Αναπαραγωγή Μπορούμε να ζευγαρώσουμε 2 αρσενικά με μια θηλυκιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Ήθελα να ρωτήσω πόσο ασφαλές είναι στην αναπαραγωγή να ζευγαρώσει κάποιος δυο αρσενικά με ένα θηλυκό. Εννοείτε η θηλυκιά να κάνει μια γέννα με το κάθε αρσενικό ώστε να έχει στο σύνολο 2.Ή υπάρχει περίπτωση να στραβώσει κάπου το όλο ενχείρημα. Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει για 2 θηλυκά με έναν αρσενικό οπότε ήθελα να ρωτήσω αν το αντίστροφο είναι εφικτό.
 
Λάμπρο, τα μικρά που θα προκύψουν θα είναι αδέρφια. Αντίθετα με ένα ακόμη θηλυκό μπορείς να σχηματίσεις νέα ζευγάρια για την επόμενη αναπαραγωγική χρονιά.
Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις να κάνεις.
 
Λάμπρο, τα μικρά που θα προκύψουν θα είναι αδέρφια. Αντίθετα με ένα ακόμη θηλυκό μπορείς να σχηματίσεις νέα ζευγάρια για την επόμενη αναπαραγωγική χρονιά.
Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις να κάνεις.
Πολύ σωστά...
Απλά να προσθέσω...
Σε τέτοιες προσπάθειες συνήθως πάει χαμένη η δεύτερη... Δυνατή ενδιάμεση της αλλαγής γέννα αυγών...
Κατά τη γνώμη μου οι δυο πρώτες γέννες αυγών έχουν ξεκούραστους γονείς (κυρίως το θηλυκό) και από όλες τις απόψεις δυνατές και σωστές...
 
Σε τέτοιες προσπάθειες συνήθως πάει χαμένη η δεύτερη... Δυνατή ενδιάμεση της αλλαγής γέννα αυγών...
Τί εννοείτε;
Κατά τη γνώμη μου οι δυο πρώτες γέννες αυγών έχουν ξεκούραστους γονείς (κυρίως το θηλυκό) και από όλες τις απόψεις δυνατές και σωστές...
Έτσι για την κουβέντα... Είχα ακούσει να λένε κάποιοι εκτροφείς ότι συνήθως η πρώτη και η τρίτη γέννα δίνουν πιο καλούς νεοσσούς. Η δεύτερη όχι. Τώρα πως προκύπτει αυτό δεν ξέρω απλά λέω τί είχα ακούσει.
Μάλλον θα βάλω ένα ζευγάρι για αναπαραγωγή και ο άλλος αρσενικός αν και 2 ετών θα μπει του χρόνου μιας και μου είναι δύσκολο να βρω θηλυκό και να κρατήσω καραντίνα για την ώρα.
Απλά η σκέψη μου ήτανε μήπως έβαζα το ένα ζευγάρι το Φεβρουάριο για μια γέννα και την άλλη γέννα να την έκανε το θηλυκό τον Απρίλιο ή Μάιο με το άλλο αρσενικό.
 
Τί εννοείτε;

Έτσι για την κουβέντα... Είχα ακούσει να λένε κάποιοι εκτροφείς ότι συνήθως η πρώτη και η τρίτη γέννα δίνουν πιο καλούς νεοσσούς. Η δεύτερη όχι. Τώρα πως προκύπτει αυτό δεν ξέρω απλά λέω τί είχα ακούσει.
Μάλλον θα βάλω ένα ζευγάρι για αναπαραγωγή και ο άλλος αρσενικός αν και 2 ετών θα μπει του χρόνου μιας και μου είναι δύσκολο να βρω θηλυκό και να κρατήσω καραντίνα για την ώρα.
Απλά η σκέψη μου ήτανε μήπως έβαζα το ένα ζευγάρι το Φεβρουάριο για μια γέννα και την άλλη γέννα να την έκανε το θηλυκό τον Απρίλιο ή Μάιο με το άλλο αρσενικό.
καλύτερα φίλε Λάμπρο να βρεις ένα ακόμη καλό θηλυκό.. Πιστεύω πως μπορείς να τα διαχειριστείς!
τι καναρίνια έχεις; να δώ το κατά πόσο μπορώ να βοηθήσω στην αναζήτηση νύφης..
 
Kαλησπερα αν κανεις κατι τετοιο θα ειναι αδερφια απο ιδια μανα και διαφορετικους πατερες.
Καλο θα ηταν να βρεις ενα θηλυκο και να φτιαξεις 2 ζευγαρακια θα ηταν οτι καλυτερο πιστευω
 
Τί εννοείτε;
Εννοώ πως ενώ το θηλυκό θα μπει στη διαδικασία ωοτοκίας για τη δεύτερη γέννα αυγών δεν είναι καθόλου σίγουρο (θα έλεγα σίγουρα όχι αλλά θα αυτοεκτεθώ) πως θα αποδεχτεί το δεύτερο αρσενικό ως φορέα των γονιδίων τους στα παιδιά - απογόνους τους. Υπάρχει συνεπώς μεγάλη πιθανότητα τα δεύτερα αυγά να παραμείνουν άσπερμα.
Έτσι για την κουβέντα... Είχα ακούσει να λένε κάποιοι εκτροφείς ότι συνήθως η πρώτη και η τρίτη γέννα δίνουν πιο καλούς νεοσσούς. Η δεύτερη όχι. Τώρα πως προκύπτει αυτό δεν ξέρω απλά λέω τί είχα ακούσει.
Αυτή η ανεύθυνη στατιστική με ενοχλεί αφάνταστα.
Υπάρχουν άνθρωποι που στηριζόμενοι σε δικά τους "μετρήσιμα" δεδομένα, "στατιστικά", "καταστάσεις" και "έρευνες", βγάζουν και κυρίως διαχέουν σε όλη την φτεροπαρέα αβάσιμα τελικά στατιστικά στοιχεία.
Πιστεύω πως στα έμβια όντα δεν υπάρχουν κανόνες ... ειδικά αυτής της μορφής... και όσο πιο γρήγορα το αποδεχτούμε τόσο πιο γρήγορα θα αναζητήσουμε τις πραγματικές αιτίες και τις σωστές λύσεις των προβλημάτων μας.
Και εμείς εδώ στο petbirds και θέλουμε και μπορούμε και έχουμε τις βοήθειες από αυτό για να βρίσκουμε πάντα το κατά την περίπτωση σωστό.
 
Timbrado έχω. Νύφη βρίσκουμε αλλά μου είναι δύσκολο τώρα χειμωνιάτικα να βρω χώρο για να κρατήσω καραντίνα. Θα το σκεφτώ και θα πράξω αναλόγως. Πάντως το θηλυκό που έχω θα ζευγαρώσει σίγουρα με τον ένα αν είναι καλά τα πουλάκια μέχρι τότε.Αν δεν φέρω άλλο πουλάκι για τον άλλον δεν πειράζει πάμε για την μεθεπόμενη χρονιά γιαυτόν 🙂
 
Back
Top