Φροντίδα Μπορούν να ζήσουν τα budge σε μεγάλο κλουβί χωρίς παρέα ανθρώπου;

johhnmes89

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Ρέθυμνο
Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι Budgerigar και έχω μια απορία σχετικά με αυτά. Μπορούν να ζήσουν μόνα τους σε ενα μεγάλο κλουβί χωρίς την παρέα ανθρώπου;
Εχω στο χωριό μου ενα μεγάλο κλουβί, ιδανικό γι'αυτα αλλα επειδή δεν μένω εκει δε θα είμαι συνέχεια μαζί τους. Θα πηγαίνω 2 φορές τη βδομάδα, για να τα φροντίζω αλλα φοβάμαι για τη μοναξιά που θα έχουν. 😕
 
ασε την μοναξια στην περιπτωση μας δεν ειναι τόσο σημαντικη... Αν εχουν το ενα το αλλο καποιες φορες τους εισαι αχρηστος, αλλα δυο φορες την εβδομαδα; Ολες τις άλλες μερες;θα τα φροντιζει κάποιος... Αν πιαστει κάποιο καπου και εσυ πας μετα απο τρεις μερες;καταλαβαίνεις τι θέαμα θα αντικρησεις;Ετσι ηθελα κι εγω να κανω μια μεγαλη κλουβα στο εξοχικο μου αλλα δε μου το επτρπεψαν τα παιδια εδω και καταλαβα κι εγω οτι ηταν λαθος...
 
Εχεις δικιο φιλε μου. Μαλλον θα αλλαξω γνωμη, εκτος κι αν πηγαινω πιο τακτικα, μπορει να το ξανασκεφτω.
 
2 φορες την εβδομαδα ειναι πολυ λιγες, το νερο μονο θελει καθε μερα αλλαγη, αλλα δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο θελεις να τα παρεις; απλα κ μονο επειδη υπαρχει το κλουβι;
συνηθως παιρνουμε ενα κατοικιδιο για συντροφια, για το τραγουδι τους, γιατι μας μαγευει ο κοσμος τους...
ξανασκεψου το πριν αποφασισεις να παρεις! 🙂
 
Παιδια εχετε δικιο. Πιο παλια ειχα και παπαγαλακια και καναρινια, αλλα μετα απο καποιες απωλιες τα παρατησα. Τωρα παλι με επιασε παλι η τρελα μου για τα πουλια(γενικα για τα κατοικιδια, εχω και 2 χελωνες εδω και 5 χρονια). Τελικα εφερα την κλουβα στο σπιτι μου για να τα χω απο κοντα. Εχετε δικιο, εκανα μεγαλο λαθος. Το καλυτερο και γι'αυτα αλλα και για μενα ειναι να τα χω κοντα μου.
 
Ωραια!
Με το καλο να παρεις τα παπαγαλακια κ μην ξεχασεις να μας δειξεις φωτο! 🙂
 
Σημερα πηρα ενα ζευγαρακι(μαλλον, δεν ειναι σιγουρο, ειναι μικρα ακομα)Ολα μια χαρα! Θα βαλω και φωτο οποτε μπορεσω.
 
Πηρες την σωστη αποφαση! Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο την συντροφια τους και τις μικρες στιγμες που ζουμε μαζι τους. Γιατι να τα χασεις ολα αυτα και να τα χαιρεσαι 2 φορες την εβδομαδα ενω μπορεις να τα χαιρεσαι 5;
Να σου ζησουν τα μικρα σου 🙂
 
Πολυ σωστα εκανες και ανακαλεσες την αρχική σου σκέψη!
Να σου ζησουν τα νεα σου φιλαράκια! Να τους παρεις ενα ευρύχωρο κλουβί και να τους φτιάξεις παιχνίδια για να απασχολουνται! Οταν εχεις ελεύθερο χρόνο να καθεσαι και να τα παρατηρείς για να μαθεις τις ιδιαιτερότητές τους! Παρατηρώντας και καταγράφοντας την συμπεριφορά των πουλιών μας
 
Back
Top