Γενικά Μπορούν να μιλήσουν τα budgies;

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Γεια σας ειμαι ο Αριστογειτων και εχω εναν παπαγαλο που τον λενε Κέσαρ.Ανηκει στα παπαγαλακια budgie. Ο Κέσαρ ειναι 9 μηνων καιεχει ενα ωραιο γλαζιο χρωμα. Του αρεσει να κανει παρκουρ μεσα
στο κλουβι του αλλα και μεσα στο σπιτι. Ειναι πολυ χαροπος και δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτον μονο που δε μιλαει ελληνικα.
σοβαρά τώρα... μπορούν αυτά τα παπαγαλάκια να μιλάνε;
 
Γεια σου Αριστογείτων... σπάνια και πανέμορφο όνομα... Αν θέλεις να το γράψεις και στο προφίλ σου... Βοηθά στη συζήτηση.

Ευκαιρία να μάθεις ξένες γλώσσες... σοβαρά τώρα... μπορούν αυτά τα παπαγαλάκια να μιλάνε;

Απο'τι ξερω Κ. Γιαννη αυτο το ειδος μιλαει..Φυσικα ειναι λιγο δυσκολο μεχρι να το μαθει αλλα μιλανε.. Ειδικα αν ειναι ταισμενο στο χερι απο μικρο ειναι πιο ευκολο. Εχει μερικα πολυ ωραια βιντεακια στο youtube..
οριστε μερικα!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Παπαγαλάκι budgie που μιλάει - YouTube

Μπορούν να μιλήσουν τα budgie;
Ένα budgie μπορεί να μάθει αρκετές λέξεις και φράσεις. Τα αρσενικά budgerigar είναι πιο πιθανό να μιλήσουν από τα θηλυκά. Μερικοί ιδιοκτήτες budgie μπορεί να μην συνειδητοποιούν καν ότι το Budgie τους επαναλαμβάνει λέξεις ή φράσεις, επειδή το είδος αυτό τείνει να έχει μια πολύ χαμηλή, γρήγορη φωνή όταν “παπαγαλίζει” λέξεις, και πολλοί το θεωρούν ως απλή φλυαρία. Αν γίνει εντατική προσπάθεια – εκπαίδευση ενός Budgie και αν αυτό είναι δεμένο μαζί σας και θέλει να επικοινωνήσει μαζί σας, μπορεί να πει λέξεις αρκετά αργά και καθαρά. Φυσικά θυμηθείτε ότι η πλειοψηφία των παπαγάλων δεν μιλάει. Οι παράμετροι για την επανάληψη λέξεων από τον παπαγάλο είναι πολλές όπως ο χαρακτήρας του, το πόσο δεμένο είναι μαζί σας, αν έχετε ένα ή δυο, αν είναι από μικρό μαζί σας κ. Α
 
Απο'τι ξερω Κ. Γιαννη αυτο το ειδος μιλαει..Φυσικα ειναι λιγο δυσκολο μεχρι να το μαθει αλλα μιλανε.. Ειδικα αν ειναι ταισμενο στο χερι απο μικρο ειναι πιο ευκολο. Εχει μερικα πολυ ωραια βιντεακια στο youtube..
οριστε μερικα!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Παπαγαλάκι budgie που μιλάει - YouTube

Μπορούν να μιλήσουν τα budgie;
Ένα budgie μπορεί να μάθει αρκετές λέξεις και φράσεις. Τα αρσενικά budgerigar είναι πιο πιθανό να μιλήσουν από τα θηλυκά. Μερικοί ιδιοκτήτες budgie μπορεί να μην συνειδητοποιούν καν ότι το Budgie τους επαναλαμβάνει λέξεις ή φράσεις, επειδή το είδος αυτό τείνει να έχει μια πολύ χαμηλή, γρήγορη φωνή όταν “παπαγαλίζει” λέξεις, και πολλοί το θεωρούν ως απλή φλυαρία. Αν γίνει εντατική προσπάθεια – εκπαίδευση ενός Budgie και αν αυτό είναι δεμένο μαζί σας και θέλει να επικοινωνήσει μαζί σας, μπορεί να πει λέξεις αρκετά αργά και καθαρά. Φυσικά θυμηθείτε ότι η πλειοψηφία των παπαγάλων δεν μιλάει. Οι παράμετροι για την επανάληψη λέξεων από τον παπαγάλο είναι πολλές όπως ο χαρακτήρας του, το πόσο δεμένο είναι μαζί σας, αν έχετε ένα ή δυο, αν είναι από μικρό μαζί σας κ. Α
Ευχαριστώ!
Δεν γνώριζα κάτι σχετικό... Τέλεια!
 
εγω αληθεια τωρα που ειχα ΔΕΝ τραγουδουσαν. Το στοματακι τους το ανοιγανε μονο και μονο για να ΤΣΑΚΩΘΟΥΝ!Γι αυτο κι επελεξα καναρινια μετα
 
Ευχαριστώ!
Δεν γνώριζα κάτι σχετικό... Τέλεια!
Τότε Γιάννη θα... Πρέπει να ''γνωρίσεις'' και τον Μήτσο που λέει πολλά 😉 (στο τρίτο βιντεάκι βρίζει αλλά τι φταίει το πουλάκι...)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν το λες κελάηδημα αυτό που κάνουν τα budgies, ένα βροντώδες τσίου τσίου, σφυρίγματα και ένα ξξξξξξσσσ που νομίζουμε ότι τσακώνονται, όχι δεν το κάνουν για τσακωμό. Όσα έχουν ζήσει με άλλα πουλιά, ως μίμοι, μιμούνται τις φωνές τους.
Και όλα προσπαθούν να μιλήσουν απλώς δεν τα καταφέρνουν όλα τελικά επειδή εξαρτάται και από την δική μας προσπάθεια.
 
Κι εγω απ' οτι ξερω κι απ"οτι εχω δει μιλανε και τα κοινα παπαγαλακια, αν και δεν ειναι τοσο συνηθισμενο. Προσωπικα ο δικος μου λεει αρκετες φρασεις και ακομα περισσοτερες λεξεις. 😀 Επισης κανει το καναρινι και προσπαθει να μιμηθει το τραγουδι του αρσενικου zebra finch, που ειναι σαν beatbox 😛
Εκτος αυτου, μαθαινει και αρκετα γρηγορα.. Τη βδομαδα που μας περασε αποφασισα να του λεω καθε φορα που εφευγα απ το σπιτι "τα λεμε,Boo"! Μετα απ αυτο τον ακουγα να το προβαρει και τις τελευταιες δυο μερες το λεει συνεχως 😛
 
Back
Top