις ποτίστρες το χειμώνα και να μην βράζει ο τόπος το καλοκαίρι.
Θα έχεις το πλεονέκτημα του φωτός και του φρέσκου αέρα!
τον χειμωνα φτανει η θερμοκρασια και μειων... :/

Παναγιώτη @Vladislaus ψηφίζω κι εγώ μπαλκόνι.

Η Κοζάνη δεν είναι Κρήτη βέβαια, αλλά τα καναρίνια μπορούν να ζήσουν άνετα σε αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες από τους 7 βαθμούς, αρκεί ο του χώρος που ζουν να είναι σωστά στημένος.

Θα σου πρότεινα να μας περιγράψεις το χώρο που έχεις διαθέσιμο στο μπαλκόνι, για να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε τουλάχιστον με τις ιδέες μας στο στήσιμο της κατασκευής.
στο μπαλκονι θα μπορουσε να γινει μια κατασκευη 2μετρα υψος και 1,20 φαρδος... στο μπαλκονι το μονο που φοβαμε ειναι η θερμοκρασια τον χειμωνα...
 
στο μπαλκονι το μονο που φοβαμε ειναι η θερμοκρασια τον χειμωνα...
Να μην τη φοβάσαι.

Σε ποιον όροφο είσαι. Ποιος ο προσανατολισμός του μπαλκονιού (σε ποια πλευρά του ορίζοντα "βλέπει"); Καλύπτεται από τα πλάγια;
 
Να μην τη φοβάσαι.

Σε ποιον όροφο είσαι. Ποιος ο προσανατολισμός του μπαλκονιού (σε ποια πλευρά του ορίζοντα "βλέπει"); Καλύπτεται από τα πλάγια;
2ο οροφο.. Το σημειο που βολευει να βαλω την κατασκευη κοιταει πρως βορρα... Και λογικα ολο το μπαλκονι θα κλειστει με ναιλον τεντες
 
Αν το μπαλκόνι ήταν νότιο, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα, αλλά και πάλι, εάν σκοπεύεις να περιορίσεις το χώρο σου με νάιλον κατακόρυφες "τέντες" (αν κατάλαβα καλά) τότε πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να τοποθετήσεις τεχνητό φωτισμό για τα πουλιά, που θα λειτουργεί υποστηρικτικά, παράλληλα με το φως της ημέρας.

Μια πρακτική και σχετικά οικονομική κατασκευή θα μπορούσε να έχει σαν βάση μερικά ράφια Dexion και ένα ντουλάπι στο πάτωμα με "πόδια" ~10cm και στη συνέχεια το σύνολο να καλυφθεί με το νάιλον.
 
Αν το μπαλκόνι ήταν νότιο, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα, αλλά και πάλι, εάν σκοπεύεις να περιορίσεις το χώρο σου με νάιλον κατακόρυφες "τέντες" (αν κατάλαβα καλά) τότε πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να τοποθετήσεις τεχνητό φωτισμό για τα πουλιά, που θα λειτουργεί υποστηρικτικά, παράλληλα με το φως της ημέρας.

Μια πρακτική και σχετικά οικονομική κατασκευή θα μπορούσε να έχει σαν βάση μερικά ράφια Dexion και ένα ντουλάπι στο πάτωμα με "πόδια" ~10cm και στη συνέχεια το σύνολο να καλυφθεί με το νάιλον.
καλα καταλαβες.. Απλος θα κλεισει ολοκληρο το μπαλκονι με ναιλον οχι μονο το σημειο που θα βαλω την κατασκευη... Αν και ακομα δεν μπορω να καταλαβω το οτι δεν παθενουν τιποτα απο το κρυο τον χειμωνα... Ειδικα την νυχτα που εχει ψοφοκρυο!
 
Παναγιώτη εάν θέλεις να κάνεις κάτι προσωρινά για τον χειμώνα και όχι μόνιμα το πάρκινγκ είναι κάτι καλό ( το πολύ πολύ να αφήνεις το αυτοκίνητο έξω στο βαρύ ψύχος που θέλει προθέρμανση ο κινητήρας ), εάν όμως θέλεις κάτι μόνιμο θα χρειαστεί δουλειά, λάμπες, εξαερισμό και σκευάσματα βιταμινούχα... Παιδιά στην Κοζάνη μιλάμε για πολύ κρύο τον χειμώνα! . Στο μπαλκόνι δεν θα σε ικανοποιήσει το ναύλον σε αυτές τις θερμοκρασίες...
 
Παναγιώτη εάν θέλεις να κάνεις κάτι προσωρινά για τον χειμώνα και όχι μόνιμα το πάρκινγκ είναι κάτι καλό ( το πολύ πολύ να αφήνεις το αυτοκίνητο έξω στο βαρύ ψύχος που θέλει προθέρμανση ο κινητήρας ), εάν όμως θέλεις κάτι μόνιμο θα χρειαστεί δουλειά, λάμπες, εξαερισμό και σκευάσματα βιταμινούχα... Παιδιά στην Κοζάνη μιλάμε για πολύ κρύο τον χειμώνα! . Στο μπαλκόνι δεν θα σε ικανοποιήσει το ναύλον σε αυτές τις θερμοκρασίες...
επειδη εχει η γειτονισα ναυλο,την ρωτησα τη παιζει... Εαν κραταει ζεστα... Μου ειπε πως κραταει... Και εφοσον τα παιδια λενε πως μπορουν να ζησουν σε χαμηλες θερμοκρασιες, δεν πηστευω να εχουν θεμα με το ναυλον. Γιατι οπως ειπα θα ειναι σε ολοκληρο το μπαλκονι... Θα κλεισει ολο το μερος.. Οποτε δεν θα μπαινει κρυος αερας... Θελω να πηστευω πως θα εχει πανω απο 3 βαθμους μεσα οταν θα κλειστει το μπαλκονι...
 
Εάν δεν είναι κόντρα στον αέρα και γίνει πολύ καλή δουλειά σίγουρα θα είναι ανεκτά με θερμοκρασίες +3 και πάνω . Εμένα με ανησυχεί το ψύχος της περιοχής; δεν ξέρω, μακάρι φίλε μου να κάνεις δουλειά. Εγώ πάντως θα σου εξομολογηθώ πως στην βορεινή μου πλευρά δεν έβαλα αλουμινοκατασκευή (είναι περίπου 2,5 μ ύψος Χ 1,8 μ πλάτος ) και ακόμα το μετανιώνω . Όταν δεν έχει αέρα κρατάει την παγωνιά αλλά με το " αεράκι"... έχω πρόβλημα.
 
Μια μικρή διαφορετική άποψη...
Αν ο χώρος του γκαράζ, χρησιμοποιείται περιστασιακά απλά για τη στάθμευση του αυτοκινήτου και η χρήση του κινητήρα περιορίζεται στα δευτερόλεπτα για την είσοδο και έξοδο από αυτό δεν βλέπω το λόγο να μην είναι κατάλληλος ο χώρος.
Ο φωτισμός, ο εξαερισμός κλπ είναι βέβαια είναι κάτι που χρειάζονται μελέτη και φυσικά χρήματα. Οι συνθήκες διαβίωσης σε τέτοιο χώρο δεν είναι διαπραγματεύσιμες, σε αντίθεση με τις θερμοκρασίες που μόνο σε μεγάλες ακρότητες δημιουργούν προβλήματα.
Στα πρώτα χρόνια είχα τα πτηνά μου στην αυλή του σπιτιού μου αλλά για πάρα πολλούς λόγους "αναγκάστηκα" να τα μεταφέρω σε εσωτερικό... με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πριν λοιπόν εσύ αποφασίσεις για το που τελικά θα τοποθετήσεις τα πτηνά σου καλό είναι να διαβάσεις για όσα χρειάζονται είτε σε εσωτερικό χώρο είτε σε εξωτερικό. Για τον τεχνητό φωτισμό εσωτερικού χώρου μπορώ να σου προτείνω να διαβάσεις αυτό, για τα υπόλοιπα δες εδώ αν και πιστεύω όσοι το δούμε θα αναθεωρήσουμε πολλά...Τώρα για εξωτερική εκτροφή μπορείς να "κλέψεις ιδέες από τα παιδιά της παρέας όπως π.χ. https://community.petbirds.gr/threads/Σας-παρουσιάζω-κι-εγώ-το-εκτροφείο-μου.11110/
Έχεις λοιπόν υλικό αρκετό να σκεφτείς τα υπέρ και τα κατά αυτής της απόφασης. Θα συνεκτιμήσεις όλα όσα χρειάζονται να σε οδηγήσουν σε σωστή απόφαση... κι εμείς θα περιμένουμε τις φωτογραφίες των αποτελεσμάτων να τα καμαρώσουμε.
 
Και εγώ είμαι υπέρ του εξωτερικού χώρου ασυζητητί! Καθαρός αέρας, φως του ήλιου και το βιολογικό τους ρολόι ρυθμίζεται από τη φύση! Είναι καλύτερα και για σένα αλλά πιο πολλά για τα ίδια τα πουλάκια.. Κατά τη γνώμη μου! Τα δικά μου που έχουν μάθει έξω, όταν τα έχω σε εσωτερικό χώρο δεν είναι τόσο χαρούμενα, δεν τραγουδάνε τόσο!

Αν τα πουλάκια τα βγάλεις από τώρα σε εξωτερικό χώρο, ώστε να ετοιμάζουν το φτέρωμά τους για το χειμώνα και να μάθουν στο κρύο και τις εξωτερικές θερμοκρασίες, με νάυλον ή πλεξιγκλάς στην βορινή πλευρά δεν νομίζω να έχεις θέμα! Τα καναρίνια δεν έχουν θέμα με το κρύο αλλά με τα ρεύματα αέρα..
 
Και εγώ Παναγιώτη πιστεύω καλύτερα θα είναι στο μπαλκόνι και για το πολύ κρύο του χειμώνα μπορείς να αγοράσεις από μαγαζιά με είδη κήπου υλικό εδαφοκάλυψης και να σκεπάζεις τις πλευρές των κλουβιών (κλούβας). Είναι σαν ψάθα σε ρολό.

Είναι αυτό που σκεπάζουν τις καλλιέργειες για να μην παγώνουν τα φυτά από το πάγο.
 
Back
Top