Φροντίδα Μπορούν να συνυπάρξουν δύο καρδερίνες στο ίδιο μπαλκόνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisam

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2020
Μηνύματα
186
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ. Μπορούν στο ίδιο μπαλκόνι αλλά σε διαφορετικά κλουβιά φυσικά να υπάρξουν δύο καρδερίνες ή δεν πρέπει καν να βλέπονται και αν ναι σε τι απόσταση ή πάνω κάτω;
 
Όχι. Είναι από συγγενείς που εκτρέφει ερασιτεχνικά. Την δεύτερη μου την έδωσε πριν δύο μέρες. Την έβαλα από κάτω από την πρώτη και σήμερα η πρώτη σταμάτησε να Κελαϊδή. Την χώρισα και την πήγα σε άλλο χώρο ώστε να μην έχουν επαφή.Εχω απορία γιατί ο μπατζανακης μου που μου τις έδωσε τις έχει στον ίδιο χώρο . Πάνω κάτω και αυτές κελαιδουν . Να μου πείτε εξαρτάται και από το πουλί.Για την δεύτερη ξέρω είναι πολύ νωρίς ακόμη. Απλώς εκεί που την έβαλα είναι έξω από το παράθυρο της κρεβατοκάμαρας που είναι φυσικά σκεπασμένο με τέντα και έχει κατεύθυνση νοτιοανατολική. Λέτε να έχω προβλήματα το χειμώνα; Έχω υπόψιν να την σκεπάσω το χειμώνα.
 
Τα πουλιά Χρήστο χρειάζονται προστασία από τα αρπακτικά, εφόσον διαμένουν σε εξωτερικό χώρο. Η τέντα δεν είναι αρκετή, και το κακό συχνά αργεί να γίνει, αλλά ...γίνεται. Φρόντισε να προμηθευτείς κατάλληλα πλέγματα προστασίας (ή να φτιάξεις) που να περιβάλλουν τα κλουβιά και μάλιστα αν είναι δυνατό σε απόσταση περίπου 8-10 εκατοστών από τα κάγκελα των κλουβιών. Επίσης οι θέσεις που θα επιλέξεις για το νέο πουλάκι καλό θα ήταν να είναι όσο γίνεται λιγότερο εκτεθειμένες σε αέρα (εννοείται και βροχή, αλλά εφόσον έχεις τέντα νομίζω ότι είστε ήδη καλυμμένοι από τη βροχή). Αν λοιπόν η θέση κάτω από την παλιά καρδερίνα είναι καλύτερη, μην διστάσεις να βάλεις εκεί το κλουβί και θα κελαηδήσουν, όταν συνηθίσουν η μία τον ήχο της άλλης.
 
Καλημέρα. Αποφάσισα να βάλω την μια κάτω από την άλλη γιατί το μπαλκόνι είναι πιο προστατευμένο. Τώρα το αν θα συνηθίσουν θα δείξει. Στον ίδιο χώρο σε απόσταση υπάρχει και μια κλούβα με πέντε μπαντζι. Υπάρχει περίπτωση να στρεσαρουν τις καρδερίνες και να μην πουν;
 
Back
Top