Ασθένειες Μπορούν να μπουν σε αναπαραγωγή καναρίνια που πέρασαν ξηρή ευλογιά;

Nikos Roussakis

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Ρέθυμνο
Χαίρετε!ένα ζευγάρι μου πέρασε ξηρή ευλογια που αντιμετωπίστηκε με μπεταντιν..τα πουλάκια επανήλθαν και τώρα είναι καλά στην υγεία τους , απομακρύνθηκαν εγκαίρως από τα υπόλοιπα που ευτυχώς δεν κόλλησαν..
Θα μπορούσαν να μπούν σε αναπαραγωγή ή και οι απόγονοι τους θα είναι φορείς του ιού οπότε καλύτερα να μην ξαναμπούν;
 
@Nikos Roussakis
Η άποψη των περισσότερων είναι καλύτερα να μην βάζουμε σε αναπαραγωγή καναρίνια που έχουν νοσήσει και είναι φορείς του ιού.
Διάβασε σε παρακαλώ όλο το άρθρο και την συζήτηση που υπάρχει στο τέλος του άρθρου.
Πιστεύω ότι θα πάρεις την απάντηση που χρειάζεσαι.
 
Χαίρετε!ένα ζευγάρι μου πέρασε ξηρή ευλογια που αντιμετωπίστηκε με μπεταντιν..τα πουλάκια επανήλθαν και τώρα είναι καλά στην υγεία τους , απομακρύνθηκαν εγκαίρως από τα υπόλοιπα που ευτυχώς δεν κόλλησαν..
Θα μπορούσαν να μπούν σε αναπαραγωγή ή και οι απόγονοι τους θα είναι φορείς του ιού οπότε καλύτερα να μην ξαναμπούν;
Καλησπέρα, δυστυχώς έχασα φέτος πολλά πουλιά από ευλογιά,η πρόταση είναι απόλυτα καραντίνα τα μολυσμένα μέλη αν επιχειρήσουμε να τα ζευγαροσουμε θα έχουμε τα ίδια και χειρότερα αποτελέσματα, έχω ένα καναρο σε καραντίνα από την ασθένεια έχει περάσει τα χειρότερα τώρα είναι καλά και κελαιδαη κανονικά αλλά σε απόσταση μεγάλη από τα υπόλοιπα πουλιά,...
 
Erythromycin 5% 10mg/ml για 5 μέρες και betadine κρέμα μέχρι να φύγουν τα σκασιματα, αυτή είναι η πιο άμεση θεραπεία που μπορείτε να κάνετε με πολυ καλά αποτελέσματα, όσο για την αναπαραγωγή συμφωνώ με τα παιδιά πάνω
 
Back
Top