Φροντίδα Μπορούν να ζήσουν όλα τα καναρίνια μου σε μία κλούβα πτήσης;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλησπέρα σας!
Εχω 12 καναρινάκια, 2 γονείς και τα παιδακια τους από περυσι!
Είχα παρει αυτά τα κλουβιά (το ένα ήταν τετραοροφο και το έκοψα) και σε κάποια έχω από 2 θηλυκά μέσα, τα αρσενικά είναι μόνα τους. Ξέρω ότι θα ήθελα επιπλέον κλουβιά για να είναι όλα μόνα τους, αλλά δεν είναι το οικονομικό, είναι ότι επειδή έχουν κατέβει και ποντικια και κουνάβια, τα βράδυ τα μπάζω μέσα.
Δεν έχω σκοπό να τα ξαναβαλω για γέννες φέτος, γιατί δε θέλω να τα δίνω και δυστυχώς από άποψη χρόνου και χώρου, δε θα μπορώ να κρατήσω άλλα, αν και θα το ήθελα!
Μπορείτε να μου πειτε , στο χώρο που έχω βάλει στη φωτογραφία, αν φτιάξω μια κλουβα μεγάλη, τη ντυθώ ώστε να ναι προστατευμενα , θα μπορουν να ζήσουν; επειδή ξέρω για τις αιμομιξιες, σκέφτομαι να τη χωρισω στη μέσα και από τη μια να βάλω τα θηλυκά και από την άλλη τα αρσενικά. Θα τσακώνονται τα αρσενικά;
Βοηθήστε με! Θέλω το καλυτερο για αυτά (και τη βολή τη δική μου βεβαια) γιατί δεν είναι ευκολο να καθαρίζω και να μεταφέρω τόσα κλουβιά,
 

Συνημμένα

  • IMG_20220212_120306.webp
    IMG_20220212_120306.webp
    321,1 KB · Προβολές: 104
  • IMG_20220212_120252.webp
    IMG_20220212_120252.webp
    82,5 KB · Προβολές: 26
@Nikolina Μέχρι στιγμής δείχνει να τα έχεις διαχειριστεί μια χαρά...!

Ο μοναδικός περιορισμός στην κατασκευή της κλούβας στον χώρο σου είναι το κόστος και η φαντασία σου...

Αν δεν θέλεις κάτι μόνιμο και σταθερό κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με δύο 76άρες μαζί με το σταντ τους προκειμένου να τα μεταφέρεις εύκολα.
Θεωρώ πως έχεις συνολικά 6 αρσενικά και 6 θηλυκά ή περίπου έτσι...
Μια χαρά χωράνε στις παραπάνω κλούβες ακόμα και αν η αναλογία είναι για παράδειγμα 8 με 4 χωρίς προβλήματα...
Μπορείς να ντύσεις περιμετρικά το ίδιο το σταντ για ασφάλεια καιρικών φαινομένων και αρπακτικών...
 
Εχω 5 αρσενικά και 7 θηλυκά, εχω όμως και 2 κλουβιά ξεχωρα από παλια, άρα αφου μου λετε οτι αν θέλω να φτιάξω κλουβα , μπορώ, πρεπει να γίνει προφανως με το χωρίσμα ε; όπως λέω, την περιοδο αναπαραγωγής που θα είναι δίπλα και θα βλέπονται δε θα πυρωνουν τα θηλυκά; θα ταλαιπωρούνται τα δυσμοιρα να κάνουν αυγά, ασφαιρα;!
Θα κοιτάξω και τις 76αρες που λέτε,μήπως με βολέψουν πιο καλά,
 
...πρεπει να γίνει προφανως με το χωρίσμα ε; όπως λέω, την περιοδο αναπαραγωγής που θα είναι δίπλα και θα βλέπονται δε θα πυρωνουν τα θηλυκά; θα ταλαιπωρούνται τα δυσμοιρα να κάνουν αυγά, ασφαιρα;!
Θα κοιτάξω και τις 76αρες...

Δεν είναι απαραίτητο να έχουν χώρισμα στην μέση...
Μπορεί να είναι σε δύο επίπεδα, επάνω τα αρσενικά και κάτω τα θηλυκά...
Δεν θα βλέπονται καθόλου...
Όταν είναι να γεννήσουν αυγά τα θηλυκά, απλά θα το κάνουν όπου κι αν βρίσκονται...
Φυσικά να τις κοιτάξεις, είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου...
 
@TZANNSPY ααα δεν το χα σκεφτεί το οριζόντιο χωρίσμα, έχετε απόλυτο δίκιο!
Νόμιζα ότι αν απομάκρυνω τα αρσενικά και δεν τους ακουνε καθολου, ότι ίσως να μην καναν και αυγά! Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!
 
Back
Top