Διατροφή Μπορούν να τρώνε τα πουλιά μόνο καναβουρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια, μετα απο μηνες απουσιας τελικα αρχισα να προσαρμοζομαι στην καθημερινοτητα.Λογω της πολυμηνης απουσιας μου, αναγκαστικα να βαλω ολα τα παραδεισια στη μεγαλη μου κλουβα με καναρινια, φροντισα ωστε καθε "ειδος" να βρισκει οτι του ειναι απαραιτητο απο θεμα διατροφης τοποθετωντας ταιστρες με καναβουρι για τα καναρινια και παπαγαλινη για τα παραδεισια. Τα πουλια ειναι ετσι (μαζι) εδω και 2 μηνες, αλλα προσφατα παρατηρησα πως τα painted finches και το java τρωνε κυριως απο το καναβουρι που υπαρχει στο κλουβι.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το συγκεκριμενο συνηθειο μπορει να εχει επιπτωσεις στην υγεια των πουλιων,(μιας και σχεδον δεν καταναλωνουν καθολου τη βασικη τους τροφη);
 
για τα παραδεισια δεν ξερω να σου πω αλλα τα καναρινια δεν κανει να τρωνε μονο καναβουρι πρεπει να τα δινουμε μια καλης ποιοτητας αναμικτη (το καναβουρι που περιεχει αρκει), αυγοτροφη, φρουτα και λαχανικα.
 
Σχετικά με τη τροφή για τα παραδείσια, σε ένα pet shop που είπαν ότι δεν είναι η παπαγαλίνη όπως εγώ ζήτησα αλλά άλλη (δεν θυμάμαι την ονομασία) η οποία μοιάζει με την παπαγαλίνη.

Παρεπιπτόντως και τα δικά μου παραδείσια τρώνε κεχρί και καναβούρι. Γιαυτό στις ταίστρες τους βάζω μίγμα με μεγαλύτερη αναλογία προφανώς την τροφή για παραδείσια.
 
μηπως ειπε πως την λενε βορι;το ιδιο ειναι, παντως το καναβουρι αν μπορειτε βγαλτε το γιατι παχαινει αφανταστα
 
Νομιζω πως δεν ποιασατε το νοιμα της ερωτησης μου, το θεμα δεν ειναι αν οι τροφη που τρωνε ειναι πληρης, αλλα αν ειναι καταλληλη ως μονη τροφη... Οταν λεω καναβουρι δεν εννοω μονο αυτο, φυσικα τρωνε και αυγοτροφη, αγγουρι, και λαχανικα...
 
Νομιζω πως δεν ποιασατε το νοιμα της ερωτησης μου, το θεμα δεν ειναι αν οι τροφη που τρωνε ειναι πληρης, αλλα αν ειναι καταλληλη ως μονη τροφη... Οταν λεω καναβουρι δεν εννοω μονο αυτο, φυσικα τρωνε και αυγοτροφη, αγγουρι, και λαχανικα...



Ηδη σου εχουν απαντησει...

Οταν σου λενε οτι το καναβουρι σκετο δεν ειναι πληρης τροφη νομιζω οτι παιρνεις απαντηση στην απορια σου!

Πρεπει να τρωνε ολους τους σπορους που αναλογει στο ειδος τους!
 
Οπως θα διαβασεις και εδω https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/ το καναβούρι είναι ένας σπόρος που περιέχει 42% λίπος. Που σημαινει οτι αν καταναλώνεται κατα αποκλειστικότητα θα προκαλέσει μακροπρόθεσμα προβλήματα στα πουλιά σου! Καλο θα είναι να χορηγείς μια ποικιλία απο αναμικτους σπόρους σε σωστή αναλογια ξεχωριστα για το καθε ειδος πουλιών που εχεις. Αλλο μειγμα τα καναρίνια, άλλο μειγμα τα εξωτικά.
 
συμπληρωματικα σε αυτα που λεει η τζωρτζινα να παραθεσω αυτη τη σελιδα οπου μεσα απο επιστημ . Μελετη φαινεται ξεκαθαρα οτι η διατροφη των παραδεισιων αποτελειται απο μικροτερο ποσοστο λιπων % στη διατροφη τους σε σχεση μετα καναρινια, λιγο μικροτερο σε πρωτεινες και σαφως μεγαλυτερο σε υδατανθρακες. Αυτο μεταφραζεται σε περισσοτερη αναλογια σε αμυλουχους σπορους στο μιγμα, που σημαινει προσθηκη περα απο καναρινοσπορο για ποικιλια και διαφορων ειδων millet με παραλληλη σαφη μειωση των λιπαρων. Μονο σε περιοδους οπως η αναπαραγωγη και η πτεροροια αυτο μπορει ελαφρως να μεταβληθει γιατι αυξανονται οι αναγκες σε αμινοξεα για συνθεση ζωικων ιστων και λιπαρων οξεων και λιποδιαλυτων βιταμινων που βοηθουν στην γονιμοτητα του πουλιου

σκετο καναβουρι θα φτιαξει " ζεμπρα σουμο"😉
 

Συνημμένα

Back
Top