Διατροφή Μπορούμε να έχουμε τα sticks συνεχώς στο κλουβί;

dimichrist

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2015
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Tα sticks μπορούμε να τα έχουμε συνεχώς μέσα στο κλουβάκι τους;
 
Tα sticks μπορούμε να τα έχουμε συνεχώς μέσα στο κλουβάκι τους;
Αν κάνεις τον κόπο να μας πεις για πιο ακριβώς από αυτά τα "sticks" που κυκλοφορούν μας μιλάς θα μπορούσαμε να σου πούμε και την άποψή μας.
Βλέπεις υπάρχουν κάποια "ανεκτά καλά" και κάποια εντελώς ακατάλληλα...
 
Αν κάνεις τον κόπο να μας πεις για πιο ακριβώς από αυτά τα "sticks" που κυκλοφορούν μας μιλάς θα μπορούσαμε να σου πούμε και την άποψή μας.
Βλέπεις υπάρχουν κάποια "ανεκτά καλά" και κάποια εντελώς ακατάλληλα...
Γιάννη κατά καιρούς χρησιμοποιώ διάφορα.Αυτό το καιρό χρησιμοποιώ αυτα...big_1438790799.webp
 
Γιάννη κατά καιρούς χρησιμοποιώ διάφορα.Αυτό το καιρό χρησιμοποιώ αυτα...View attachment 35618
Δημήτρη θα ήθελα εσύ και οι αναγνώστες μας να μου επιτρέψουν την επέκταση κάπως της σκέψης.
Ξεκινώ χωρίς να πάρω θέση για το συγκεκριμένο προϊόν και τα άλλα τα συναφή θα ήθελα να ρωτήσω τόσο εσένα @dimichrist όσο και την υπόλοιπη παρέα...
Αν εναλλακτικά να δοκιμάσουμε να δώσουμε φρέσκα φρούτα, λαχανικά και extra σπόρους στα πουλιά μας θα είναι καλύτερα ή χειρότερα?
Αν κατά καιρούς δηλαδή προσφέρω λίγη πιπεριά, γλυστρίδα, μπρόκολο, καλαμπόκι, φρέσκια ρίγανη, βασιλικό, από τα άγρια χόρτα ραδίκι, ζοχό, την φλούδα από το πεπόνι... αν μια φορά στις 7-10 μέρες δώσουμε το 1/4 από ένα καλά βρασμένο αυγό ... αν ανάλογα την περίοδο προσφέρουμε λίγους extra σπόρους από περίλλα, κια, σουσάμι κλπ... Θα είναι καλύτερα ή χειρότερα;
Κι ακόμη λίγες σκέψεις... αυτά τα sticks τι περιέχουν;
Πόσο φρέσκα είναι τα υλικά παρασκευής τους;
Πως μπορεί να επηρεάζουν την υγεία των πτηνών μας τα συγκολλητικά και συντηρητικά υλικά που διατηρούν τα sticks στην τελική μορφή τους;
Και εν τέλη... ας μου πει κάποιος... τι προσφέρουν στα πτηνά μας?
 
Δημήτρη θα ήθελα εσύ και οι αναγνώστες μας να μου επιτρέψουν την επέκταση κάπως της σκέψης.
Ξεκινώ χωρίς να πάρω θέση για το συγκεκριμένο προϊόν και τα άλλα τα συναφή θα ήθελα να ρωτήσω τόσο εσένα @dimichrist όσο και την υπόλοιπη παρέα...
Αν εναλλακτικά να δοκιμάσουμε να δώσουμε φρέσκα φρούτα, λαχανικά και extra σπόρους στα πουλιά μας θα είναι καλύτερα ή χειρότερα?
Αν κατά καιρούς δηλαδή προσφέρω λίγη πιπεριά, γλυστρίδα, μπρόκολο, καλαμπόκι, φρέσκια ρίγανη, βασιλικό, από τα άγρια χόρτα ραδίκι, ζοχό, την φλούδα από το πεπόνι... αν μια φορά στις 7-10 μέρες δώσουμε το 1/4 από ένα καλά βρασμένο αυγό ... αν ανάλογα την περίοδο προσφέρουμε λίγους extra σπόρους από περίλλα, κια, σουσάμι κλπ... Θα είναι καλύτερα ή χειρότερα;
Κι ακόμη λίγες σκέψεις... αυτά τα sticks τι περιέχουν;
Πόσο φρέσκα είναι τα υλικά παρασκευής τους;
Πως μπορεί να επηρεάζουν την υγεία των πτηνών μας τα συγκολλητικά και συντηρητικά υλικά που διατηρούν τα sticks στην τελική μορφή τους;
Και εν τέλη... ας μου πει κάποιος... τι προσφέρουν στα πτηνά μας?
Kαταρχήν είμαι η Δήμητρα :)
Όπως έχώ αναφέρει και σε παλαιότερο θέμα είναι το πρώτο καναρινάκι που έχω στην κατοχή μου. Δεν γνώριζα τίποτα για την φροντίδα όσο και για την διατροφή τους. Διαβάζοντας είτε ρωτώντας άρχισε το ''πελαγωμα''μου! Ό ένας μου έλεγε εκείνο και τ'άλλο και εν συνεχεία κάποιος άλλος τον διέψευδε! Θέλοντας το καλό και μόνο για τον ''Ερρίκο'' μου άρχισα να τρελαίνομαι.
Εννοείται πως αρκετες πλέον φορές έχω σκεφτεί το ερώτημα που θέτεις παραπάνω...
Τι είναι λοιπόν το καλύτερο γι΄αυτά;Και όταν λέω τι είναι καλύτερο εννοω ακόμη και μέσα απο τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά... Οι γνώμες διίστανται ακόμη κι εκεί!
Σ'ευχαριστώ θερμά Γιάννη για την άμμεση απάντηση σου σχετικαμε τα sticks:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κατ' αρχή συγνώμη για τα "βαφτίσια"... άλλωστε "φοβού το γήρας ου γαρ έρχεται μόνον".
Αν θέλεις για να μας βοηθήσεις μπορείς να γράψεις το όνομά σου στο avatar.
Δήμητρα καταλαβαίνω την ένστασή σου και το φυσιολογικό μπέρδεμα που έχεις... Δικαιολογημένο πέρα για πέρα.
Οι γνώμες όλων είναι σεβαστές... και φυσικά οφείλουμε να τις ακούμε.
Το αν και πως θα πράξουμε είναι αποκλειστικά ευθύνη δική μας και πρέπει να υπεισέρχεται και η κρίση μας...
Κρίνουμε τις νουθεσίες και πράττουμε όπως κρίνουμε σωστά.
Κατά τη δική μου γνώμη κανένα από αυτά τα ματζούνια δεν είναι απαραίτητο για τα πουλιά... Δεν είναι τουλάχιστο καλύτερα από όλα όσα στο πέμπτο πόστ ανέφερα...
Εσύ ασφαλώς κρίνεις και αποφασίζεις...
 
Δημητρα μου μπραβο σου που ψαχνεσαι τοσο πολυ για τη διατροφη του μικρου σου φτερωτου φιλου! Αυτο δειχνει αγαπη και ουσιαστικη φροντιδα!

Μην το συζητας γλυκια μου! Σαν τα φρεσκα χορτα, λαχανικα, φρουτα και βοτανα (αποξηραμενα ή χλωρα) δν υπαρχει τιποτα καλυτερο για τα μικρα μας! Οπως επισης και το σφιχτοβρασμενο αυγο που ειναι απαραιτητο στη διατροφη τους. Αν δινεις ολα αυτα εναλλαξ και με μετρο τοτε το καναρινακι σου θα εχει ολα οσα χρειαζεται (βιταμινες ιχνοστοιχεια κτλ) για να ειναι υγιες και ευτυχισμενο! 😉 οποτε ολα τα υπολοιπα (ετοιμα στικς, "χρωματιστες βιταμινες" κτλ) ειναι παντελως αχρειαστα!
 
Ευχαριστώ Αλίκη για τα καλά σου λόγια! Αν και έχω ψάξει στο φόρουμ αλλά δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου σχετικά με αυτο που ενδιαφέρομαι να μάθω ακόμη, μπορείτε να μου πείτε ποια είναι από θέμα σίτισης αυτά που πρέπει να υπάρχουν συνεχώς μέσα στο κλουβάκι τους; Πέρα απο την κελαιδινη και την αμμο υγειας που γνωρίζω στην διπλάνη ταίστρα βάζουμε κάτι;
Το ξαναλέω και ας γίνομαι γραφική θέλω το καλύτερο γι'αυτον και μόνο σε σας μπορώ να ''στιριχτώ'' πλέον και όχι στους πετ σοπάδες που αυτό που τους ενδιαφέρει είναι μόνο να πουλήσουν και τίποτα άλλο.
 
Μπορείς να βάλεις ότι από τα προαναγραφόμενα μπορείς... κάθε δεύτερη τρίτη μέρα...
λίγη πιπεριά, γλυστρίδα, μπρόκολο, καλαμπόκι, φρέσκια ρίγανη, βασιλικό, από τα άγρια χόρτα ραδίκι, ζοχό, την φλούδα από το πεπόνι... μια φορά στις 7-10 μέρες δώσουμε το 1/4 από ένα καλά βρασμένο αυγό ... ανάλογα την περίοδο μπορούμε να προσφέρουμε λίγους extra σπόρους από περίλλα, chia, σουσάμι κλπ...
 
Μπορείς να βάλεις ότι από τα προαναγραφόμενα μπορείς... κάθε δεύτερη τρίτη μέρα...
Μάλιστα διότι μου ειχαν πει στο petshop που αγοραζω συνηθως οτι πρεπει να υπαρχει μονιμα ενα ουτε εγω δεν εχω καταλαβει καλα καλα τι ειναι ο ενας λεει οτι ειναι συμπληρωμα ο αλλος βιταμινη και ο παραλος δεν γνωριζει καν την υπαρξη της! Αν σε βοη8αω ηταν χυμα καταρχην ετσι και δεν μπορω να γνωριζω περισσοτερα και περιεχει κιτρινα κατα κυριο λογο, πορτοκαλι, κοκκινα και πρασινα ''μπιχλιμπιδια'' και πάντα όλα αυτά μυρίζουν τέλεια!
 
Δήμητρα καλά σου τα είπαν ο Γιάννης και η Αλίκη για τι μπορούμε να τους βάζουμε να τρώνε. Είμαι της ίδιας άποψης. Όμως αυτά τα sticks δεν τα είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Φέτος χρειάστηκα να αφήσω τα πουλάκια μου στα πεθερικά μου να τα φροντίζουν για ένα διάστημα που έλειπα και έβαλα στο κλουβί τους ένα stick που είχα πάρει ως "δώρο" με κάποια συσκευασμένη τροφή έτσι ώστε αν λόγω δικών τους υποχρεώσεων ξεχνούσαν να αναπληρώσουν την τροφή τους την κανονική. Το έκανα έτσι για μια "ασφάλεια". Όμως από τότε δεν τα ξαναέβαλα. Θέλω να πω, ότι σε μια ανάγκη ίσως μπορούμε να βάλουμε αλλά κατά τ' άλλα δεν νομίζω οτι είναι ότι καλύτερο.
Πρόσεχε πάντως το αυγό που θα βάζεις μην τυχόν και χαλάσει αν το αφήσεις πολύ ώρα στο κλουβί. Εννοώ να το αφήνεις μια μέρα το πολύ ιδιαίτερα όταν κάνει πολύ ζέστη. Επίσης μπορούν να πάνε μύγες σ' αυτό. Φέτος παρα λίγο να χάσω ένα αρσενικό timbrado απ' αυτήν την δουλειά. Πρέπει να πήγε μύγα γιατί το άλλο μισό του αυγού το είχα στ' άλλα πουλιά και δεν έπαθαν τίποτα.
Με λίγα λόγια προσπαθησε να τους βάζεις φυσική τροφή ως συμπλήρωμα στην κελαιδίνη τους.
 
Για το στικ σαν "λυση αναγκης" διαφωνω, εμενα 2-3 φορες που τους ειχα βαλει εξαφανιστηκε σε ελαχιστο χρονο..
 
μπορείτε να μου πείτε ποια είναι από θέμα σίτισης αυτά που πρέπει να υπάρχουν συνεχώς μέσα στο κλουβάκι τους; Πέρα απο την κελαιδινη και την αμμο υγειας που γνωρίζω στην διπλάνη ταίστρα βάζουμε κάτι;
Μια καλη συσκευασμενη τροφη, κοκκαλο σουπιας και καθαρο νερακι καθε μερα ειναι τα απαραιτητα και τα μονιμα του κλουβιου. Η αμμος μπορει να μπει και στον πατο και να την ψιλοτσιμπανε απο κει. Εγω βεβαια εχω σταματησει να την χρησιμοποιω μιας και μου φαινεται μη αναγκαια για να υπαρχει στη διατροφη τους.

Οσον αφορα τα εξτρα στην περιοδο πτεροροιας (αυγουστος-οκτωβριος) και αναπαραγωγης (απριλιος-ιουνιος) μπορεις να προσθεσεις σε μια εξτρα τροφοθηκη καποιους πιο λιπαρους σπορους οπως λιναρι, περιλλα, σπορος γαιδουραγκαθου, νιζερ, κια και καμελινα. Τους εχουν αναγκη... σ αυτες τις περιοδοι και οι βλαστωμενοι σποροι κανουν πολυ καλο!
https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/

Το αυγο ειναι απαραιτητο αλλα δεν πρεπει να δινεται καθε μερα και συνεχως!
  • Πτεροροια (αυγουστος-οκτωβριος) περιπου 3 φορες την εβδομαδα.
  • Περιοδος συντηρησης (νοεμβριος-φεβρουαριος) 1 φορα την εβδομαδα ειναι αρκετη.
  • Αναπαραγωγη: απο φλεβαρη που ξεκιναει και η διατροφικη προετοιμασια αυξανουμε σταδιακα τη συχνοτητα του αυγου που δινουμε μεχρι που φτανουνε να δινουμε καθε μερα μεχρι να απογαλακτιστουν και οι τελευταιοι νεοσσοι.
Τωρα οσον αφορα τα λαχανικα τα βοτανα και τα χορτα πρεπει να τα δινεις με μετρο και παντα πλυμμενα και στεγνωμενα καλα. 3-4 φορες την εβδομαδα απο καποιο χορτο ή φρουτακι ειναι μια χαρα..

Εγω προσωπικα φτιαχνω δικια μου σπιτικη αυγοτροφη για να ξερω τι τους δινω ξερω οτι ειναι φρεσκα και καθαρα ολα και φυσικα πολυ πιο οικονομικη! Και μεσω αυτης δινω και διαφορα βοτανα, χορτα, λαχανικα και φρουτα.
https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/

Κατι αλλο που κανει καλο ειναι το τσαι βοτανων. Αν το βαλεις στο προγραμμα για μια φορα την εβδομαδα θα του κανει πολυ καλο!
https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/

Ολα αυτα που σου λεω ειναι βεβαια πολλα και πολλες λεπτομερειες για καποιον που εχει μονο ενα καναρινακι.. αλλα αφου βλεπω ποσο το αγαπας και θες το καλυτερο γι αυτο ειπα να στα γραψω ολα! Αν του παρεχεις καλη διατροφη και καθαριοτητα στο κλουβακι συχνα τοτε θα σου κανει παρεα για πολλα χρονια! 😉

Μάλιστα διότι μου ειχαν πει στο petshop που αγοραζω συνηθως οτι πρεπει να υπαρχει μονιμα ενα ουτε εγω δεν εχω καταλαβει καλα καλα τι ειναι ο ενας λεει οτι ειναι συμπληρωμα ο αλλος βιταμινη και ο παραλος δεν γνωριζει καν την υπαρξη της! Αν σε βοη8αω ηταν χυμα καταρχην ετσι και δεν μπορω να γνωριζω περισσοτερα και περιεχει κιτρινα κατα κυριο λογο, πορτοκαλι, κοκκινα και πρασινα ''μπιχλιμπιδια'' και πάντα όλα αυτά μυρίζουν τέλεια!
Μακρια απο τετοια σκευασματα!
 
Back
Top