Διατροφή Μπορούμε να δώσουμε στα καναρίνια κάρδαμο η αγκιναρόσπορο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyroferus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyroferus

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
974
Πόλη
Αιγάλεω
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να δώσουμε στα καναρίνια τον σπόρο κάρδαμο η αγκιναρόσπορο.
 
Είχα στο παρελθόν αγορασει σπορο κάρδαμου, ο οποίος φυτρώνει εύκολα, μεγαλώνει ακόμα πιο εύκολα, και βγάζει σπόρους πολλούς και γρήγορα.
Έχω δώσει πολλές φορες φύλλα και βλαστούς στα καναρίνια μου και όλα καλά. Σπόρο όμως δεν έχω δοκιμάσει να δώσω.
Ακόμη, απο τη φωτό που έβαλες δεν ειμαι σιγουρος οτι προκειται για σπόρους κάρδαμου. Όχι οτι το αμφισβητώ, αλλά ειναι μικροί και γενικά δεν τους έχω δει σε τόση λεπτομέρεια.
 
Ως φυτό γνωρίζω τη βοήθεια τους στις εκτροφές των πουλιών...
Ως σπόρος όμως δεν έχω κάποια εικόνα γι αυτό και ρώτησα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παιδια η τροφή που αγοραζω για τον παπαγαλο μου εχει ακριβώς τους ιδιους σπορους.
Και τους ξερω ως μικρο ηλιοσπορο.
Και οχι μονο εγω. Και αλλοι φιλοι απο δω μεσα που αγοραζουν αυτη την τροφη τον χαρακτηριζουν ως ηλιοσπορο ασπρο.
Ιδού 🙂
IMG_20170501_100157.webp
 
Πιθανά να ειναι οι ίδιοι, αλλά με τους σπόρους μπορεις να εισαι σχετικά σίγουρος μονο αν σου δηλώσουν άλλοι περί τίνος προκειται, γιατί μερικοί μοιάζουν πολυ μεταξύ τους.
Αυτο όμως που αναφέρω πιο πάνω ως κάρδαμο, σαφέστατα δεν βγαζει τους σπόρους που δείχνει η Εύα.
 
Για ποιο λόγο θελεις να δώσεις στα καναρίνια σου αυτούς τους σπόρους;
Δηλαδή πως θα ωφεληθούν;
Δεν ξέρω αν μπορεί να ωφεληθούν από αυτόν τον σπόρο.
Για μένα είναι καινούριος και είπα να δοκιμάσω.
Για το κάρδαμο έχουμε αυτές τις πληροφορίες στα media https://community.petbirds.gr/media/Κάρδαμο-Νεροκάρδαμο-water-cress-nasturtium-officinale.1885/.
Διάβασε ωστόσο και αυτό το θέμα μήπως δεν πρόκειται για κάρδαμο αλλά κάρθαμο
https://community.petbirds.gr/threads/Απορία-για-το-σπόρο-νταρί.3089/
Μαρία τα έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα ποστ.
Είπα μήπως ξέρατε κάτι παραπάνω για αυτόν τον σπόρο. Και ίσως κάποιος τον προσφέρει στα πουλιά του.
Παιδια η τροφή που αγοραζω για τον παπαγαλο μου εχει ακριβώς τους ιδιους σπορους.
Και τους ξερω ως μικρο ηλιοσπορο.
Και οχι μονο εγω. Και αλλοι φιλοι απο δω μεσα που αγοραζουν αυτη την τροφη τον χαρακτηριζουν ως ηλιοσπορο ασπρο.
Ιδού :)
View attachment 49869
Εύα, το έχω διαβάσει και εγώ ότι τον αναφέρουν σαν ηλιόσπορο μικρο.
Δεν έχουν άδικο γιατί μοιάζει αρκετά.
Νομίζω ότι μιλάμε για τον ίδιο σπόρο.
Πιθανά να ειναι οι ίδιοι, αλλά με τους σπόρους μπορεις να εισαι σχετικά σίγουρος μονο αν σου δηλώσουν άλλοι περί τίνος προκειται, γιατί μερικοί μοιάζουν πολυ μεταξύ τους.
Αυτο όμως που αναφέρω πιο πάνω ως κάρδαμο, σαφέστατα δεν βγαζει τους σπόρους που δείχνει η Εύα.
Υπάρχουν οι σπόροι που αναφέρεις σε φωτογραφία;
 
Παιδιά δεν είναι ηλιόσπορος, είναι κάρδαμο και περιέχεται σε πολύ μικρή ποσότητα σε μείγματα για μεγάλα πουλιά. Παπαγάλους, περιστέρια κλπ. Δεν νομίζω τα καναρίνια να μπορούν να τον σπάσουν. Άδικος κόπος, θα απογοητευτείς και θα σταματήσεις μόνος σου. Καλή συνέχεια.
 
Παιδιά δεν είναι ηλιόσπορος, είναι κάρδαμο και περιέχεται σε πολύ μικρή ποσότητα σε μείγματα για μεγάλα πουλιά. Παπαγάλους, περιστέρια κλπ. Δεν νομίζω τα καναρίνια να μπορούν να τον σπάσουν. Άδικος κόπος, θα απογοητευτείς και θα σταματήσεις μόνος σου. Καλή συνέχεια.
Μοιάζει με ηλιόσπορο αλλά δεν είναι.
Το είδα και σε μείγματα που τα χρησιμοποιούν για φύτρα σπόρων.
Όντως είναι μεγάλος σαν σπόρος για τα καναρίνια.
Έβαλα λίγο στην αυγοτροφή και δεν τον ακούμπησαν καθόλου, μόνο κάποια το πέταξαν κάτω στον πάτο,ίσως στην προσπάθεια να τον σπάσουν-δοκιμάσουν.
Προσπάθησα να τα αλέσω στο multi, άδικος κόπος, απλά τα έφερνε βόλτα γύρω-γύρω.
Σκέφτηκα να τα χρησιμοποιήσω σαν φύτρα και να τα προσφέρω μαζί με την αυγοτροφη.
 
Τελικά τους σπόρους τους έβαλα σε ένα βάζο με τούλι και έβγαλα φύτρα.
Αυτη τη στιγμή είναι περίπου μισό πόντο.
Να τα δώσω έτσι η να περιμένω λίγες ημέρες ακόμα να πετάξουν και λίγο πράσινο;
Θα τα προσθέσω στην αυγοτροφή.
 
Αυτη τη στιγμή έχουν μόνο το άσπρο περίπου 1 πόντο.
Άρα είναι η τέλεια στιγμή για να δοθούν στα πουλιά.
Τα ξέπλενα τρεις φορές την ημέρα, πρωί, μεσημέρι και βράδυ.
 
Back
Top