Διατροφή Μπορούν να φάνε βότανα οι παπαγάλοι;

.Elias.

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2019
Μηνύματα
165
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλημερα παιδια,
Μηπως μπορειτε να μου πειτε αν οι παπαγαλοι θα φανε αποξηραμενα βοτανα και αρωματικα,Και να μου προτεινετε καμια συνταγη αυγοτροφης 👍;
Ευχαριστω !
 
Και βέβαια τρώνε... Πολλές φορές όμως δεν δοκιμάζουν με την πρώτη όλα τα πουλια, αλλά σιγά σιγά με τον καιρό τρώνε τα πάντα...
Σου προτείνω αυτή του Γιαννη... Εγώ αυτή φτιάχνω μια στο τόσο...
Είναι η καλύτερη 🥰https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
ευχαριστώ πάρα πολύ😎
 
Παιδιά θέλω βοήθεια, δεν τρώνε τίποτα από φρουτα και λαχανικά! τι να κάνω;
Είναι επειδή δεν τα έχουν συνηθίσει. Προσπάθησε να τα κόβεις σε μικρά κυβακια ή ροδέλες.
 
Είναι επειδή δεν τα έχουν συνηθίσει. Προσπάθησε να τα κόβεις σε μικρά κυβακια ή ροδέλες.
το εχω κανει αλλα τιποτα, αχ αυτα τα πετ σοπ
 
Παιδιά θέλω βοήθεια, δεν τρώνε τίποτα από φρουτα και λαχανικά! τι να κάνω;
Ξεκίνα με χορταρικά Ηλία... Με αυτά θα κάνουν την αρχή...
Δωσε άνηθο, κολιανδρο, μαϊντανό κτλ...
Πρέπει καθημερινά να δίνεις κάτι καινούργιο...
Μόνο επιμονή δική σου θα φάνε... Αν δεν επιμένεις δεν θα φάνε...
Δινε από λίγο κάθε μέρα και ας μην το τρώνε...
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν..
 
Να μη μειώσεις την μερίδα σπορια που πρεπει να τρωνε. Δίνε τους σε σταθερή βάση χορταρικά πρώτα και δες πως τα αποδέχονται. Ο δικός μου 6 χρονών πια τα φρούτα τα έχει απορρίψει μετα βδελυγμίας. Τρώει όμως μπρόκολο και φρέσκα μυρωδικά.
 
Να μη μειώσεις την μερίδα σπορια που πρεπει να τρωνε. Δίνε τους σε σταθερή βάση χορταρικά πρώτα και δες πως τα αποδέχονται. Ο δικός μου 6 χρονών πια τα φρούτα τα έχει απορρίψει μετα βδελυγμίας. Τρώει όμως μπρόκολο και φρέσκα μυρωδικά.
Πα προσπαθήσω αλλά και τα δύο lovebirds μου με μισούν. 😮
 
Αυτού του είδους οι ''γνωριμίες'' με τροφές και ιδίως των λαχανικών, δεν μπορούν να συμβούν από τη μια μέρα στην άλλη Ηλία... (ως γηραιός-γηραιότερος) θα έπρεπε να το αντιλαμβάνεσαι!:) Μπορεί να πάρει μήνες, δείξε υπομονή λοιπόν.
 
Πα προσπαθήσω αλλά και τα δύο lovebirds μου με μισούν. 😮
Όταν πρόκειται για φαγητό που του κάνει καλό, επίσκεψη στο γιατρό, και γενικά ότι τους κατέβει στο μυαλό και τα δυο μου πάροτλετ με μισούν επίσης 😂
 
Back
Top