Αναπαραγωγή Μπορούν τα ορτύκια να εκκολάψουν και να μεγαλώσουν μικρά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Ακούω συνέχεια οτι τα ορτυκια είναι ανίκανα πουλιά να μεγαλώσουν μικρά. Αν τους δοθεί ο χώρος και ξερά χόρτα μπορούν αυτά τα πουλιά που ζουν μονογαμικα απο οτι ξερω να μεγαλώσουν και να εκκολαψουν μικρά με τη βοήθεια του αρσενικού και του κατάλληλου χώρου;
 
Ακούω συνέχεια οτι τα ορτυκια είναι ανίκανα πουλιά να μεγαλώσουν μικρά. Αν τους δοθεί ο χώρος και ξερά χόρτα μπορούν αυτά τα πουλιά που ζουν μονογαμικα απο οτι ξερω να μεγαλώσουν και να εκκολαψουν μικρά με τη βοήθεια του αρσενικού και του κατάλληλου χώρου;
Τα ορτύκια στη φύση όχι μόνο είναι ικανότατοι γονείς, όχι μόνο μεγαλώνουν 5-10 μικρά τη φορά... Κάνουν και ως τρεις γέννες συνεχόμενες.
Τα ορτύκια όμως που κυκλοφορούν είναι από κλωσομηχανές και φυσικά όπως και όλα τα πτηνά "μηχανής" έχουν χάσει μεγάλο μέρος των αναπαραγωγικών ενστίκτων τους... Αν καταφέρεις όμως και κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες (πυκνή ποώδης βλάστηση) και καταφέρεις κάποιο να κλωσήσει και να μεγαλώσει τα μικρά τότε θα γεμίσουν το χώροι αμέσως.
Δεν είναι τυχαίο πως αναπτύσσουν τεράστιους πληθυσμούς αν φυσικά τους επιτραπεί...
Γίνεται το "μάνα εξ ουρανού"
 
Τα ορτύκια στη φύση όχι μόνο είναι ικανότατοι γονείς, όχι μόνο μεγαλώνουν 5-10 μικρά τη φορά... Κάνουν και ως τρεις γέννες συνεχόμενες.
Τα ορτύκια όμως που κυκλοφορούν είναι από κλωσομηχανές και φυσικά όπως και όλα τα πτηνά "μηχανής" έχουν χάσει μεγάλο μέρος των αναπαραγωγικών ενστίκτων τους... Αν καταφέρεις όμως και κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες (πυκνή ποώδης βλάστηση) και καταφέρεις κάποιο να κλωσήσει και να μεγαλώσει τα μικρά τότε θα γεμίσουν το χώροι αμέσως.
Δεν είναι τυχαίο πως αναπτύσσουν τεράστιους πληθυσμούς αν φυσικά τους επιτραπεί...
Γίνεται το "μάνα εξ ουρανού"
Εγω νομίζω οτι αν τους δοθεί πυκνή βλάστηση ξερά χόρτα και μαλλον ενα κουτί αν είναι αναγκαίο να γεννήσουν εκεί! Κανένα πουλί δεν χάνει τα ένστικτα του τουλάχιστον όχι εντελώς όμως τα αντανακλαστικα χάνονται. Το ένστικτο της αναπαραγωγης σε αυτά τα πουλιά είναι λίγο μπερδεμένο μα δυνατό και άμα τους δοθεί η ευκαιρία και ''ξεμπλεχτουν'' τα ένστικτα τους δίνοντας μόνο ενα ταίρι διατηρώντας την μονογαμια που έχει καταργηθεί στην αιχμαλωσία μπορούν να μας εκπλήξουν. Εμένα ποτέ δεν μου άρεσε το τεχνητό μέσο... Είναι αντίθετο σε ολη την πλάση γιατί δεν προσέχουμε εμείς τα αυγά των πουλιών είναι καθήκον τους που εμείς τους το στερούμαι!
 
Επίσης τι φυτά πρέπει να μπούνε γρασίδι; Τι αλλα μπορούν να μπούνε ώστε να υπάρξει πυκνή βλάστηση!
 
Τι θαμονοειδη όμως;
Μπορεις να ψαξεις σε φυτωρια αλλα να συμβουλευθεις πρωτα καποιον που εχει ορτυκια να σου πει τι προτιμουν.. εγω απαντησα ενστικτωδως δεν ξερω τι θα ηταν καταλληλο!
 
Βασικά χρειάζονται κάτι σαν το σιτάρι... Που ταυτόχρονα εκτός από κρυψώνα θα είναι και πηγή τροφής...
Για το υπόλοιπο διάστημα δυο τρία θαμνοειδή θα πρόσφεραν την απαραίτητη για τα πουλιά αυτά κάλυψη.
 
τα ορτυκια δεν θελουν κουτι για αναπαραγωγη στη φυση τα αγρια κανουν φωλιες στο χωμα ειναι πουλι που θελει να εχει οπτικη απο ολες τις μεριες της φωλιας οσο για τα φυτα που πρεπει να φυτευσης το καλυτερο ειναι τριφυλη για ζωα στα περισοτερα μερη στη ελλαδα οπου και τα κυνηγανε τα βρισκουν μεσα σε χωραφια με τριφυλη οπως ειναι η (κοπαϊδα) στο καστρο βοιωτιας και διαφορα αλλα μερη στη μανη ας πουμε τα βρισκεις σε βουνα που φυτρονουν σπαραθρα πιστευω να σε βοηθησα:)
 
Ποιο απλό συνηθισμένο και εύκολο είναι το πουρνάρι... αλλά ανάλογα με τις διαθέσεις μπορεί να γίνει και η επιλογή από πολλούς γηγενείς (και μη) θάμνους της πατρίδας μας.
Αυτοι οι θαμνοι που παρεθεσες επιτρεπονται στα πουλια γιατι δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τη γαρδενια.
 
τα ορτυκια τα λενε οι ποντικοι των τριφυλιων, οσο πιο δυσκολα εντοπιζη το ματι σου το ορτυκι στο χωρο που το εχεις τοσο πιο μεγαλο ποσοστο θα εχεις για απαραγωγη👍 γιαυτο και στο κυνηγη χρειαζεται εμπειρω σκυλο για να το εντοπισης
 
Αυτοι οι θαμνοι που παρεθεσες επιτρεπονται στα πουλια γιατι δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τη γαρδενια.
Δε μιλάω για λουλούδια αλλά για γηγενείς θάμνους... Θάμνους της υπαίθρου.
 
Εχε γούστο που ζω σε πόλη και δεν επιτρέπονται τα κοτέτσια αλλιως θα την έκανα την ταράτσα, σκεφτόμουν μήπως σε μερικά χρόνια μπορέσω να βάλω ορτυκια άμα τελειώσω απο σχολείο, πανεπιστημιο, φαντάρος (τωρα ειναι αδυνατο να βαλω κατι διοτι δεν θα μπορω να μετακινουμαι). Οποτε παιρνω πληροφοριες απο τωρα για να έχω.
 
Εχει κανείς καμία φωτογραφία απο το ορτυκι που εκτρεφουμε εδώ; Γιατί διάβασα μερικά άρθρα στα αγγλικά και μπερδεύτηκα εχει καμία σχέση αυτο το ορτυκι που έχουμε εδω έχει σχέση με το Ιαπωνικό?
 
Είναι πραγματη πολλά εγώ μάλλον θα επιλέξω το κοινό (coturnix coturnix)μιας και είναι γηγενες στη χώρα μας και θα μπορέσει να αντιμετωπίσει το κλίμα εύκολα!
 
Back
Top