Φροντίδα Μπορούν να συνυπάρξουν lovebirds του ίδιου φύλου;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
γεια σας εδω και μια εβδομαδα εβαλα στο κλουβι του μιτσου fischer Lovebird το νεο του ταιρι φυσικα δεν ξερω τι φιλο εχουν κανενα απο τα 2... Ξερω πως ειναι σαν κορωνα γραμματα... Τους βλεπω εδω και μια εβδομαδα να ειναι μια χαρα δεν μαλωνουν εχουν γινει φιλοι αλλα ακομα οχι ζευγαρι... Δεν με ενδιαφερει το φιλο τους απλα θελω να μαθω πως θα υπαρχει πορβλημα αν ειναι του ιδιου φιλου; ςεχουν προοπτηκες να γινουν σαν κανονικο ζευγαρι; και να αγπαει ο ενας τον αλλον;
 
Θέμη, ελπίζω να τήρησες την καραντίνα πριν βάλεις τα πουλάκια στο ίδιο κλουβί, για να διαπιστώσεις αν το καινούριο πουλάκι νοσεί ή αν είναι φορέας κάποιας ασθένειας ή όχι.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν τα πουλάκια είναι ίδιου φύλου. Μπορούν να συνυπάρξουν ειρηνικά και να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι.

Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή μπορείς να τους κάνεις, για σιγουριά, ένα dna test για να δεις αν πρόκειται για αρσενικό και θηλυκό. Επίσης, αν τελικά πρόκειται για αρσενικό και θηλυκό, θα πρέπει να είναι fischeri και fischeri , ώστε να αποφύγεις τον υβριδισμό -τα μικρά που προκύπτουν από υβριδισμό πολύ πιθανόν να είναι στείρα-.
 
ειναι ιδια ρατσα... και η καραντινα εχει γινει... Δεν με ενδιαφερει αν ειναι το ιδιο φιλο εγω το αγορασα γιατι ηθελα να να εχει παρεα και να ειναι ευτυχισμενο το δικο μου... επεισης εψαξα σε πολλα πετ σοπ για να βρω ενα Lovebird fischer που να μην ειναι ζευγαρι με καποιο αλλο... και το βρηκα...
 
Δε θα εχεις κανενα προβλημα.Αυτα να ταιριαξουν πρωτα. Και τα δικα μου(μαλλον)του ιδιου φυλου ειναι και τα πανε περιφημα!
 
ακομα το δεν εχει σηνυθησει καν τον χωρο παρα πολυ καλα... Παντως ευτυχως δεν εχουν προβλημα μαζι... και μια φορα που τα χωρισα επειδη εβγαλα το αλλο λιγο εξω οπως συνυθιζα καθε απογευμα για λιγη ωρα... και αυτο φωναζε συνεχεια για να μπει το αλλο μεσα//// συνηθως ανηγα την πορτα και μπαινοεβγαινε στο κλουβι τωρα που πηρα το καινουργιο δεν τα βγαζω γιατι μια φορα που το επηχηρισα στουκαρε πανω στο τζαμι ελφρα βεβαια αλλα...
 
Να προσεχεις πολυ αν το βγαζεις εξω! Να μαζευεις καποια επικινδυνα αντικειμενα!
 
εκει που τα εχω δεν εχει τιποτα επικυνδυνο... ειναι μονο για τα πουλια... Το πηγα στο κτηνιατρο και του εκοψε τα φτερα γιατι ηταν πολυ μεγαλα και φενοταν να τον ενοχλουσαν... εμιαζαν σαν να γυρισαν κατα πανω...
 
σιγουρα δεν υπαρχει κανενα προβλήμα αλλιως θα το ειχες διαπιστωσει και την καραντινα τηρησες και μετα τα εβαλες μαζι. Ολα μια χαρα. Αν ειναι διαφορετικου φυλου θα δεις αυγα αν οχι μονο παιχνιδακια και γλυκες.
 
τα φησ σε ενα υσηχο μεροσ που δεν μπαινωβγαινουμε τοσο συχνα ετσι τωρα ειναι μια χαρα και γνωριζονται με την υσηχεια τους
 
καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω.. εχω lovebird 1 χρονών και ηθελα να πάρω αλλο ενα παπαγαλακι για παρεα, πειραζει αν αυτο ειναι budgie? Και επισης σκεφτομαι να το παρω μωρο.. υπαρχει προβλημα στην διαφορα ηλικιας?
 
Το ό,τι τα πάνε καλά και δεν μαλώνουν σημαίνει οτι μπορούμε να αποκλείσουμε κάποιους συνδυασμούς. Δηλαδή δύο θηλυκά lovebird στον ίδιο χώρο θα μάλωναν πολλές φορές και μέχρι θανάτου (χωρίς επιτήρηση). Δύο αρσενικά από την άλλη δεν μαλώνουν (αν δεν κάνω λάθος). Ένα θηλυκό μεγαλύτερο σε ηλικία από ένα σεξουαλικά ανώριμο αρσενικό σημαίνει ότι το αρσενικό δεν μπορεί να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές ανάγκες του θηλυκού και άρα το θηλυκό το κηνυγαει ή σε ακραίες περιπτώσεις το σκοτώνει.

Άρα, καταλήγουμε σε 2 πιθανούς συνδυασμούς:
Είναι 2 αρσενικά
Ή ένα αρσενικό ενήλικο και ένα θηλυκό
Εφόσον δεις ποτέ αυγό θα ξέρεις!
 
Back
Top