Αναπαραγωγή Μπορούν να αναπαραχθούν blackmasked και peach face lovebirds;

christaras2038

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2014
Μηνύματα
2
Πόλη
Κομοτηνή
Γεια σας ονομάζομαι Χρήστος, κατοικώ στην Κομοτηνή και είμαι νέο μέλος. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. Έκανα ένα ζευγάρι lovebirds, το κάτα πόσο είναι ζευγάρι δεν το γνωρίζω, θα φανέι στο μέλλον, θα τα αφήσω να γνωριστούν με την ησυχία τους, δεν βιάζομαι για αναπαραγωγή. Το θέμα είναι ότι το ένα πουλί είναι Black Mask και το άλλο πράσινου χρώματος με κρεμ χρώμα στο ράμφος. Αν είναι αρσενικό και θηλυκό μπορούν να αναπαραχθούν στο μέλλον; Ταιριάζει το DNA τους ή είναι διαφορετικά είδη;
 
Αρχικα δεν γνωριζεις αν ειναι οντως διαφορετικου φυλου σωστα; Το σημαντικοτερο εδω ειναι οτι δεν κρατησες την Καραντίνα απ'όσο καταλαβα. Αν ειναι διαφορετικου φυλου και ταιριαξουν μπορουν να αναπαραχθουν δινοντας στειρους απογονους. Διασταυρωσεις ειδων λαβμπερντ με λευκο δακτυλιο γυρω απο το ματι (black masked κτλ) με peachface δινουν στειρους απογονους.
 
Μπορούν να ζευγαρώσουν (αν ταιριάξουν και αν είναι διαφορετικού φύλου).
Θα προκύψουν υβρίδια, κατά το μάλλον άγονα.
Αλλά πλέον αυτού, λόγω της διαφορετικότητας των πουλιών, ενδέχεται να έχουν και κάποια άλλα προβλήματα υγείας.
Ακόμα αν παρ' ελπίδα τα υβρίδια είναι γόνιμα και αναπαραχθούν με κάποιο peachfaced ας πούμε, θα κληροδοτήσουν ανεπαρκές και ευάλωτο dna στους απογόνους.
Γι' αυτό ηθικά σωστό είναι αν δεις αυγά από αυτό το ζευγάρι, να τα πετάς και να τα αντικαθιστάς με ψεύτικα μέχρι να ολοκληρωθεί ο αναπαραγωγικός κύκλος του θηλυκού σου.
Περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Την ειχα πατησει κ εγω ετσι γιατι βιαστηκα να παρω και θηλυκο για το δικο μου love bird.
Ακριβως τις ιδιες ρατσες πουλιων με σενα.
Απο'τι εχω ακουσει προβληματα υγειας δεν εχουνε.. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι υβριδιο..
Εγω αναγκαστηκα και τα εδωσα γιατι επεσα σε περιοδο που οι περισσοτεροι τα ειχανε ζευγαρια και δεν μπορουσα να βρω ουτε μαυρη μασκα ουτε peachfaced.
οριστε και τα πουλακια!
Παντως αν τα εχεις παρει απο πετ σοπ και δεν σε ενημερωσε για'υτο.. Να τα πας πισω ή να κρατησεις μια απο τις 2 ρατσες που σου αρεσουν και να σου βρει το αντιστοιχο ταιρι του..

[x]
 
Απο'τι εχω ακουσει προβληματα υγειας δεν εχουνε.. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι υβριδιο..
Βασίλη αν απαντάς σ' αυτό που έγραψα πιο πάνω, αναφέρομαι στους πιθανούς απογόνους των υβριδίων, αν κατά τύχην (ατυχία) αποδειχθούν γόνιμοι.
Μην ξεχνάμε ότι τα blackmasked είναι και αρκετά μικρότερα σε μέγεθος από τα peachfaced.
 
Βασίλη αν απαντάς σ' αυτό που έγραψα πιο πάνω, αναφέρομαι στους πιθανούς απογόνους των υβριδίων, αν κατά τύχην (ατυχία) αποδειχθούν γόνιμοι.
Μην ξεχνάμε ότι τα blackmasked είναι και αρκετά μικρότερα σε μέγεθος από τα peachfaced.
Δεν απαντησα σε αυτο που ειπες συγκεκριμενα. Γενικα για τα ''πρωτα'' υβριδια ειπα.
 
Κυριε Βασιλη απορησα με τα χρωματα που βγαλανε τα λαβ μπερντ σας,θα φροντισω να μην βγαλουν απογονους αν ειναι ετσι τα πραγματα δεν το γνωριζα πραγματικα και τωρα που το ειδα δεν θα ηθελα να βγουν ετσι,θα αντικαταστησω τα αβγα τους οπως ευστοχα μου προτεινε η κυρια Μαρια, για να επιστρεψω καποιο απο τα 2 αποκλειετε γιατι ταιριαξαν και τα αγαπησα βεβαια, εχω και ενα ζευγαρακι απο ευρωπαικα παπαγαλακια και αυτα πολυ ομορφα και μικρης ηλικιας, ευχαριστω παρα πολυ σε ολλους σας για τις συμβουλες σας για οποιαδηποτε απορια θα ξαναρωτησω.
 
Κυριε Βασιλη απορησα με τα χρωματα που βγαλανε τα λαβ μπερντ σας,θα φροντισω να μην βγαλουν απογονους αν ειναι ετσι τα πραγματα δεν το γνωριζα πραγματικα και τωρα που το ειδα δεν θα ηθελα να βγουν ετσι,θα αντικαταστησω τα αβγα τους οπως ευστοχα μου προτεινε η κυρια Μαρια, για να επιστρεψω καποιο απο τα 2 αποκλειετε γιατι ταιριαξαν και τα αγαπησα βεβαια, εχω και ενα ζευγαρακι απο ευρωπαικα παπαγαλακια και αυτα πολυ ομορφα και μικρης ηλικιας, ευχαριστω παρα πολυ σε ολλους σας για τις συμβουλες σας για οποιαδηποτε απορια θα ξαναρωτησω.
Χρηστο δεν ειχανε ζευγαρωσει τα δικα μου love bird..Αυτα ειναι που ειχα αγορασει 😛
κ εγω εκει κατελληξα!
Αγορασα απο εναν καλο εκτροφεα 2 μικρα ευρωπαικα παπαγαλακια!
απο 2μιση μηνων.. Και ειναι ενα πολυ ωραιο ζευγαρακι!
 
Ναι, άφησέ να ζουν καλά και ασχολήσου με την εκπαίδευση, την καλή τους διατροφή, γενικά την χαρούμενη ζωή. Άσε τα budgies να σου κάνουν καμιά γέννα έτσι για την χαρά. Έτσι κι αλλιώς εμείς οι ερασιτέχνες, δεν θέλουμε και κάθε σαιζόν γεννητούρια. Μια στο τόσο για την τρυφερότητα του πράγματος και για την εμπειρία.
Να τα χαίρεσαι όλα!
 
Back
Top