Αναπαραγωγή Μπορουν οι καναρες να καταλαβουν εαν τα αυγα τους ειναι ασπορα;

chriserr

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Σέρρες
καλημερα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων εδω κ καιρο απουσιαζα απο την παρεα μας. Θα ηθελα να ρωτησω μετα απο μια συζητηση-διαφωνεια που ειχαμε σε μια παρεα. Οι καναρες μπορουν να καταλαβουν εαν τα αυγα τους ειναι ασπορα και να τα παρατησουν η να τα πεταξουν εκτος φωλιας;η οχι
 
καλημερα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων εδω κ καιρο απουσιαζα απο την παρεα μας. Θα ηθελα να ρωτησω μετα απο μια συζητηση-διαφωνεια που ειχαμε σε μια παρεα. Οι καναρες μπορουν να καταλαβουν εαν τα αυγα τους ειναι ασπορα και να τα παρατησουν η να τα πεταξουν εκτος φωλιας;η οχι

Υπάρχουν κανάρες που κλωσάνε άσπορα αυγά 20 ημέρες, και άλλες
που στην εβδομάδα επάνω ή έστω μέχρι τις 10 μέρες, έχουν "απαλλαγεί"
απο τα άχρηστα αυγά της φωλιάς. Υπάρχει και αντίληψη και δεξιότητα.
Ολα τα πουλιά όμως, δεν είναι ίδια, ούτε οι συμπεριφορές τους.
Μάλιστα ώρες - ώρες νομίζω οτι κάθε ένα τους είναι και μια ειδική περίπτωση.
Μην περιμένετε μονολεκτικές απαντήσεις εκεί που δεν υπάρχουν.:)
 
ευχαριστω κ Μακη αλλα ρωταω επειδη ακριβως πριν μια εβδομαδα η καναρα μου εκανε το τριτο κ τελευταιο της αυγο, απο τοτε σηκωνεται μονο για φαι κ νερο ολη την υπολοιπη μερα κ νυχτα ειναι στην φωλια της. Αλλα επειδη τα πουλια τα εχω στο μπαλκονι δεν εχω δει καποια σημαδια οτι εχουν ζευγαρωσει παρα μονο την καναρα στη φωλια κ τον καναρο να περιμενει διπλα της πανω απο την φωλια. Οποτε πως αλλιως μπορω να ξερω αν τα αυγα ειναι ασπορα;να τα δω με φακο δεν μπορω κ λογω απειριας κ οτι η καναρα δεν φευγει απο την φωλια της
 
Η ωοσκόπηση όπως λές μ' έναν φακό είναι η καλύτερη μέθοδος μετά απο 5-7
μέρες απο την εμφάνηση των αυγών. Αν φοβάσαι να ενοχλήσεις την κανάρα,
δεν χάθηκε και ο κόσμος. Θα περιμένεις άλλη μια εβδομάδα και άν έχουν σπόρο
θα δείς πουλάκια. Σημείωσε κάπου την πρώτη μέρα που "έκατσε" η κανάρα
και άρχισε να κλωσάει χωρίς διακοπές, συνεχώς. Μετά απο 14 μέρες θα έχεις γεννητούργια.
ΑΛΛΑ την ωοσκόπηση πρέπει να μην την φοβάσαι, γιατί είναι απαραίτητη όταν
έχει πολλές γέννες μπροστά της η κανάρα. Είναι κρίμα να την αφήνουμε
να κλωσάει άσπορα αυγά.:;)
 
Για να μπορεσεις να αποκτησεις εμπειρια αστα μην τα πειραζεις. Μπορεις να εισαι διακριτικα εκει γυρω να συνηθιζουν την παρουσια σου και να μην σε θεωρουν απειλη.Αλλα αφου σκοπευεις να αφησεις την διαδικασια να εξελιχτει εμπιστευσου την τυχη. Για να περιμενει διπλα της στην φωλια ο... Μελλοντικος μπαμπας κατι ξερει!
 
Back
Top