Φροντίδα Μπορούν τα κοκατίλ να μείνουν μόνα τους για 3 μέρες;

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα
Αύριο θα φύγω για διακοπές αλλά θα φύγω μόνο για 2-3 μέρες + ότι θα κουβαλάω πολλά στο αυτοκίνητο και δεν χωράει το κλουβί... Θα μπορούσαν να μείνουν μόνα τους 2 κοκατιλ για τόσο χρονικό διάστημα αφού γεμίσω τις ταΐστρες με φαγητό και τους γεμίσω με φρέσκο νερό τη ποτίστρα τους; Εννοείται ότι θα μείνουν μέσα στο σπίτι μακριά από το κρύο κλπ...
 
Για δυο-τρεις μέρες ναι, γίνεται. Αλλά αν είναι 4-5 να τα πάρεις μαζί σου.
 
Μετά έρχεται και το θέμα της διασκέδασης... Θα πλήξουν μόνα τους. Όσα παιχνίδια και να τους έχω θα σκυλοβαρεθούν. Κάτι είχα ακούσει με το ραδιόφωνο, ότι και καλά τα ψυχαγωγεί και τους αρέσει...Αληθεύει;
 
Αληθεύει αλλά αν δεν έχεις χρονοδιακόπτη και παίζει 3 μέρες συνέχεια θα λειτουργήσει αντίστροφα, θα τρελαθούν.
 
Το κρίσιμο θέμα είναι αν ενδέχεται αντί για 2-3 μέρες να σου αρέσει και να μείνεις λίγο παραπάνω.
Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να τα πάρεις μαζί σου.
Όσο για το ραδιόφωνο, μπορείς να πάρεις πρίζα χρονοδιακόπτη αύριο το πρωί, νομίζω γύρω στα 5 ευρώ έχει, να την ρυθμίσεις και να βάλεις εκεί το ραδιοφωνάκι να ανοίγει 3-4 ώρες το πρωί.
 
Όσο για το ραδιόφωνο, μπορείς να πάρεις πρίζα χρονοδιακόπτη αύριο το πρωί, νομίζω γύρω στα 5 ευρώ έχει, να την ρυθμίσεις και να βάλεις εκεί το ραδιοφωνάκι να ανοίγει 3-4 ώρες το πρωί.
Από πού το παίρνω αυτό και πόσο θα κοστίζει;
 
Σωστή η σκέψη της Ιωάννας για δεύτερη ποτίστρα, απεφυγε ομως να αφήσεις φρούτα λαχανικά ή αυγό. Δεν θα πάθουν τίποτα σοβαρό αν δεν φάνε 3-4 μέρες απο αυτά.. Και μην ανησυχείς ευτυχώς που είναι δύο και θα εχουν παρεουλα μεταξύ τους. Απολαυσε τις mini διακοπές σου και όταν γυρίσεις με το καλό θα αναπληρώσεις με πολύ παιχνίδι την απουσία σου. Εγω δεν θα άφηνα ουτε παιχνίδια που εχω την υποψία οτι μπορεί να τα παγιδεψουν με κάποιο τρόπο..
 
Δεν ξέρω τι παιχνίδια τους έχεις αλλά εχει κινδυνεψει στο παρελθόν δικό μου πουλάκι απο μια αλυσίδα απο την οποία κρεμόταν ενα παιχνίδι και μαγκωσε το ράμφος του και δεν μπορουσε να το βγάλει μόνο του. Ευτυχώς ήμουν παρούσα και το αντιλήφθηκα εγκαιρα αλλά αν έλειπα πολλές ώρες ή μέρες μπορεί να μην το έβρισκα ζωντανο. Ελεγξε με περισσή φροντίδα τα παιχνίδια. Γιατί καλλιο γαιδουροδενε... Παρά γαιδουρογυρευε...
 
Ευχαριστώ παιδιά!
Παρόλα αυτά δεν νομίζω πως υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος καθώς τα πουλάκια μου δεν κάνουν και πολλές τρέλες, παρά παίζουν και χουζουρεύουν μεταξύ τους περισσότερο από το να παίζουν με τα παιχνίδια που τους έχω, και άλλωστε αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω τίποτα...
 
δεν νομίζω πως υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος καθώς τα πουλάκια μου δεν κάνουν και πολλές τρέλες,
Θα συνταχθώ με την άποψη της @Georgina ... καλύτερα λιγότερα και με ασφάλεια.
Τα κάθε είδους ατυχήματα συμβαίνουν όταν δεν μπορούμε να προβλέψουμε τον κίνδυνο.
Τα δυστυχήματα όταν επιπρόσθετα τον αγνοούμε.
 
Παιδιά όπως καταλαβαίνετε τώρα τα έχει ήδη αφήσει και έχει φύγει.
Μην τον αγχώνουμε, συνεχίζουμε με την επιστροφή του :)
Σωστά, πέρασαν οι μέρες!
 
Back
Top