Αναπαραγωγή Μπορούμε να ζευγαρώσουμε 2 καναρίνια τιμπράντος από άλλη γραμμή;

kostellou Elen

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2023
Μηνύματα
141
Μπορούμε να ζευγαρώσουμε 2 καναρινια τιμπραντος από άλλη γραμμή?
 
Εξαρτάται από το λόγο. Αν εκτρέφει κάποιος timbrado συγκεκριμένες γραμμής για τη φωνή τους, τότε δεν ζευγαρώνει δύο πουλιά διαφορετικής γραμμής. Αν πάλι κάποιος έχει δύο καναρίνια που θέλει να ζευγαρώσει και τυγχάνει να είναι τιμπράντο διαφορετικής γραμμής, τότε τα ζευγαρώνει κανονικά.
 
Αν δεν στοχεύεις στο να φτιάξεις ένα κοπάδι που θα είναι καθαρά τιμπράντο μιας συγκεκριμένης γραμμής, και θέλεις απλά να βγάλεις πουλάκια που να τα χαίρεσαι, ζευγάρωσέ τα. Όμως του χρόνου! Η εποχή αναπαραγωγής έχει περάσει και η ζέστη δεν επιτρέπει ζευγαρώματα.


*Προσωπικά πάντως, πιστεύω πως οι διαγωνισμοί δεν είναι το μόνο κίνητρο για να θέλει να έχει κάποιος πουλάκια με ποιοτικά και γνήσια χαρακτηριστικά μιας ράτσας. Εφόσον επιλέξει κάποιος μια συγκεκριμένη ράτσα σημαίνει πως του αρέσει το κελαηδισμά της και θέλει να διατηρεί τα χαρακτηριστικά της, ασχέτως αν πηγαίνει σε διαγωνισμούς. Αλλιώς υπάρχουν και τα κοινά καναρίνια να ασχολειθεί όπου εκεί δεν υπάρχουν κανόνες.
 
Αν δεν στοχεύεις στο να φτιάξεις ένα κοπάδι που θα είναι καθαρά τιμπράντο μιας συγκεκριμένης γραμμής, και θέλεις απλά να βγάλεις πουλάκια που να τα χαίρεσαι, ζευγάρωσέ τα. Όμως του χρόνου! Η εποχή αναπαραγωγής έχει περάσει και η ζέστη δεν επιτρέπει ζευγαρώματα.


*Προσωπικά πάντως, πιστεύω πως οι διαγωνισμοί δεν είναι το μόνο κίνητρο για να θέλει να έχει κάποιος πουλάκια με ποιοτικά και γνήσια χαρακτηριστικά μιας ράτσας. Εφόσον επιλέξει κάποιος μια συγκεκριμένη ράτσα σημαίνει πως του αρέσει το κελαηδισμά της και θέλει να διατηρεί τα χαρακτηριστικά της, ασχέτως αν πηγαίνει σε διαγωνισμούς. Αλλιώς υπάρχουν και τα κοινά καναρίνια να ασχολειθεί όπου εκεί δεν υπάρχουν κανόνες.
Ναι δεν θα πάω σε διαγωνισμούς.να βγάλω πουλάκια θέλω να τα βλέπω και να τα ακούω...ίσως χαρίσω σε φίλους μου αλλά Εννοείται από του χρόνου τώρα θα μπει και στην πτεροροια ο δικός μου
 
Μια άλλη οπτική είναι είναι ότι για να δημιουργηθεί η κάθε γραμμή υπήρξαν πολλές προσπάθειες προσπάθειες επιλεκτικές αναπαραγωγές .. κόπος χρόνος πολλές αποτυχίες αλλά και επιτυχίες κλπ.
Το να περνούμε τον κόπο των εκτροφείων και να τα ξαναμπερδευουμε είναι κάπως αν μας αρέσουν τα καναρίνια να τα θαυμάζουμε ασχολούμαστε με τα κοινά . Τα μπερδεμένα timbrado θα ξαναμπερδευτουν με άλλα ομοίως μπερδεμένα. Ακόμα και με καθαρές γραμμές να τα ζευγαρώσεις δεν θα ξαναπάρεις άμεσα πίσω την καθαρότητα. Δεν είναι εφικτό έτσι απλά.
Επίσης αν τα χαρίσεις τα "μπερδεμένα" timbrado ο παραλήπτης θα νομίζει ότι έχει timbrado. Κάπως έτσι φτάσαμε στην καραμέλα timbrado και μιλάω γενικά. Όλα τα pet shop πουλάνε timbrado όλοι έχουν και από έναν τενόρο. Άραγε πόσοι ξέρουν να αναγνωρίσουν 2 3 φωνές από τις πολλές τους ή να σου πουν καν τις γραμμές? Κάτοχοι αλλά και petshopαδες
 
Γι'αυτό υπάρχουν και εκτροφείς που ασχολούνται καθαρά με ράτσες, τώρα αν είσαι χομπίστας (χωρίς στόχους καθαρότητας γραμμής) δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος να κάτσεις να το δεις έτσι το θέμα, ειδικά αν σου αρέσουν τα καναρίνια και έτυχε να έχεις δύο τιμπραντο όχι ίδιας γραμμής και θες να τα ζευγαρώσεις δεν βλέπω το λόγο τα προαναφερθέντα να σου στερήσουν τη συγκίνηση της εκτροφής.
 
@Akanthillis όχι βέβαια..την ίδια συγκίνηση έχεις και με τα κοινά..και με την έκταση της καραμέλας timbrado δεν μπορείς να είσαι και πολύ σίγουρος ότι έχεις καν timbrado...και όχι ένα κοινό με δυνατή φωνη.

Ειλικρινά αν ρωτήσεις 10 πετσοπαδες που πουλάνε timbrado ποιες είναι οι γραμμές και σε ποια γραμμή ανήκει αυτό που πουλάνε..τι ποσοστά δίνεις σε σωστές απαντήσεις (αν απαντήσουν καν)
Δεν έχω timbrado ούτε χρώματος..ούτε εκτροφέας είμαι.
Επίσης η καραμέλα δεν είναι μόνο με τα timbrado.. κάπως έτσι είναι και με τους "Αχάτες"..
 
@φιλομαθης λοιπόν οκ συμφωνώ αλλά ...
Αν εγώ θέλω τιμπραντο δεν θα πάω από πετσοπ και θα πάω από εκτροφέα για σίγουρα πράγματα , όταν κάποιος πάει από πετσοπ να πάρει ένα πουλί κατά 80%δεν έχει ιδέα από πουλιά γι'αυτό και πάει από πετσοπ.
Αν ένας άνθρωπος θέλει τιμπραντο αλλά δεν έχει ιδέα από το ρεπερτόριο του και γενικά για καναρίνια οτιδήποτε και να του δώσεις θα το πάρει για τιμπραντο
Αν κάποιος πάρει τιμπραντο και δεν είναι τελικά τιμπραντο ή θα το μάθει (από κάποιον που ξέρει ή από προσωπική έρευνα)και θα ψάξει να βρει καθαρό και θα πάρει
Αν δεν το μάθει ποτέ ότι δεν έχει τιμπραντο θα ζήσει τη ζωή του νομίζοντας ότι έχει τιμπραντο, αλλά συνήθως όταν κάποιος θέλει κάτι pure γνωρίζει τα κριτήρια και βρίσκει αυτό που θέλει
Άρα για έναν άνθρωπο που δεν είναι γνώστης δεν έχει σημασία αν θα έχει ή όχι αυτή τη ράτσα διότι και να το είχε δεν θα καταλάβαινε τη διαφορά.
Όποιος πραγματικά νοιάζεται μαθαίνει και βρίσκει αν όντως θέλει να ασχοληθεί.
Από κει και πέρα αν θες να κάνεις απλά το χόμπι σου δεν χάλασε και ο κόσμος.
 
δεν θα πάω σε διαγωνισμούς.να βγάλω πουλάκια θέλω να τα βλέπω και να τα ακούω...ίσως χαρίσω σε φίλους μου

Καλημέρα σε όλους. @kostellou Elen εγώ θα το θέσω λίγο διαφορετικά σκεφτόμενος την διάθεση των πουλιών σε φίλους. Σχετικά με την καθαρότητα της γραμμής είναι σημαντική-για τους λόγους που ανέφερε ο @φιλομαθης καθώς και άλλα άτομα στο ποστ - μόνο στη περίπτωση που τα πουλιά φύγουν από την κατοχή σου. Θα σκεφτόμουν δλδ είναι πουλιά που θέλω για την πάρτη μου και θα τα έχω για όλο τον χρόνο της ζωής τους; Και αυτό ανεξάρτητα από το φύλο και τον αριθμό πουλιών που θα πάρω; (1 στην καλύτερη ή 6 στην χειρότερη [αν είναι δυνατόν 6 στην χειρότερη, απλά το λέω στην περίπτωση που δεν θέλεις να εκτρέφεις τόσα πολλά πουλιά]). Τότε δεν υπάρχει θέμα κάνε την διασταύρωση τιμπράντο διαφορετικής γραμμής. Αν όχι τότε όση εμπιστοσύνη και να έχεις στους φίλους σου μην μπερδέψεις τις γραμμές. Και αυτό το λέω γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις που θα καταλήξουν τα πουλιά, πόσες νέες διασταυρώσεις θα γίνουν από αυτά κλπ κλπ. Οπότε μπερδεύεται η γραμμή που όντως κάποιοι προσπάθησαν πολύ για να την πετύχουν.
 
Το αποφασισα: θα κάνω 2 ζευγάρια από διαφορετικές γραμμες
 
Μια άλλη οπτική είναι είναι ότι για να δημιουργηθεί η κάθε γραμμή υπήρξαν πολλές προσπάθειες προσπάθειες επιλεκτικές αναπαραγωγές .. κόπος χρόνος πολλές αποτυχίες αλλά και επιτυχίες κλπ.
Το να περνούμε τον κόπο των εκτροφείων και να τα ξαναμπερδευουμε είναι κάπως αν μας αρέσουν τα καναρίνια να τα θαυμάζουμε ασχολούμαστε με τα κοινά . Τα μπερδεμένα timbrado θα ξαναμπερδευτουν με άλλα ομοίως μπερδεμένα. Ακόμα και με καθαρές γραμμές να τα ζευγαρώσεις δεν θα ξαναπάρεις άμεσα πίσω την καθαρότητα. Δεν είναι εφικτό έτσι απλά.
Επίσης αν τα χαρίσεις τα "μπερδεμένα" timbrado ο παραλήπτης θα νομίζει ότι έχει timbrado. Κάπως έτσι φτάσαμε στην καραμέλα timbrado και μιλάω γενικά. Όλα τα pet shop πουλάνε timbrado όλοι έχουν και από έναν τενόρο. Άραγε πόσοι ξέρουν να αναγνωρίσουν 2 3 φωνές από τις πολλές τους ή να σου πουν καν τις γραμμές? Κάτοχοι αλλά και petshopαδες
Μίλησα με άνθρωπο εκτροφεα που κατεβάζει σε εκθέσεις και δεν ισχύουν πια οι 3 γραμμές γίνανε 1 όλα clasico.κατι που δεν ήξερα ως τώρα.οποτε κακως προβληματίζομαι
 
Μίλησα με άνθρωπο εκτροφεα που κατεβάζει σε εκθέσεις και δεν ισχύουν πια οι 3 γραμμές γίνανε 1 όλα clasico.κατι που δεν ήξερα ως τώρα.οποτε κακως προβληματίζομαι
Είχα στο παρελθόν διαβάσει ότι οι ονομασίες των γραμμών κάπως είχαν αλλάξει και αυτό που ονόμασαν αρχικά ως clasico στη συνέχεια ονομάστηκε Continuous και ότι υπάρχουν και οι άλλες δύο γραμμές : Semi-continuous η Intermediate και Discontinuous
και επειδή από το διαδίκτυο δεν κατάφερα να βγάλω άκρη (αναρωτούμενος μήπως και οι τρεις γραμμές ανήκουν στην επονομασία clasico) ας ρωτήσουμε τον @lefteris13 , που λαμβάνει μέρος σε διαγωνισμούς μήπως και λυθεί ο προβληματισμός μας.
 
Αν κατάλαβα καλά, ο εκτροφέας στο τηλέφωνο είπε στην Ελένη ότι οι 3 κατηγορίες έπαψαν να ισχύουν και έγιναν όλες classico, όχι ότι απλά άλλαξαν τα ονόματα κάποιων γραμμών.
δεν ισχύουν πια οι 3 γραμμές γίνανε 1 όλα clasico.
Ο ισχυρισμός αυτός φυσικά δεν μπορεί να ισχύει. Ακούγοντας π.χ ένα classico και ένα intermediate οι διαφορές είναι εμφανείς. Η μία γραμμή έχει δυνατό και μεταλλικό κελαηδισμα, η άλλη χαμηλό και αηδονίσιο. Όποια ονομασία και να τους δόσεις, πάντα θα ξεχωρίζουν.

Εκτός αν πράγματι έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, που δεν έχουνε ενημερωθεί.
 
Είχα στο παρελθόν διαβάσει ότι οι ονομασίες των γραμμών κάπως είχαν αλλάξει και αυτό που ονόμασαν αρχικά ως clasico στη συνέχεια ονομάστηκε Continuous και ότι υπάρχουν και οι άλλες δύο γραμμές : Semi-continuous η Intermediate και Discontinuous
και επειδή από το διαδίκτυο δεν κατάφερα να βγάλω άκρη (αναρωτούμενος μήπως και οι τρεις γραμμές ανήκουν στην επονομασία clasico) ας ρωτήσουμε τον @lefteris13 , που λαμβάνει μέρος σε διαγωνισμούς μήπως και λυθεί ο προβληματισμός μας.
Εμένα μου είπε ότι όλα πάνε πλέον ως clasico
 
Back
Top